قرارداد خرید و فروش خانه

45,000 تومان
قرارداد خرید و فروش خانه

قرارداد خرید و فروش خانه، پیش‌نیاز انتقال رسمی املاک!

زمانی‌که تصمیم به خرید یا فروش یک ملک مسکونی دارید  قبل از همه چیز لازم است با طرف مقابل خود به توافق برسید. توافقات اولیه وقتی به صورت مکتوب درمی‌آیند و طرفین با امضای آن درواقع بر مندرجات این نوشته صحه می‌گذارند، یک قرارداد خرید و فروش خانه یا به عبارتی همان قولنامه شکل گرفته است. برای آنکه یک قرارداد خرید و فروش خانه به صورت استاندارد تنظیم شود، لازم است با مشاوران املاک و مشاوران حقوقی مشورت‌های لازم صورت گیرد. در این نوشته به بررسی ابعاد حقوقی این قرارداد می‌پردازیم.

چه مواردی باید در قرارداد خرید و فروش خانه درج شود؟

شاید قبل از ورود به هرمعامله‌ای حیاتی‌ترین کار بررسی صحت اسناد و مدارک ابراز شده باشد. قبل از آنکه قرارداد خرید و فروش یک خانه را امضا کنید، می‌باید از صحت رابطه مالکیت بین ملک و فروشنده اطمینان کافی حاصل کنید. همچنین اگر کسی به وکالت از مالک اصلی وارد معامله شده است باید از اعتبار وکالت‌نامه و اسناد مالکیت ارائه شده مطمئن شوید.

مشخصات ملک باید در متن قرارداد خرید و فروش به صورت دقیق و کامل نوشته شود. یک نسخه از رونوشت تمامی اسناد را به قرارداد اصلی پیوست کنید. در قسمت مربوط به مشخصات، لازم است تمامی امکانات و تجهیزات موجود در ملک مورد معامله هم در متن قرارداد نوشته شود. البته قبل از انعقاد قرارداد خرید و فروش خانه لازم است ملک مورد معامله به صورت کامل به رویت خریدار برسد و تمامی موارد نوشته شده در قرارداد را از نظر کمی و کیفی تأیید کند.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک قرارداد خرید و فروش خانه، ماده مربوط به حضور در یک دفتر اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی مالکیت به نام خریدار است. از آنجایی‌که قرارداد خرید و فروش خانه یک قرارداد تشریفاتی محسوب می‌شود، لازم است که انتقال ملک در دفتر اسنار رسمی و توسط مأمور رسمی صورت پذیرد و در نهایت سند مالکیت به نام مالک جدید تنظیم گردد.

برای این منظور لازم است یک دفتر اسناد رسمی با تراضی طرفین انتخاب شود و روز و ساعت مشخصی برای حضور در دفتر و تنظیم رسمی سند مشخص گردد. همچنین در ذیل همین ماده باید از ضمانت اجرای مناسب برای فردی که نقض تعهد می‌کند و در تاریخ مشخص شده در دفتر حاضر نمی‌گردد، هم سخن گفت.

مبلغ قرارداد خرید و فروش خانه همان مبلغی است که طرفین توافق کرده‌اند تا خریدار در ازای خرید خانه به فروشنده پرداخت کند. روش پرداخت و نحوه انتقال آن از دیگر مواردی است که باید در این ماده در مورد آن صحبت شود.

قرارداد خرید و فروش خانه هم مانند هر قرارداد دیگری دارای یک ماده با عنوان تعهدات طرفین است. در این ماده لازم است از نحوه و زمان تحویل ملک سخن گفته شود. همچنین فروشنده مکلف است کلیه قبوض و دیونی که مربوط به ملک مورد معامله است را قبل از انتفال سند پرداخت کند. تمامی اسناد پرداخت دیون مذکور باید به خریدار تحویل شود.

یکی از مواردی که به صورت معمول در قراردادهای خرید و فروش املاک درج می‌شود، شرط اسقاط خیارات است. بر اساس این شرط طرفین اختیارات فسخ معامله که به واسطه قانون به آن‌ها اعطا شده است را ساقط می‌کنند.

قرارداد خرید و فروش خانه لامینگو

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته توسط تیم حقوقی لامینگو، نیازهای اساسی افراد در یک قرارداد خرید و فروش خانه به خوبی شناسایی شد. نتیجه این تحقیقات با چاشنی علم حقوق، تبدیل به یک قرارداد استاندارد منطبق با آخرین تغییرات قوانین شد که در حال حاضر پیش روی شما قرار دارد. امیدواریم با استفاده از این قرارداد، نیاز شما به یک نسخه قراردادی استاندارد برطرف شده و در صورتی که هرگونه مشکلی در این‌خصوص وجود داشت می‌توانید از مشاوره مشاوران حقوقی ما بهره‌مند شوید.

 

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.