رایگان
شکواییه توهین

شکواییه توهین

توهین یکی از افعالی است که مطابق قانون مجازات اسلامی جرم‌انگاری شده و یکی از رایج‌ترین انواع جرایم نیز در کشور به حساب می‌آید. جرم توهین با توجه به آسیب‌های روانی و حتی مادی که ممکن است به اشخاص وارد کند و منجر به کسر شأن و حیثیت افراد گردد، می‌توان آن را از طریق مراجع قضایی پیگیری نمود. اولین گام در این راستا، تنظیم و تهیه شکواییه توهین است. لامینگو به عنوان اولین پلتفرم هوشمند ارائه خدمات حقوقی کشور، انواع اسناد قضایی ازجمله شکواییه هوشمند توهین را برای کاربران ارائه کرده است.

1401/03/28
آخرین بروزرسانی:
رایگان
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

شکواییه توهین

استفاده از الفاظ رکیک و نامناسب علیه شخص دیگر و نسبت دادن یک امر وهن آور منجر به کسر شأن به دیگری را توهین و فحاشی می‌نامند که ممکن است درجات مختلفی داشته باشد. توهین یکی از انواع جرائم مقرر در قانون ایران و تقریباً تمامی کشورهای دنیا است که در قانون مجازات اسلامی نیز جرم‌انگاری گردیده است. مطابق ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی با عنوان تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده که اصلاحی سال ۱۳۹۹ است، توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد، مستوجب جزای نقدی درجه شش خواهد بود. مجازات نقدی درجه شش عبارت است از جزای نقدی بیش از بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا هشتاد میلیون (۸۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال که برای جرم توهین در نظر گرفته شده است. با توجه به جرم دانستن امر توهین، برای پیگیری این مورد در دادگاه نیز نیازمند ارائه شکواییه توهین جهت شکایت هستیم.

پاسخ به سوالات در رابطه با شکواییه توهین

الف) آیا جرم توهین و تهدید از طریق پیامک قابل‌پیگیری است؟

بله، تحقق جرایم توهین یا تهدید از طریق سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی نیز ممکن بوده و تحقق آن منوط به ابراز و افشای مفاد توهین و تهدید است.

ب) آیا اگر جرم توهین از طریق پیامک واقع شده باشد و ارسال‌کننده پیامک و مخاطب توهین در دو حوزه قضایی باشند، مرجع قضایی کدام حوزه صالح به رسیدگی است؟ 

مطابق نظریه مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه محل وقوع این جرایم، محلی است که پیام توسط مخاطب دریافت می‌شود.

ج) آیا شکواییه توهین هوشمند اعتبار قانونی و قضایی دارد؟

با توجه به اینکه تهیه پرسش‌های مرتبط با انواع اسناد قضایی هوشمند لامینگو برعهده تیم حقوقی خبره و زبده ما می‌باشد، علاوه‌بر تخصصی و حرفه‌ای بودن این اسناد، لامینگو انواع مجوزهای لازم در این زمینه را نیز دارا می‌باشد و از همین روی شکواییه توهین با وجود آنلاین و هوشمند بودن تحولی در نظام حقوقی و قضایی کشور تلقی شده و دارای اعتبار قانونی نیز می‌باشد.

د) توهین مشدد چیست؟

مطابق قانون جرم توهین شامل توهین ساده و توهین مشدد می‌شود؛ به عبارت دیگر، چنانچه توهین علیه يكي از روسای سه قوه يا معاونان رئيس جمهور يا وزرا يا يكي از نمايندگان مجلس شورای اسلامی يا نمايندگان مجلس خبرگان يا اعضای شورای نگهبان يا قضات يا اعضای ديوان محاسبات يا كاركنان وزارتخانه‌ها و موسسات و شركت‌های دولتی و شهرداري‌ها، در حال انجام وظيفه يا به سبب آن صورت پذیرد، دارای مجازات شدیدتری نسبت به توهین ساده بوده که به آن توهین مشدد گفته می‌شود.

عناصر جرم توهین چیست؟

مطابق با اصول جرم‌انگاری، هر جرم دارای سه عنصر اصلی است که شامل: ۱) عنصر قانونی، ۲) عنصر روانی و ۳) عنصر مادی می‌شود. در رابطه با جرم توهین نیز عنصر قانونی جرم عبارت است از مواد قانونی که در آن این جرم تعریف شده و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است که عبارت است از ماده ۶۰۸ و ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی که بهتر است در شکواییه توهین نیز به آن اشاره گردد. عنصر روانی یا معنوی جرم توهین نیز شامل سوءنیت عام و خاص می‌شود به این معنا که فرد قصد انجام عمل توهین‌آمیز و همچنین قصد خفیف کردن طرف مقابل را داشته است. در رابطه با عنصر مادی نیز عبارت است از فعلی که از طریق آن فرد اقدام به توهین و فحاشی کرده است.

شکواییه توهین هوشمند لامینگو چیست؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم جهت شکایت از افراد در دادگاه نیازمند تنظیم و ارائه یک شکواییه تخصصی هستیم. لامینگو به عنوان اولین پلتفرم هوشمند ارائه‌دهنده خدمات حقوقی در کشور انواع قراردادها و اسناد قضایی ازجمله دادخواست و شکواییه‌ها را به صورت هوشمند ارائه می‌نماید. یکی از انواع شکواییه‌های پرکاربرد، شکواییه توهین است که شما می‌توانید پس از پاسخ به چندین پرسش که توسط برترین وکلا و مشاوران حقوقی مجموعه لامینگو تهیه گردیده است، شکواییه موردنظر خود را به صورت شخصی‌سازی شده و هوشمند درلحظه دریافت کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.