رایگان
شکواییه حادثه ناشی از کار

شکواییه حادثه ناشی از کار

حوادث ناشی از کار حوادثی است که در حین انجام وظیفه و به سبب آن برای بیمه شده (کارگر) اتفاق می‌افتد.‌ پس از وقوع حوادث ناشی از کار، کارفرما مکلف است اقدامات اولیه لازم را برای جلوگیری از تشدید وضع حادثه دیده به عمل آورد؛ در همین راستا کارگر نیز می‌تواند اقدام به طرح شکایت علیه کارفرما از طریق شکواییه حادثه ناشی از کار نماید. لامینگو که یک پلتفرم ارائه‌دهنده خدمات حقوقی آنلاین است، این امکان را برای کاربران فراهم کرده تا انواع شکواییه و دادخواست را به صورت هوشمند و آنلاین دریافت کنند!

1401/05/03
آخرین بروزرسانی:
رایگان
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

شکواییه حادثه ناشی از کار

حادثه هیچ گاه خبر نمیکند! بسیاری از افراد ممکن است در طول انجام وظیفه، حین انجام کار و در محل کار یا کارگاهی که در آن مشغول به فعالیت هستند دچار آسیب و صدماتی در نتیجه بروز حوادث گردند. گاهی این حوادث ممکن است درنتیجه تقصیر شخص کارگر و گاهی ممکن است در نتیجه قصور و کم‌کاری کارفرما در فراهم کردن شرایط ایمنی و بهداشتی در محل کار رخ دهد. پس از بروز حادثه نیز، قانون تکالیف و وظایفی را بر دوش کارفرما قرار داده است که در صورت عدم انجام آنها کارگر می‌تواند در قالب شکواییه حادثه ناشی از کار، علیه کارفرما طرح شکایت کند. در ادامه به بررسی بیشتر این مسئله خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید!

حوادث ناشی از کار و کارگری چیست؟

قانون مرجع در رابطه با حوادث ناشی از کار و کارگری، علاوه بر قانون کار مصوب ۱۳۶۹، قانون تأمین اجتماعی نیز می‌باشد. مطابق ماده ۶۰ قانون تأمین اجتماعی حوادث ناشی از کار حوادثی است که در حین انجام وظیفه و به سبب آن برای بیمه شده اتفاق می‌افتد.‌ مقصود از حین انجام وظیفه تمام اوقاتی است که بیمه شده در کارگاه یا موسسات وابسته یا ساختمان‌ها و محوطه آن مشغول کار باشد و یا به دستور‌کارفرما در خارج از محوطه کارگاه عهده ‌دار انجام مأموریتی باشد.‌
 اوقات مراجعه به درمانگاه و یا بیمارستان و یا برای معالجات درمانی و توان ‌بخشی و اوقات رفت و برگشت بیمه شده از منزل به کارگاه جزء اوقات انجام ‌وظیفه محسوب می‌گردد مشروط بر اینکه حادثه در زمان عادی رفت و برگشت به کارگاه اتفاق افتاده باشد.‌ حوادثی که برای بیمه شده حین اقدام برای نجات سایر بیمه ‌شدگان و مساعدت به آنان اتفاق می‌افتد حادثه ناشی از کار محسوب می‌شود.

اخذ خسارت در حوادث ناشی از کار از طریق شکواییه حادثه ناشی از کار

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، پس از بروز حادثه برای کارگر، کارفرما وظایف قانونی را برعهده دارد. مطابق ماده ۶۵ قانون تأمین اجتماعی در صورت وقوع حادثه ناشی از کار، کارفرما مکلف است اقدامات لازم اولیه را برای جلوگیری از تشدید وضع حادثه دیده بعمل آورده و مراتب را ظرف سه روز اداری کتباً به اطلاع سازمان برساند. در صورتی که کارفرما بابت اقدامات اولیه مذکور متحمل هزینه‌هایی شده باشد سازمان تأمین ‌خدمات درمانی هزینه مربوط را خواهد پرداخت. 
در رابطه با کارگر نیز مسئولیت کیفری حادثه، بر اساس نظر بازرسان کار یا کارشناسان رسمی دادگستری و بر اساس رأی قضایی بر عهده مقصر یا مقصرین حادثه است. مطابق ماده ۹۵ قانون کار مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار بر عهده کارفرما یا مسئولین واحدهای موضوع ذکر شده در ماده ۸۵ این قانون خواهد بود. هر گاه بر اثر عدم رعایت مقررات مذکور از سوی کارفرما یا مسئولین واحد، حادثه‌ای رخ دهد، شخص کارفرما یا مسئول مذکور از نظر کیفری و حقوقی و نیز مجازات های مندرج در این قانون مسئول است؛ درنتیجه، کارگر نیز می‌تواند از طریق طرح شکواییه حادثه ناشی از کار اقدام به دریافت خسارت نماید.
بنابراین در صورتی که ثابت شود وقوع حادثه مستقیماً ناشی از عدم رعایت مقررات حفاظت فنی و بروز بیماری ناشی از عدم رعایت مقررات ‌بهداشتی و احتیاط لازم از طرف کارفرما یا نمایندگان او بوده، سازمان تأمین خدمات درمانی و سازمان هزینه‌های مربوط به معالجه و غرامات و مستمری‌ها‌ و غیره را پرداخته و طبق ماده ۵۰ قانون تأمین اجتماعی از کارفرما مطالبه و وصول خواهد نمود.

مراحل درخواست بررسی حوادث ناشی از کار 

1) شخص حادثه دیده و یا اولیای دم او باید به به مراجع قضایی  جهت طرح شکایت و  یا دادخواست
2) رجوع به کلانتری و اخذ نظریه از ادارات کار و امور اجتماعی و پزشکی قانونی
3) ارائه نامه کلانتری به واحد بازرسی کار اداره کل کار و امور اجتماعی استان یا اداره شهرستان جهت مطالعه پرونده و بررسی صحنه حادثه به منظور تهیه گزارش حادثه توسط بازرس کار
4) تحویل گزارش حادثه به کلانتری، به منظور ارجاع به مرجع قضایی برای ابلاغ نظریه بازرس کار به صاحبین پرونده وصدور رای.
5) بررسی شکایت  حادثه دیده یا اولیای دم  او توسط مقام قضایی

 

تعیین میزان دیه در حوادث ناشی از کار بر عهده کیست؟

با توجه به دستور قاضی پرونده تعیین ارش دیه در حوادث ناشی از کار توسط پزشکی قانونی مشخص و اصدار رأی بر عهده مقام محترم قضایی است.

 

شکواییه حادثه ناشی از کار هوشمند لامینگو!

لامینگو به عنوان اولین پلتفرم هوشمند ارائه‌دهنده خدمات حقوقی آنلاین، این بار انواع اسناد قضایی ازجمله شکواییه و دادخواست را به صورت هوشمند به کاربران ارائه می‌نماید! کاربران می‌توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری به هیچگونه مرجعی پس از پاسخ به پرسش‌های تهیه شده توسط برترین وکلا و مشاوران حقوقی مجموعه لامینگو، شکواییه و یا دادخواست موردنظر خود را با صرف کمترین زمان و هزینه به صورت آنلاین و در هرکجای کشور، دریافت و استفاده نمایند.
همچنین شما می‌توانید در صورت وجود هرگونه پرسش و یا ابهامی در این زمینه، با کارشناسان پشتیبانی و متخصصین حقوقی ما به صورت تلفنی و یا از طریق چت آنلاین در ارتباط باشید!

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.