رایگان
درخواست تأمین خواسته (کیفری)

درخواست تأمین خواسته (کیفری)

درخواست تأمین خواسته به دو دسته درخواست تأمین خواسته کیفری و حقوقی تقسیم می‌گردد که بسته به نوع دعوایی که میان طرفین مطرح است، متفاوت می‌باشد. موضوع درخواست تأمین خواسته توقیف اموال متهم یا آنچه که از طریق دعوا مطالبه گردیده است می‌باشد و هدف آن نیز جلوگیری از اتلاف و از بین رفتن مال یا خواسته مزبور است. شما می‌توانید از طریق پلتفرم هوشمند لامینگو انواع اسناد قضایی را به صورت آنلاین، هوشمند و به آسانی دریافت کنید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه مشاوره یا راهنمایی، وکلا و مشاوران حقوقی ما آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان هستند.

1401/05/22
آخرین بروزرسانی:
رایگان
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

درخواست تأمین خواسته (کیفری)

درخواست تأمین خواسته (کیفری) چیست؟

یکی از پرکاربردترین انواع درخواست‌ها درخواست تأمین خواسته اعم از تأمین خواسته کیفری یا حقوقی است. با توجه به حساسیت و اهمیت تنظیم اصولی و صحیح چنین درخواستی، استفاده از راهنمایی و کمک افراد متخصص و حرفه‌ای از اهمیت به سزایی برخوردار است. 

شما می‌توانید در صورت نیاز به یک درخواست تأمین خواسته (کیفری) رایگان، مطمئن و اصولی، این درخواست را به صورت هوشمند از پلتفرم لامینگو دریافت کرده و آن را مورد استفاده قرار دهید.

تأمین خواسته چیست؟

افراد برای احقاق حقوق خود می‌توانند اقدام به طرح دعوا و شکایت در دادگاه‌های مختلف نمایند. در همین راستا آنچه طی یک دعوا مورد مطالبه قرار می‌گیرد یا به اصطلاح خواسته افراد، ممکن است در طول روند رسیدگی به پرونده از بین رفته یا توسط فردی که علیه او طرح دعوا شده به دیگری انتقال یابد یا از بین برود؛ از همین روی، یکی از انواع درخواست‌های قابل ارائه که در قانون مورد پیش‌بینی قرار گرفته است، درخواست تأمین خواسته کیفری یا حقوقی است. 

مطابق ماده ۱۰۷ قانون آیین دادرسی کیفری شاکی می‌تواند تامین ضرر و زیان خود را از بازپرس بخواهد. هرگاه این تقاضا مبتنی بر ادله قابل قبول باشد، بازپرس قرار تامین خواسته صادر می‌کند. چنانچه با صدور قرار تامین خواسته، اموال متهم توقیف شود، بازپرس مکلف است هنگام صدور قرار تامین کیفری این موضوع را مدنظر قرار دهد.
در رابطه با تأمین خواسته حقوقی نیز به معنای توقیف فوری اموال شخص متعهد یا مدیون پیش از صدور حکم محکومیت قطعی است و مطابق قانون آیین دادرسی مدنی تامین در این قانون عبارت است از توقیف اموال اعم از منقول و غیرمنقول، هچنین درخواست تامین در صورتی پذیرفته می‌شود که میزان خواسته معلوم یا عین معین باشد.

نکات تأمین خواسته حقوقی و کیفری

دعاوی در یک دسته‌بندی کلی به دو دسته دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری تقسیم می‌شوند که دارای شرایط و ارکان متفاوتی از یکدیگر هستند. در رابطه با قرار تأمین خواسته نیز جهت صدور این قرار و درخواست آن، در هر مورد نیازمند ارائه درخواستی مجزا و متفاوت هستیم. در رابطه با تأمین خواسته کیفری قرار تامین خواسته به محض ابلاغ، اجراء می‌شود. در مواردی که ابلاغ فوری ممکن نیست و تاخیر در اجراء موجب تضییع خواسته می‌شود، ابتداء قرار تامین، اجراء و سپس ابلاغ می‏ شود. این موارد، فوراً به اطلاع دادستان می‏‌رسد. قرار تامین خواسته مطابق مقررات اجرای احکام مدنی در اجرای احکام کیفری دادسرای مربوط اجراء می‌شود. همچنین مطابق قانون در رابطه با تأمین خواسته کیفری، در صورتی که خواسته شاکی، عین معین نبوده یا عین معین بوده، اما توقیف آن ممکن نباشد، بازپرس معادل مبلغ ضرر و زیان شاکی از سایر اموال و دارایی‌های متهم توقیف می‏‌کند. نکته دیگر در رابطه با تأمین خواسته کیفری این است که در مواردی که مطالبه خواسته به تقدیم دادخواست نیاز دارد، چنانچه شاکی تا قبل از ختم دادرسی، دادخواست ضرر و زیان خود را به دادگاه کیفری تقدیم نکند، به درخواست متهم، از قرار تامین خواسته رفع اثر می‌شود.

آیا متهم می‌تواند به قرار تأمین خواسته اعتراض کند؟

بله، با وجود اجرای فوری قرار تأمین خواسته پس از ارائه و پذیرش درخواست تأمین خواسته (کیفری) اما مطابق قانون چنانچه متهم در ایران باشد ظرف ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ می‌تواند به قرار صادره اعتراض کند و اگر متهم خارج از کشور باشد مهلت اعتراض ۳۰ روز خواهد بود. مرجع رسیدگی‌کننده به این اعتراض نیز اگر قرار تأمین خواسته کیفری در دادسرا صادر شده باشد، دادگاه بدوی صالح به رسیدگی به اصل جرم به این اعتراض رسیدگی می‌کند.

درخواست تأمین خواسته (کیفری) هوشمند چیست؟

استارتاپ لامینگو به عنوان یک نوآور در عرصه حقوق و تکنولوژی اقدام به ارائه انواع اسناد قضایی ازجمله دادخواست، شکواییه، درخواست و لایحه به صورت هوشمند کرده است. کاربران می‌توانند تنها با چند کلیک و بدون نیاز به مراجعه حضوری به هیچ مرجعی انواع اسناد مزبور را تنها پس از پاسخ به چند پرسش دریافت و از آن استفاده کنند. این امر نه تنها منجر به صرفه‌جویی در زمان و هزینه افراد می‌شود، بلکه اسنادی معتبر و حرفه‌ای زیرنظر برترین متخصصان حقوقی را نیز در اختیار آنها قرار می‌دهد.

راهنمایی وکیل تأمین خواسته

با وجود اینکه تهیه و تنظیم درخواست تأمین خواسته (کیفری) اصولی و حرفه‌ای گامی اساسی در کسب موفقیت در این زمینه است، اما با این وجود در بسیاری از مواقع افراد نیازمند استفاده از کمک و راهنمایی افراد متخصص حقوقی و وکیل تأمین خواسته می‌باشند. شما می‌توانید علاوه بر تنظیم اسناد قضایی خود از خدمات مشاوره حقوقی و مشاوره کیفری لامینگو نیز به صورت آنلاین استفاده کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.