قرارداد خرید و فروش ماشین

رایگان
قرارداد خرید و فروش ماشین

قرارداد خرید و فروش ماشین به چه مسائلی اشاره دارد؟

در دنیای امروز زندگی بدون بسیاری از تجهیزات و امکانات نوین غیرقابل‌تصور شده است. یکی از این امکانات ماشین یا همان اتومبیل است. اکثر افراد و خانواده‌ها برای برخورداری از رفاه بیشتر ترجیح می‌دهند ماشین شخصی خود را داشته باشند. به همین علت یکی از پرمخاطب‌ترین معاملات بازار کل دنیا، خرید و فروش ماشین محسوب می‌شود. زمانی که تعاملات جدیدی بین افراد پدیدار می‌شود، علم حقوق به دنبال خلاء این روابط و جبران آن برمی‌آید. در این تعامل پر تعداد روزانه هم حقوق‌دانان به دنبال تنظیم یک قرارداد خرید و فروش ماشین و تبیین روابط خریدار و فروشنده بوده‌اند. تمام این موارد سبب شد تا ضمن انتشار یک نسخه از قرارداد خرید و فروش ماشین، به بررسی اوصاف حقوقی آن هم در ادامه بپردازیم.

چرا به قرارداد خرید و فروش ماشین احتیاج داریم؟

برای آنکه بتوانیم به روابط خود با سایرین جنبه قانونی و قابل پیگیری بدهیم بهترین گزینه تنظیم و امضای قرارداد مکتوب است. در تمام قراردادهای خرید و فروش هم به فراخور قصد و نیات طرفین، تنظیم یک قرارداد استاندارد حقوقی لازم و ضروری است.

در انتقال یک اتومبیل اقدامات زیادی باید از مرحله اول تا مرحله آخر و انتقال خودرو صورت بگیرد. برای اینکه روابط افراد در این مدت، قانونی و قابل استناد باشد نیاز به یک قرارداد خرید و فروش ماشین داریم. در ادامه به شرح نکات اصلی این قرارداد می‌پردازیم.

قرارداد خرید و فروش ماشین چه مواردی را مستند می‌کند؟

قرارداد خرید و فروش ماشین هم مانند سایر قراردادهای خرید و فروش، زیرمجموعه عقد بیع و تابع مقررات آن در قانون مدنی است. بنابراین علاوه بر رعایت اصول و مقررات عمومی معاملات، باید به قوانین عقد بیع هم توجه داشته باشیم تا بتوانیم یک نسخه قرارداد خرید و فروش ماشین استاندارد داشته باشیم.

در پروسه خرید و فروش ماشین در ابتدا باید ماشین مورد معامله به رویت خریدار برسد. برای این‌کار بهترین پیشنهاد استفاده از مشاوران خبره در زمینه خودرو است. بدین ترتیب کارشناس مربوطه با بررسی کامل اتومبیل مورد نظر، می‌تواند شما را از عیوب داخلی و ظاهری خودرو مطلع کند. پس از بازدید کارشناس باید نظرات وی به متن قرارداد اضافه شود.

همچنین لازم است تمام توابع خودرو که عرفاً و قانونی ملحق به خودرو است در متن قرارداد خرید و فروش ماشین ذکر شود. پس از آن نوبت به مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن می‌رسد.

از آنجایی که برای نقل و انتقال خودرو باید تشریفات خاصی رعایت گردد لازم است در متن قرارداد خرید و فروش ماشین به آن پرداخته شود. برای انتقال قانونی اتومبیل لازم است سند رسمی تنظیم شود. به همین منظور باید یک دفتر اسناد رسمی در متن قرارداد مشخص شود تا طرفین در تاریخ مشخصی به آنجا مراجعه کرده و اقدامات لازم در این‌خصوص را انجام دهند.

همچنین لازم است برای نقض این تعهد هم ضمانت اجرای مناسب درنظر گرفته شود تا در صورت عدم حضور هریک از طرفین، خسارت طرف مقابل جبران شود.

فروشنده خودرو لازم است تمام عوارض و پرداختی‌های مربوط به خودرو را تا قبل از انعقاد قرارداد خرید و فروش و انتقال رسمی به خریدار، پرداخت نماید و مدارک آن را به خریدار تحویل دهد.

قرارداد خرید و فروش ماشین در لامینگو...

در اثر تعامل بیشتر با افراد و آگاهی یافتن از مشکلات آن‌ها، بهتر می‌توان بر روی حل این مسائل زمان گذاشت. یکی از مواردی که سبب بروز مشکلات زیادی در جوامع انسانی شده است، اختلافات مربوط معاملات است. قراردادهای خرید و فروش به دلیل عدم توجه افراد به نکات حقوقی غالباً سبب بروز مشکلات فراوانی شده است.

در لامینگو تیم حقوقی متخصص ما در امر تنظیم قرارداد، به صورت اختصاصی به تهیه و تدوین قراردادهای خرید و فروش پرداخته‌اند. یکی از این قراردادها، قرارداد خرید و فروش ماشین است که مخاطبان زیادی را به خود اختصاص داده است. امیدواریم با استفاده از این نسخه قراردادی، تجربه خوبی در معاملات روزانه خود ثبت کنید. در صورت نیاز به مشاوره حقوقی می‌توانید از دانش و تجربه مشاوران ما هم بهره‌مند شوید.

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.