رایگان
درخواست آزادی وسیله نقلیه

درخواست آزادی وسیله نقلیه

ی

1401/05/18
آخرین بروزرسانی:
رایگان
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

درخواست آزادی وسیله نقلیه

توقیف خودرو ممکن است بنا به دلایل مختلفی و تحت شرایطی خاص توسط از سوی شورای حل اختلاف، دادسرا، دادگاه حقوقی و کیفری، اجرای ثبت و پلیس راهنمایی و رانندگی انجام  پذیرد. شرایط توقیف وسیله نقلیه در قوانین و آیین‌نامه‌های متعددی پیش‌بینی گردیده است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. در مقابل نیز افراد برای رفع توقیف و آزادی خود نیازمند ارائه درخواست آزادی وسیله نقلیه همراه با ذکر دلایل می‌باشند که شما می‌توانید در صورت نیاز این درخواست را به صورت هوشمند زیر نظر وکلای مجرب لامینگو دریافت و از آن استفاده کنید.

موارد توقیف خودرو

مواردی که ذیل آن می‌توان یک وسیله نقلیه را توقیف کرد می‌باید در قانون و مقررات ذکر شده باشد. مطابق ماده ۶ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مأموران راهنمایی و رانندگی به جز در موارد مصرح قانونی و موارد تصادفات منجر به جرح و قتل مجاز به توقیف وسیله نقلیه موتوری نمی‌باشند. مواردی که می‌توان یک وسیله نقلیه را توقیف کرد عبارت است از:

1. در تصادفات منجر به جرح و فوت
2. در صورتی‌که مبلغ جریمه خودرویی به ده میلیون ریال برسد راهنمایی و رانندگی موظف است مراتب را به مالک خودرو اعلام و چنانچه ظرف مهلت یک‌ماه از تاریخ ابلاغ، مالک خودرو نسبت به پرداخت جریمه یا اعتراض اقدام ننماید، راهنمایی و رانندگی مکلف به توقیف خودرو تا پرداخت جریمه می‌باشد.
3. هرگاه راننده به صورت همزمان مرتکب دو تخلف از تخلفات ذیل گردد، وسیله نقلیه برای مدت حداکثر هفتاد و دو ساعت توقیف می‌شود:
• انجام حرکات نمایشی مانند تک چرخ زدن
• تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۵۰ کیلومتر بر ساعت)
• سبقت غیر مجاز در راه‌‌های دو طرفه
• عبور از چراغ قرمز 
• حرکت به صورت مارپیچ
• تجاوز به چپ از محور راه
• توقف در محل پارک ممنوع (در صورت عدم حضور راننده)
• توقف داخل پیاده رو
4. نداشتن بیمه نامه شخص ثالث
5. استفاده از پلاک بدون مجوز قانونی
6. رانندگی در صورت نداشتن گواهینامه
7. در رابطه با موتورسیکلت نیز کلیه قوانین و مقررات عمومی مربوط به حمل و نقل و عبور و مرور در مورد موتورسیکلت‌ها نیز جاری است. حرکت در پیاده رو یا در جهت مخالف مسیر مجاز، ایجاد عمدی صدای ناهنجار، حمل بار غیرمتعارف، حرکت نمایشی مارپیچ، تک‌چرخ، حمل یدک، عدم استفاده از کلاه ایمنی و تردد در خطوط ویژه اتوبوسرانی با موتورسیکلت تخلف محسوب شده و مأموران موظف‌اند ضمن صدور قبض جریمه نسبت به توقیف موتورسیکلت حداکثر به مدت یک هفته و در صورت تکرار یک ماه اقدام کنند.

صدور دستور توقیف خودرو

چنانچه وسیله نقلیه از بابت اجرای یک حکم حقوقی یا تأمین خواسته توقیف می‌شود، صدور دستور توقیف وسیله نقلیه از سوی دادگاه حقوقی یا شورای حل اختلاف صورت می‌پذیرد. چنانچه دستور توقیف مزبور از بابت اجرای یک سند لازم الاجرا باشد، صدور دستور توقیف خودرو از سوی رییس واحد ثبتی انجام می‌شود. در مواردی که خودرو در رابطه با وقوع یک جرم توقیف می‌شود، صدور دستور توقیف وسیله نقلیه از سوی دادگاه کیفری یا دادسرا انجام می‌پذیرد.

تفاوت توقیف خودرو با توقیف پلاک

باید توجه داشت که یکی از چالش‌هایی که در رابطه با توقیف خودرو وجود دارد این نکته است که بسیاری از افراد به اشتباه توقیف پلاک و توقیف خودرو را یکی می‌دانند، این درحالی است که، دستور توقیف پلاک مانع خرید و فروش خودرو می‌شود در حالی که توقیف فیزیکی خودرو به معنای نگهداری آن در پارکینگ مخصوص است و برای آزادی آن نیاز به ارائه درخواست آزادی وسیله نقلیه خواهیم داشت.

درخواست آزادی وسیله نقلیه

برای رفع توقیف از خودرو فرد باید درخواست آزادی وسیله نقلیه یا رفع توقیف خودرو را به صورت کتبی به کلانتری ارائه دهد و رئیس کلانتری این درخواست را برای قاضی دادسرا ارسال خواهد کرد و قاضی دادسرا با بررسی پرونده، اگر وسیله نقلیه مزبور شاکی نداشته باشد و در وقوع حادثه مقصر نباشد، دستور رفع توقیف را صادر خواهد کرد.

رفع توقیف خودرو بابت مهریه

چنانچه زوجه جهت دریافت مهریه خود اقدام به توقیف وسیله نقلیه زوج کرده باشد، زوج و یا وکیل وی می‌توانند اقدام به جریان انداختن لایحه (درخواست) در خصوص رفع توقیف خودرو انجام  و درخواست رفع توقیف خودرو را در یکی از دفاتر قضایی ثبت کنند.

درخواست آزادی وسیله نقلیه رایگان و هوشمند لامینگو

درخواست آزادی وسیله نقلیه بهتر است تا توسط وکلا و متخصصین حقوقی دارای تجربه و تخصص کافی تهیه شود تا اشخاص با چالش و مشکلات در این زمینه مواجه نگردند. از همین روی لامینگو با توجه به ارائه خدمات آنلاین انواع لوایح و درخواست‌ها را نیز به صورت هوشمند و زیر نظر متخصصین حقوقی به کاربران خود ارائه می‌نماید. در صورت وجود هرگونه ابهام در این زمینه کارشناسان پشتیبانی ما آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.