145,000 تومان لامینگو
تومان 43,500
قرارداد نمایندگی فروش انحصاری

قرارداد نمایندگی فروش انحصاری

اعطای نمایندگی به همان میزان که می‌تواند پر سود و مقرون به صرفه باشد، خطرات و مشکلات زیادی را هم با خود به همراه خواهد داشت اگر به درستی تبیین نشود. برای حل این مسأله بهترین راهکار، تنظیم و امضای یک قرارداد نمایندگی فروش انحصاری است. زمانی که یک شخص نماینده انحصاری یک کسب‌وکار می‌شود بدین معنی است که کسب‌وکار نمی‌تواند نمایندگان دیگری برای خود داشته باشد. اما این انحصار در چه وسعتی اجرا خواهد شد؟ قطعا نیاز است که برای شرط انحصار در قرارداد نمایندگی، محدوده جغرافیایی مشخصی در نظر گرفته شود.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 8

قرارداد نمایندگی فروش انحصاری

قرارداد نمایندگی فروش شیوه‌ای برای توسعه کسب‌وکار!

هر کسب‌وکاری در مراحل پیشرفت، نیازمند توسعه و گسترش ابعاد مختلف تجارت خود است. شاید راه‌های زیادی برای توسعه کسب‌وکار وجود داشته باشد. راه‌های بسیاری که در نهایت منجر به افزایش فروش و سود می‌گردد اما یکی از بهترین و کم هزینه‌ترین راه‌های گسترش یک تجارت، اعطای نمایندگی به دیگران است. اعطای نمایندگی به همان میزان که می‌تواند پر سود و مقرون به صرفه باشد، خطرات و مشکلات زیادی را هم با خود به همراه خواهد داشت اگر به درستی تبیین نشود. برای حل این مسأله بهترین راهکار، تنظیم و امضای یک قرارداد نمایندگی است. در این نوشتار بیشتر به شرح و توصیف قرارداد نمایندگی فروش می‌پردازیم.

چه زمانی به قرارداد نمایندگی فروش احتیاج پیدا می‌کنیم؟

هر زمان که برای گسترش کسب‌وکار خود تصمیم گرفتید روی پتانسیل دیگران حساب کنید و با کمک آن‌ها محصولات خود را بفروشید، قطعا جای خالی یک قرارداد نمایندگی فروش در رابطه شما خودنمایی می‌کند.

در قرارداد نمایندگی فروش به شرح روایط میان نماینده و اعطا کننده حق نمایندگی پرداخته می‌شود. درواقع شروع این رابطه بدون داشتن قرارداد، امری محال و غیر قابل تصور است. در ادامه بیشتر به نکات مهم قرارداد نمایندگی فروش می‌پردازیم.

برای تنظیم یک قرارداد نمایندگی استاندارد، به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم؟

1-     نماینده و پتانسیل‌های وی را به دقت در قرارداد توضیح دهید.

2-     چه کالاها و خدماتی جهت فروش به نماینده ارائه می‌شود.

3-     طول مدت همکاری و راه‌های تمدید آن نوشته شود.

4-     نماینده برای دارا شدن شرایط نمایندگی چه اقدامات و کارهایی باید انجام دهد.

5-     شرح نحوه قیمت‌گذاری محصولات جهت فروش به نماینده و فروش از طریق نماینده به مشتریان.

6-     چه آموزش‌هایی لازمه فروش کالا و خدمات موضوع قرارداد نمایندگی فروش است.

7-     نحوه تسویه حساب با نماینده و مقررات آن چگونه است.

8-    

چه تضامینی از نماینده اخذ می‌گردد.

9-     بررسی امکان واگذاری موضوع قرارداد به دیگران.

10- شرح امکاناتی که برای فروش بهتر باید در اختیار نماینده قرار گیرد.

قرارداد نمایندگی فروش انحصاری یا غیر انحصاری؟

 وقتی یک قرارداد نمایندگی فروش نوشته می‌شود از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن پرداخته شود بحث انحصاری یا غیر انحصاری بودن آن قرارداد است.

شاید بهتر باشد قبل از هرچیز به توضیح مفهوم انحصار بپردازیم. انحصار در لغت به معنای محدود و مخصوص کردن یک ویژگی برای یک فرد است. در دنیای حقوق زمانی‌که از انحصار سخن می‌گوییم درواقع قصد داریم یک حق را به صورت خاص، محدود به یک نفر کنیم. زمانی‌که از قرارداد نمایندگی فروش انحصاری سخن می‌گوییم در واقع می‌خواهیم این حق را تنها برای یک شخص خاص در نظر بگیریم.

زمانی که یک شخص نماینده انحصاری یک کسب‌وکار می‌شود بدین معنی است که کسب‌وکار نمی‌تواند نمایندگان دیگری برای خود داشته باشد. اما این انحصار در چه وسعتی اجرا خواهد شد؟ قطعا نیاز است که برای شرط انحصار در قرارداد نمایندگی، محدوده جغرافیایی مشخصی در نظر گرفته شود.

اما شرط انحصار تبعات خاصی با خود به همراه خواهد داشت. زمانی که کسب‌وکار از سود و پتانسیل دارا بودن نمایندگان بیشتر به نفع نماینده صرف نظر می‌کند، طبیعتاً باید از منظر یک‌سری از مباحث آسوده خاطر گردد. طبیعی است زمانی که نماینده هیچ رقیبی در محدوده کسب‌وکاری خود نداشته باشد بهتر می‌تواند فعالیت داشته باشد. پس ضروری است که شرطی برای حداقل میزان فروش کالا و خدمات از سوی نماینده درنظر گرفته شود.

بدیهی است با عدم انجام شروط و تعهدات مربوطه، ادامه قرارداد نمایندگی مورد بحث خواهد بود.

شرط انحصار می‌تواند برای هر کدام از طرفین قرارداد نمایندگی فروش، قرار داده شود مشروط به در نظر گرفتن تعهداتی که حقوق طرف مقابل را تضمین کند.

قرارداد نمایندگی فروش لامینگو

قرارداد نمایندگی فروشی که در پیش روی شماست حاصل تلاش و تخصص تیم حقوقی لامینگو است. متخصصین حقوقی ما با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه تنظیم قرارداد، این نسخه از قرارداد نمایندگی را بر اساس استانداردهای روز و مطابق با حقوق داخلی ما نوشته‌اند. امید است با استفاده از قرارداد نمایندگی فروش لامینگو تجربه همکاری و تعامل خوبی در پیش رو داشته باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.