قرارداد ترخیص کالا

65,000 تومان
قرارداد ترخیص کالا

قرارداد ترخیص کالا: فراغت بازرگانان از پیچیدگی‌های امور گمرکی!

قرارداد ترخیص کالا چه ماهیت و فایده‌ای برای تجار و واردکنندگان دارد؟

در قرارداد ترخیص کالا، صاحب کالا یا واردکنندۀ آن با اعطای وکالت به متخصص ترخیص‌کالا / ترخیص‌کار، امور گمرکی ترخیص تا تحویل کالا را به وی تفویض می‌کند. تجار و واردکنندگان کالا جهت دسترسی به کالای خود و عرضۀ آن در بازار مصرف، اغلب نیازمند قرارداد ترخیص کالا هستند. اگرچه واردکننده می‌تواند اقدام به ترخیص کالای خود نماید؛ اما انجام تشریفات گمرکی ترخیص کالا، امری تخصصی است. ترخیص کالا نیازمند تجربه و احاطۀ علمی و عملی فرد یا شرکتی است که در این زمینه فعالیت حرفه‌ای دارد. صاحب کالا یا کارفرما می‌تواند قرارداد ترخیص کالا را با کارگزار گمرکی دارای پروانۀ رسمی گمرک که یک شخص حقوقی است منعقد نماید. همچنین، طرف قرارداد می‌تواند فردی حقیقی که دارای تجربه و مهارت و آشنایی با مقررات امور گمرکی باشد، قرار گیرد. در این باره، رکن اساسی در انتخاب ترخیص‌کار، احراز تجربه و صلاحیت ترخیص‌کار در اجرای کلیۀ فرآیندهای ترخیص است.

عقد قرارداد ترخیص کالا با شخص متخصص این امر که حسب مورد وکیل یا حق‌العمل‌کار واردکننده است، فایدۀ عملی دیگری نیز دارد. تجار و واردکنندگان با واسپاری امر ترخیص به ترخیص‌کار، با آسودگی خاطر از ترخیص کالای خود به امور جاری خود می‌پردازند. قرارداد ترخیص کالا باعث می‌شود که تجار واردکننده دچار اتلاف وقت و هزینه و زیان‌های کاری نشوند. در ادامه به مفاد قرارداد ترخیص کالا می‌پردازیم.

 

در قرارداد ترخیص کالا چه نکاتی حائز اهمیت است؟

طرفین، موضوع و مدت قرارداد

در قرارداد ترخیص کالا ترخیص‌کار حسب مورد یک فرد حقیقی یا شخص حقوقی است. در صورتی که ترخیص‌کار شخص حقوقی باشد، باید دارای پروانۀ مجاز فعالیت در امور گمرکی باشد. کالاهای موضوع ترخیص باید به تفصیل و همراه با ارائۀ اسناد و صورت‌های مقدماتی ذکر شود. جهت ترخیص کالا، باید یک مهلتی متعارف بنا به موضوع قرارداد و وضعیت موجود از سوی طرفین مشخص گردد.

مبلغ حق‌العمل‌کاری

در قراردادهای ترخیص کالا، ملاک‌های مختلفی جهت پرداخت اجرت ترخیص‌کار وجود دارد. مبلغ دستمزد می‌تواند به صورت مقطوع، به ازای واحدهای مشخصی از کالا مانند وزن، بسته و حامل یا بر اساس قیمت کالا مشخص گردد. طرفین می‌توانند در این مورد از ملاکی متغیر بهره گیرند.

حدود اختیارات ترخیص‌کار

مهم‌ترین بخش قرارداد ترخیص کالا به لحاظ تعیین تعهدات و ضمانات اجرائی، تعیین حدود اختیارات ترخیص‌کار به عنوان وکیل کاری صاحب کالا در ترخیص کالا است. حدود اختیارات در سند رسمی وکالت بازتاب یافته و موارد متنوعی از تنظیم اظهارنامه‌های گمرکی تا حمل کالا و حتی اعتراض به تصمیمات متولی امور گمرکی در آن بنا بر ضرورت جای می‌گیرد.

تعهدات طرفین و تخصیص هزینه‌ها

ترخیص‌کار در مسیر ارائۀ اولیۀ اسناد تا ترخیص و حمل و تحویل کالا به صاحب آن، با وضعیت‌های مختلفی روبرو می‌شود که باید تعهدات وی در قبال آنها معین شود. تخصیص هزینه‌ها از دیگر موارد لازم به ذکر در قرارداد ترخیص کالا است. همچنین ترخیص‌کار در قبال تلاش‌های خود، دارای حقوقی است که باید از سوی صاحب کالا ادا شود.

موارد فسخ و خاتمۀ قرارداد

قرارداد ترخیص کالا با پایان مدت یا انجام کامل موضوع آن ـ ترخیص کالا و تحویل آن به صاحب کالا ـ خاتمه می‌یابد. همچنین، در صورت عدم ایفای تعهدات طرفین و بروز حوادث قهری، تمهیداتی در خصوص فسخ این قرارداد باید پیش‌بینی شود.

ضمانت‌های اجراء و سازوکار حل اختلاف

ضمانت‌های اجرای نقض تعهدات هر یک از طرفین قرارداد ترخیص کالا بر مبنای تعهدات آنها می‌باید مشخص شود تا ترخیص‌کار امکانات و مساعی لازم را در جهت فعالیت خود به کار گیرد. همچنین، پیش‌بینی شیوۀ حل اختلاف در قرارداد به نحوی سریع و منصفانه ضرورت دارد.

 

قرارداد ترخیص کالا نسخۀ «لامینگو»: قراردادی حرفه‌ای، جامع و منعطف در تشریفات گمرکی ترخیص کالا!

تنظیم یک قرارداد ترخیص کالا که با احاطه بر جنبه‌های حقوقی قراردادی و مقررات موضوعۀ امور گمرکی تهیه شده باشد، در میان صاحب کالا و ترخیص‌کار ضروری است. پیچیدگی‌ها و فرآیندهای طولانی ترخیص کالا در گمرک، اهمیت حفظ امانت از سوی ترخیص‌کار، تضمین تحویل کالا به واردکنندۀ آن، عدم تعلق جریمه به کالاهای موضوع قرارداد و مسائل دیگر مورد اشاره، اهمیت موضوع را روشن‌تر می‌سازد.

تیم حقوقی تنظیم قراردادهای لامینگو با احاطه بر جنبه‌های حقوقی و ملاحظات تجاری و گمرکی، قالب مناسب و لازم قرارداد ترخیص کالا را برای واردکنندگان کالا تدارک دیده است. با استفاده از قرارداد ترخیص کالای لامینگو، و بهره‌گیری از خدمات مشاوره‌ای و سفارشی لامینگو در زمینۀ قرارداد ترخیص کالا و امور مرتبط با آن، تجارتی مطمئن با الزامات حقوقی لازم را تجربه کنید.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.