قرارداد خرید و فروش حواله خودرو

50,000 تومان
قرارداد خرید و فروش حواله خودرو

قرارداد فروش حواله خودرو: قراردادی ضروری جهت اطمینان از تحویل خودرو!

قرارداد فروش حواله خودرو به چه منظور منعقد می‌شود؟

قرارداد فروش حواله خودرو قراردادی است که به موجب آن کلیه حقوق صاحب حواله خودرو در ازای پرداخت قیمت مورد توافق به خریدار واگذار می‌شود. خریدار در هنگام تحویل خودرو می‌تواند آن را قانوناً به نام خود از شرکت تحویل گرفته و تملک نماید.

در قرارداد خرید و فروش حواله خودرو؛

فروشنده، به انگیزه کسب سود یا عدم تمایل به انتظار جهت تحویل خودروی مورد سفارش، آن را به دیگران در ازای دریافت مبلغی مازاد بر مبلغ سفارش واگذار می‌کند.

خریدار، غالباً با محدودیت تولید خودروی مورد علاقه و پایان مهلت سفارش آن یا تمایل به خرید خودروی نو با مشخصات خاص مواجه است. انگیزه طرفین از انعقاد قرارداد فروش حواله خودرو به جهات یادشده است.

در ادامه، به نکات ضروری و خطرات عدم انعقاد قرارداد فروش حواله خودرو می‌پردازیم.

 

در صورت عدم تنظیم قرارداد فروش حواله خودرو، خریدار حواله با چه خطراتی مواجه است؟

برگ حواله خودرو که از سوی شرکت صادرکننده به صاحب حواله خودرو ارائه می‌گردد، حاوی مشخصات وی جهت تحویل قانونی خودرو و تملک آن به موجب سند رسمی در آینده است. برخی از صادرکنندگان حواله خودرو، انتقال آن را از طریق قرارداد وکالت کاری یا مدنی منع نموده‌اند و صرفاً آن را در قالب عقد صلح می‌پذیرند. اما اگر به موجب برگ حواله یا توافقات آتی صادرکننده با صاحب حواله خودرو، انتقال آن به هر طریقی حتی واگذاری با قرارداد صلح ممنوع شده باشد، این انتقال فاقد اثر قانونی بوده و صادرکننده از تحویل خودرو به دارنده حواله که سمت قانونی ندارد امتناع خواهد نمود.

 

خریدار باید به چه نکاتی در هنگام خرید حواله خودرو توجه کند؟

همانطور که پیش‌تر ذکر شد، در صورت ممنوعیت واگذاری حواله، خریدار نمی‌تواند خودروی مورد نظر خود را از شرکت صادرکننده دریافت نماید. بنابراین، ضروری است که ابتدا خریدار با ملاحظه شرایط حواله و احراز قابلیت انتقال آن و مراجعه به مرجع صادرکننده یا نمایندگی‌های مجاز آن، از تأثیر کامل قرارداد فروش حواله خودرو اطمینان حاصل کند. در غیر این صورت، در قبال پرداخت قیمت خودرو به فروشنده حواله، نمی‌تواند مالک و حتی تحویل‌گیرنده خودرو باشد.

 

ویژگی‌های قرارداد فروش حواله خودرو لامینگو چیست؟

با توجه به اهمیت حفظ حقوق خریدار و اطمینان از تملک خودرو، موارد ذیل در تنظیم قرارداد فروش حواله خودرو ضروری است:

کسب اطمینان از قابلیت واگذاری حواله خودرو با روش‌هایی که در عنوان قبل ذکر شد.

ذکر طرفین و موضوع قرارداد: در قرارداد فروش حواله خودرو، مالکیت فروشنده نسبت به حواله و حقوق ناشی از آن باید به وسیله تطبیق سند حواله با اسناد شناسایی وی از سوی خریدار علاوه بر مراجعه به صادرکننده محرز شود. مشخصات دقیق حواله و خودروی موضوع قرارداد، رکن اساسی قرارداد فروش حواله خودرو را تشکیل می‌دهد.

تعهدات فروشنده و ضمانات اجرا: فروشنده باید عدم ممنوعیت قانونی و قراردادی انتقال حواله خودرو را اظهار و تصدیق نماید. چنانچه شرایط واگذاری حواله وجود نداشته باشد، وی مکلف به استرداد مبلغ و پرداخت کلیه خسارات قانونی و قراردادی خریدار است.

درج شرط بطلان قرارداد فروش حواله خودرو در صورت ممنوعیت آن، غیر از مواردی که خارج از تعهدات فروشنده است.

الزام طرفین به حضور در دفترخانه اسناد رسمی جهت ثبت رسمی قرارداد فروش حواله خودرو ضروری است تا خریدار بتواند مستقلاً نسبت به دریافت و تملک قانونی خودرو و سند آن اقدام نماید.

سازوکار حل اختلاف جهت برطرف شدن سریع و منصفانه هرگونه اختلاف ناشی از فروش حواله خودرو باید در قرارداد فروش حواله خودرو پیش‌بینی شود.

 

قرارداد فروش حواله خودرو: نسخه اختصاصی لامینگو!

تیم حقوقی لامینگو با رعایت قالب قراردادی لازم جهت واگذاری حواله خودرو، قرارداد فروش حواله خودرو را به طور اختصاصی در اختیار مخاطبان گرامی قرار داده است. با آگاهی از این موضوع که خرید و فروش حواله‌های خودرو منشأ مضرات و سوءاستفاده‌های بسیاری واقع شده یا اینکه طرفین از محدودیت‌های قانونی آن آگاهی نداشته‌اند، تنظیم قرارداد فروش حواله خودرو به نحو تخصصی، امری ضروری است.

لامینگو با رعایت حقوق طرفین قرارداد فروش حواله خودرو و ملاحظه وضعیت حاکم بر جابجایی این حواله‌ها، نمونه قرارداد فروش حواله خودرو را به طرز حرفه‌ای تنظیم نموده است. با انعقاد قرارداد فروش حواله خودروی لامینگو، طرفین هر دو از باب عواقب قانونی و ضررهای هنگفت احتمالی مصون می‌مانند و با خاطری آسوده مبادرت به انعقاد قرارداد خواهند نمود.

تیم حقوقی لامینگو مشاوره‌ها و راهکارهای لازم را در باب تنظیم قرارداد فروش حواله خودرو برای مخاطبان گرامی ارائه می‌دهد.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.