رایگان
شکواییه توهین، تهدید و ضرب و جرح

شکواییه توهین، تهدید و ضرب و جرح

اعمال توهین، تهدید و ضرب و جرح با وجود اینکه هرکدام جرمی مستقل در قانون تلقی گردیده‌اند، اما با این وجود در بسیار ی از موارد همراه هم رخ می‌دهند و درنتیجه، جهت شکایت از فرد مرتکب نیازمند تهیه شکواییه توهین، تهدید و ضرب و جرح خواهیم بود. مجازات هریک از این جرایم از جزای نقدی تا حبس و شلاق ممکن است باشد که نیازمند تهیه شکایت‌نامه‌ای مطمئن و اصولی است. شما می‌توانید این شکواییه را به صورت هوشمند و به آسانی از لامینگو دریافت کنید!

1401/05/09
آخرین بروزرسانی:
رایگان
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

شکواییه توهین، تهدید و ضرب و جرح

شکواییه توهین، تهدید و ضرب و جرح در واقع نوشته‌ای است که افراد می‌توانند از طریق آن اقدام به شکایت از فرد یا افرادی نمایند که جرم توهین، تهدید و ضرب و جرح را انجام داده‌اند. مطابق قانون مجازات اسلامی هر یک از این موارد جرم انگاری شده و برای آنها مجازات نیز در نظر گرفته شده است. روند رسیدگی به شکایت از جرم توهین، تهدید و ضرب و جرح، با تنظیم شکواییه‌ای شامل مشخصات شاکی و شرح وقایع صورت می‌پذیرد. این شکایت نامه، باید شامل اطلاعات هویتی شاکی و مواردی مانند موضوع، زمان و توضیحات مربوط به آنچه ارتکاب یافته است، باشد.

رکن قانونی شکواییه توهین، تهدید و ضرب و جرح در قانون

پیش از هرچیز لازم است بیان کنیم که جرم تهدید، توهین و ضرب و جرح هرکدام به عنوان جرمی مستقل در قانون ذکر گردیده و برای آن مجازات‌های مجزایی نیز در نظر گرفته شده است؛ اما به دلیل اینکه در بسیاری از موارد ممکن است اشخاص به صورت توأمان مرتکب عمل ضرب و جرح در کنار تهدید و توهین به افراد گردند درنتیجه نیازمند تنظیم شکواییه‌ای هستیم که به ترکیبی از این جرایم پرداخته باشد. 

• ضرب و جرح

مطابق قانون مجازات اسلامی هر کس عمداً به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرض دایمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی علیه گردد، در مواردی که قصاص امکان نداشته ب۷اشد، چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به حبس درجه شش محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی علیه مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود. همچنین باید دقت داشت که مطابق تبصره این ماده، در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعاتی که ذکر شده نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.

• تهدید

مطابق ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده)، هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید، اعم از این که به این و‌اسطه تقاضای و‌جه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه یا زندان از یک ماه تا یک سال محکوم خواهد شد. به علاوه، هرکس با جبر و قهر یا با اِکراه و تهدید دیگری را ملزم به دادن نوشته یا سند یا امضاء و یا مهر نماید و یا سند و ‌نوشته ای که متعلق به او یا سپرده به او می‌باشد را از و‌ی بگیرد به حبس از چهل و پنج روز تا یک سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

• توهین

از نظر مقررات کیفری اهانت و توهین و... عبارت است از بکار بردن الفاظی که صریح یا ظاهر باشد و یا ارتکاب اعمال و انجام‌ حرکاتی که با لحاظ عرفیات جامعه و با در نظر گرفتن شرایط زمانی و مکانی و موقعیت اشخاص موجب تخفیف و تحقیر آنان شود. مطابق قانون مجازات اسلامی توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد، مستوجب جزای نقدی درجه شش خواهد بود.

• توهین به مقامات

نوع دیگری از توهین، توهین به مقامات است که دارای مجازاتی متفاوت است. مطابق قانون مجازات اسلامی هرکس با توجه به سمت، یکی از روسای سه قوه یا معاونان رئیس جمهور یا وزرا یا یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا نمایندگان مجلس خبرگان یا اعضای شورای نگهبان یا قضات یا اعضای دیوان محاسبات یا کارکنان وزارتخانه‌ها و موسسات و شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها در حال انجام وظیفه یا به سبب آن توهین نماید به چهل و پنج روز تا سه ماه حبس و یا تا (۷۴) ضربه شلاق و یا دو میلیون تا بیست و پنج میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.

شکواییه توهین، تهدید و ضرب و جرح هوشمند

یکی از انواع خدمات آنلاین و هوشمند لامینگو، ارائه انواع اسناد قضایی اعم از شکواییه، دادخواست و لایحه به صورت شخصی‌سازی شده و هوشمند به کاربران است. شما می‌توانید انواع اسناد موردنیاز خود را بدون نیاز به مراجعه حضوری و به صورت آنلاین از وب سایت لامینگو به صورت قانونی و معتبر دریافت کنید.

همچنین در صورت وجود هرگونه پرسش و یا ابهامی کارشناسان پشتیبانی ما آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان هستند.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.