رایگان
درخواست مطالعه و روگرفت از پرونده

درخواست مطالعه و روگرفت از پرونده

درخواست مطالعه و روگرفت از پرونده یکی از انواع درخواست‌هایی است که افراد می‌توانند از دادگاه داشته باشند. یکی از حقوق اولیه هر انسان درگیر در پرونده اعم از حقوقی یا کیفری، دسترسی به اوراق مربوط به پرونده، مطالعه آنها و دریافت رونوشتی از آنها است که در قانون آیین دادرسی کیفری و قانون آیین دادرسی مدنی نیز پیش‌بینی گردیده است. شما می‌توانید پس از مطالعه محتوای تهیه شده در ادامه، اقدام به دریافت این درخواست به صورت هوشمند نمایید. در صورت وجود هرگونه پرسش و یا ابهامی نیز متخصصان حقوقی ما آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌باشند.

1401/05/22
آخرین بروزرسانی:
رایگان
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

درخواست مطالعه و روگرفت از پرونده

یکی از انواع درخواست‌ها از دادگاه و مقامات قضایی، درخواست مطالعه و روگرفت از پرونده یا همان لایحه درخواست کپی از اوراق پرونده و مطالعه پرونده است که به صورت آنلاین، هوشمند و رایگان بر روی وب‌سایت لامینگو موجود است.

لامینگو اولین پلتفرم هوشمند ارائه خدمات حقوقی در کشور است که انواع خدمات شامل بانک قرارداد، اسناد قضایی هوشمند، امضای الکترونیک و مشاوره حقوقی را به کاربران خود ارائه می‌نماید. انواع اسناد قضایی شامل لایحه، دادخواست و شکواییه را می‌توانید به صورت رایگان و هوشمند از لامینگو به صورت کاملاً قانونی و معتبر دریافت کنید.

 
مستندات قانونی اخذ کپی از اوراق پرونده حقوقی و کیفری 

یکی از حقوق اولیه هر یک از افراد درگیر در پرونده‌های حقوقی و کیفری آگاهی از اوراق مربوط به پرونده، مطالعه آن و دریافت رونوشتی از آنها است. بر اساس ماده ۳۵۱ قانون آیین دادرسی کیفری شاکی یا مدعی خصوصی و متهم یا وکلای آنان می‌توانند با مراجعه به دادگاه و مطالعه پرونده، اطلاعات لازم را تحصیل نمایند و با اطلاع رئیس دادگاه به هزینه خود از اوراق مورد نیاز، تصویر تهیه کنند. استثنایی که در این زمینه وجود دارد مربوط به برخی از جراس خاص است که مطابق تبصره ماده فوق‌الذکر، دادن تصویر از اسناد طبقه‏ بندی شده و اسناد حاوی مطالب مربوط به تحقیقات جرائم منافی عفت و جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی ممنوع است.

از طرفی مطابق ماده ۲۲۲ قانون آیین دادرسی مدنی کارمندان دادگاه مجاز نیستند تصویر یا رونوشت اسناد و مدارکی را که نسبت به آنها ادعای جعلیت شده مادام که به موجب حکم قطعی نسبت به آنها تعیین تکلیف نشده است، به اشخاص تسلیم نمایند، مگر با اجازه دادگاه که در این صورت نیز باید در حاشیه آن تصریح شود که نسبت به این سند ادعای جعلیت شده است؛ لازم به ذکر است، تخلف از این ماده دارای مجازات می‌باشد. 

از سوی دیگر مطابق یک نظریه مشورتی در این زمینه، اصحاب پرونده در دعاوی حقوقی حق دارند تهیه تصویر از اوراق پرونده از قبیل صورت جلسات دادگاه و اظهارات گواهان را با هزینه شخصی درخواست کنند. همچنین شاکی در طول تحقيقات مستند به ماده ۱۰۰ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ می‌تواند صورت مجلس تحقیقات مقدماتی و دیگر اوراق پرونده را که با ضرورت کشف حقیقت منافات نداشته باشد، مطالعه کند از آن تصویر یا رونوشت بگیرد و مخالفت با این حق نیاز به دلیل دارد و باید برابر تبصره‌های ۱ و ۲ همان ماده عمل شود و چون مقنن این حق را در طول تحقیقات برای شاکی در نظر گرفته است به طریق اولی پس از اتمام تحقیقات توسط باز پرس که شائبه ضرر به کشف حقیقت نیز وجود ندارد، این حق کماکان برای شاکی وجود خواهد داشت. درنهایت باید توجه داشت که تشخیص اوراقی از پرونده که تسلیم آن به شاکی با ضرورت کشف حقیقت منافات دارد موضوع ماده ۱۰۰ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲، امری موضوعی و با قاضی رسیدگی کننده به پرونده است.

درخواست مطالعه و روگرفت از پرونده حرفه‌ای و مطمئن!

تنظیم لایحه و درخواست در موضوعات مختلف امری است که نیازمند بررسی و انجام توسط افراد دارای تخصص، دانش و تجربه در این زمینه است زیرا می‌تواند تأثیر فراوانی بر روند پیشبرد پرونده و پذیرش یا پذیرش درخواست مزبور داشته باشد. لامینگو با گرد هم آوردن برترین وکلا و متخصصان حقوقی انواع خدمات آنلاین حقوقی را به افراد ارائه می‌دهد. یکی از انواع درخواست‌ها درخواست مطالعه و روگرفت از پرونده است که شما می‌توانید پس از جواب دادن به پرسش‌های تهیه شده توسط تیم حقوقی لامینگو آن ر ا به صورت آنلاین دریافت کنید و با خیالی آسوده از آن استفاده نمایید.

آیا متهم می‌تواند از پرونده کیفری خود کپی برداری کند؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم یکی از حقوق اساسی و اولیه افراد در طول پرونده‌های حقوقی و کیفری تقاضای مطالعه پرونده و دریافت رونوشتی از آن است که به مفاد قانونی آن نیز اشاره داشتیم. در رابطه با متهم پرونده کیفری نیز متهم می‌تواند در صورت نیاز، ضمن ارائه درخواست اقدام به دریافت رونوشت از اوراق پرونده و مطالعه آنها نماید.

 درخواست مطالعه و روگرفت از پرونده رایگان و هوشمند!

هنگامی‌که افراد چه در جایگاه شاکی، چه در جایگاه متهم، چه در جایگاه خواهان و چه خوانده باشند می‌توانند با ارائه درخواستی به دادگاه خواستار مطالعه پرونده و دریافت رونوشتی از آن شوند. هرچند مطابق قانون در برخی موارد وجود شرایطی الزامی است و استثنائاتی نیز در این زمینه وجود دارد. شما ی‌توانید این درخواست را به آسانی و به صورت آنلاین، رایگان و هوشمند از لامینگو دریافت کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.