رایگان
شکواییه تصادف منجر به آسیب جسمی

شکواییه تصادف منجر به آسیب جسمی

تصادفات سالانه منجر به ورود خسارات مالی، بدنی و جانی زیادی به افراد در سرتاسر کشور می‌شود. تصادفات دارای انواع مختلفی است که شامل تصادف منجر به خسارت مالی، تصادف منجر به آسیب جسمی و تصادف منجر به فوت می‌شود، که برای هر یک از آنها مجازات و خسارات متفاوتی در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید از طریق این صفحه شکواییه تصادف جرحی را به صورت هوشمند و پس از پاسخ به پرسش‌های تهیه شده توسط متخصصین مجرب حقوقی لامینگو دریافت کنید! با ما همراه باشید!

1401/05/09
آخرین بروزرسانی:
رایگان
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

شکواییه تصادف منجر به آسیب جسمی

تصادفات رانندگی در کشور روز به روز در حال افزایش است و بسیاری از آسیب‌های جسمی و تلفات جانی نیز از همین بابت است بنابراین ممکن است منجر به ورود خساراتی همچون خسارات جانی گردد. تصادفات گاه ممکن است منجر به جرح یا آسیب جسمی شده و گاهی نیز تصادف ممکن است منجر به فوت گردد. تصادفات منجر به جرح و فوت از دسته جرایم غیر عمدی محسوب می‌گردد که هرکدام نیز دارای احکام متفاوتی است. رسیدگی به تصادف منجر به جرح یا آسیب جسمی، توسط افسر راهنمایی و رانندگی و پس از آن دادگاه کیفری دو انجام می‌شود. این جرم دارای مجازات‌های خاصی است که جهت رسیدگی به آن نیازمند تقدی شکواییه تصادف منجر به آسیب جسمی هستیم که شما می‌توانید از طریق لامینگو آن را به صورت هوشمند و رایگان دریافت کنید.

انواع تصادفات رانندگی چیست؟

تصادفات رانندگی دارای انواع و اقسام مختلفی است که ازجمله شال موارد ذیل می‌شود:

1) تصادفات جرحی: به معنای تصادفاتی که منجر به آسیب جسمی و ایجاد جرح می‌گردد.
2) تصادفات فوتی: تصادفاتی که منجر به فوت افرادی در حین تصادف می‌شود.
3) تصادف با خسارت مالی: به آن دسته از تصادفاتی گفته می‌شود که تنها خسارات مالی بر جای می‌گذارد.

عنصر قانونی در شکواییه تصادف منجر به آسیب جسمی

یکی از مواردی که افراد می‌باید به آن توجه و از آن آگاهی داشته باشند، بحث رکن قانونی و مفاد مربوط به جرایم است. در رابطه با تصادف منجر به جرح نیز مطابق قانون مجازات اسلامی هر گاه بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده (‌اعم از وسائط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی) یا‌ متصدی وسیله موتوری موجب مرض جسمی یا دماغی که غیر قابل علاج باشد و یا از بین رفتن یکی از حواس یا از کار افتادن عضوی از اعضاء بدن که یکی از وظایف ضروری زندگی انسان را انجام می‌دهد یا تغییر شکل دائمی عضو یا صورت شخص یا سقط جنین شود مرتکب به حبس از دو ماه تا یک سال و به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه مصدوم محکوم می‌شود.
همچنین هرگاه تصادف مزبور موجب صدمه بدنی شود که باعث نقصان یا ضعف دائم یکی از منافع یا یکی از اعضای بدن شود و ‌یا باعث از بین رفتن قسمتی از عضو مصدو‌م گردد، بدو‌ن آنکه عضو از کار بیافتد یا باعث و‌ضعِ حمل زن قبل از موعد طبیعی شود مرتکب به حبس از یک ماه تا سه ‌ماه و پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه مصدو‌م محکوم خواهد شد.

چگونگی شکایت از راننده مقصر در تصادف منجر به آسیب جسمی

برای شکایت در چنین مواردی ما نیازمند طی کردن مراحل مختلفی هستیم. پس از تهیه شکواییه تصادف منجر به آسیب جسمی می‌باید به دادسرا مراجعه کرد که در این حالت، بهتر است کروکی تصادف را نیز در دست داشته باشید. پس از آن باید مدارک مورد نیاز مانند: نامه پزشکی قانونی و بیمه‌‎نامه را ارائه دهید تا قرار مناسب صادر شود. پس از آن پرونده به کارشناس ارجاع داده می‌شود و در صورت نیاز تحقیقات محلی آغاز می‌شود. مرحله بعد اعلام نظر نهایی پزشکی قانونی و صدور قرار جلب به دادرسی و ارجاع پرونده به دادگاه کیفری دو است که درنهایت نیز رأی توسط دادگاه صادر می‌گردد.

در صورت فرار راننده در تصادفات منجر به آسیب جسمی چه باید کرد؟

فرار از صحنه چنین تصادفی جرم‌انگاری شده است و قاضی نیز در صورت وقوع چنین حالتی حق تخفیف دادن در خصوص مجازات حبس راننده مقصر را ندارد و راننده مقصر را به بیش از دو سوم حداکثر مجازات درج شده در قانون محکوم می‎کند. بر اساس ماده ۱۰ قانون بیمه، در این تصادفات خسارات وارده از صندوق تأمین خسارت‎ها جبران می‌شود. علاوه بر این، امکان پیگیری قضایینیز وجود دارد که فرد می‌تواند از طریق سایر مدارک و دلایلی که موجود دارد مانند فیلم دوربین‌های مداربسته، پلاک خودرو، سهادت شهود و غیره اقدام نماید.

مجازات راننده مست چیست؟

مطابق قانون مجازات اسلامی هر گاه راننده یا متصدی وسایل موتوری در موقع وقوع جرم مست بوده یا پروانه نداشته یا زیادتر از سرعت مقرر‌حرکت می‌کرده است یا آن که دستگاه موتوری را با وجود نقص و عیب مکانیکی موثر در تصادف به کار انداخته یا در محل‌هایی که برای عبور پیاده رو ‌علامت مخصوص گذارده شده است، مراعات لازم ننماید و یا از محل‌هایی که عبور از آن ممنوع گردیده است رانندگی نموده به بیش از دو سوم حداکثر‌مجازات مذکور در مواد فوق محکوم خواهد شد. دادگاه می‌تواند علاوه بر مجازات فوق مرتکب را برای مدت یک تا پنج سال از حق رانندگی یا تصدی ‌وسایل موتوری محروم نماید.

شکواییه تصادف منجر به آسیب جسمی را از لامینگو بگیرید!

لامینگو یک پلتفرم ارائه‌دهنده خدمات حقوقی آنلاین است که انواع اسناد قضایی مانند شکواییه و دادخواست را نیز به شما عزیزان به صورت هوشمند ارائه می‌دهد. شما می‌توانید انواع شکواییه مورد نظر خود را به صورت شخصی سازی شده و مطابق با شرایط خاص پرونده خود از لامینگو دانلود کنید!

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.