قرارداد خرید و فروش مغازه

45,000 تومان
قرارداد خرید و فروش مغازه

در قرارداد خرید و فروش مغازه به چه نکاتی باید پرداخته شود؟

نقطه آغاز بیشتر کسب‌وکارها با خرید یک ملک تجاری یا به اصطلاح مغازه آغاز می‌شود. برای رسیدن به این هدف لازم است یک قرارداد استاندارد و منطبق با آخرین تغییرات حقوقی میان طرفین تنظیم شود. به دلیل اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم ضمن انتشار یک نسخه قرارداد خرید و فروش مغازه، به بررسی مهم‌ترین نکات آن هم بپردازیم.

چگونه یک قرارداد خرید و فروش مغازه با صورت استاندارد بنویسیم؟

همانطور که می‌دانید کلیه قراردادهای خرید و فروش زیرمجموعه عقد بیع قانون مدنی و تابع احکام آن هستند. بر اساس تعریفی که قانون از قراردادهای خرید و فروش داشته است، عقد بیع به ملکیت درآوردن یک عین یا مال مشخص به فرد دیگری است. البته واضح است که این کار مجانی صورت نمی‌گیرد و درقبال پرداخت عوض مشخصی صورت می‌گیرد.

برای نگارش یک قرارداد خرید و فروش مغازه، از مهم‌ترین اقداماتی که باید انجام شود و مدارک آن هم منضم به قرارداد گردد، بررسی مالکیت فروشنده و یا مجاز بودن وی به فروش مغازه از سوی مالک اصلی است. این مسأله بسیار مهم است تا جایی که اگر فردی مالی را بدون اذن مالک آن بفروشد این اقدام موثر نخواهد بود و باید تأیید مالک را همراه داشته باشد.

اوصاف ملک مورد معامله حتما باید به اختصار در متن قرارداد خرید و فروش مغازه درج شود. مغازه باید به رویت خریدار برسد و اوصاف مذکور در قرارداد توسط ایشان تأیید شود. تمامی منضمات ملک که عرفاً داخل در ملک محسوب می‌شود باید در متن قرارداد ذکر شود و به همان صورت که مورد توافق طرفین است به خریدار منتقل شود.

برای انتقال یک ملک تجاری یا مغازه، لازم است تشریفات خاصی انجام شود. تنظیم سند رسمی انتقال از بدیهیات یک قرارداد خرید و فروش مفازه است. به همین منظور لازم است در متن قرارداد یک ماده به این امر اختصاص داشته باشد. در این ماده یک دفتر اسناد رسمی مشخص می‌گردد تا طرفین در تاریخ و ساعت مشخصی به آنجا مراجعه کرده و اقدامات لازم جهت انتقال و تنظیم سند رسمی مالکیت را انجام دهند. چنانچه یکی از طرفین بدون دلیل موجهی از حضور در دفتر اسناد رسمی در تاریخ مشخص شده امتناع کند می‌باید ضرر و زیان طرف مقابل را که در متن قرارداد خرید و فروش مغازه مقرر شده است جبران کند.

از موارد معمولی که در متن یک قرارداد خرید و فروش مندرج می‌شود ماده مربوط به اسقاط خیارات است. در ضمن این ماده معمولا طرفین خیارات مربوط خود را ساقط می‌کنند تا به قرارداد پایبند بوده و نتوانند آن را فسخ کنند.

لزوم تنظیم و امضای یک قرارداد خرید و فروش مغازه بر کسی پوشیده نیست. در این قرارداد که پایه و مبنای توافقات افراد را تشکیل می‌دهد، نکات مهمی مندرج می‌گردد که در صورت بروز مشکل میان خریدار و فروشنده به رجوع به آن، به راحتی می‌توان به مشکلات پایان داد.

قرارداد خرید و فروش مغازه، اینک در لامینگو!

یکی از مراجعات افراد به مشاوران حقوقی به دلیل اختلافات و مشکلات ناشی از معاملات ملکی است. اکثر این مشکلات به دلیل عدم وجود یک قرارداد خرید و فروش استاندارد به وقوع می‌پیوندد. تیم لامینگو با شناخت و احاطه کافی بر مسائل قانونی، درصدد رفع این مشکل برآمده و یک نسخه استاندارد از قرارداد خرید و فروش مغازه را تنظیم کرده است. در این قرارداد به درستی به تمامی نکات مهم پرداخته شده و بر اساس آخرین تغییرات قانونی تنظیم گشته است. امیدواریم با استفاده از این قرارداد تجربه خوبی در معاملات غیر منقول، خصوصاً خرید و فروش مغازه یا ملک تجاری داشته باشید. همچنین در صورتی که در راستای انجام این معاملات با مشکل حقوقی مواجه شدید می‌توانید از دانش و تجربه مشاوران حقوقی لامینگو بهره‌مند شوید.

 

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.