قرارداد کارگزاری

110,000 تومان
قرارداد کارگزاری

قرارداد کارگزاری، تسهیل‌گر دنیای فناوری!

سال‌های زیادی از عمر یک فناور صرف مطالعه و تولید دانش فنی یا یک تکنولوژی جدید می‌شود. در نهایت تمام این تلاش‌ها باید منجر به تغییر روش‌های سابق یا ابداع یک محصول یا شیوه فناورانه جدید شود.  توسعه یک فناوری بدون تزریق منابع مالی امری محال است. سرمایه‌گذاران زیادی تمایل به سرمایه‌گذاری روی طرح‌های فناورانه دارند اما معمولا امکان ارتباط فناوران با سرمایه‌گذاران امری دشوار است. در این میان افرادی در این عرصه فعالیت می‌کنند که با شناسایی پتانسیل‌های جامعه در هر دو طرف، می‌توانند ارتباط خوبی میان فناوران و سرمایه‌گذاران برقرار کنند. به این اشخاص کارگزار یا بروکر گفته می‌شود. قرارداد کارگزاری یکی از مهم‌ترین قراردادهایی است که در دنیای فناوری منعقد می‌گردد. در ادامه بیشتر به شرح و توضیح این قراردادها می‌پردازیم.

تعریف قرارداد کارگزاری

به قراردادی که فی‌مابین کارگزار یا بروکر و فناور منعقد می‌گردد قرارداد کارگزاری گفته می‌شود. در قرارداد کارگزاری، کارگزار متعهد می‌شود که طبق مفاد و مندرجات قرارداد، به تسهیل فروش یا انتقال فناوری موضوع قرارداد به یک سرمایه‌گذار کمک کند.

اساساً علت انعقاد قرارداد کارگزاری، دسترسی مناسب کارگزار به هر دو گروه فناور و سرمایه‌گذار است. زمانی که پای یک کارگزار مطرح و قابل اعتماد در میان باشد، قطعا سرمایه‌گذار تمایل بیشتری به سرمایه‌گذاری خواهد داشت. از طرفی فناوران معمولا به دلیل ماهیت کار خود، کمتر به مباحث مالی و سرمایه‌گذاری اشراف دارند. در این موارد حضور یک کارگزار کاربلد قطعا فرصت آموزش و مشاوره خوبی برای فناور خواهد بود. تمام این موارد مشروط بر این امر است که یک قرارداد کارگزاری استاندارد تنظیم شده باشد. در ادامه به مهم‌ترین نکات و اوصاف اساسی قرارداد کارگزاری می‌پردازیم.

یک قرارداد کارگزاری حاوی چه نکاتی است؟

همانطور که گفته شد قرارداد کارگزاری میان کارفرما و فناور منعقد می‌گردد. درواقع هدف از تنظیم قراردادکارگزاری، ارائه مشاوره مالی و سرمایه‌گذاری به فناور و یافتن یک سرمایه‌گذار واجد شرایط برای فناوری موضوع قرارداد است.

در اولین گام لازم است فناوری موضوع قرارداد به دقت شرح داده شود و آموزش‌های لازم به کارگزار داده شود تا بتواند معرفی کامل و دقیقی از فناوری در برابر سرمایه‌گذاران احتمالی داشته باشد.

از طرفی در اختیار گذاشتن تمامی اطلاعات مربوط به فناوری و مستندات مربوط به آن همیشه با ریسک بزرگی برای فناور همراه است. بهترین کار در نظر گرفتن شروط محرمانگی لازم و ضمانت اجرای متناسب با آن در ضمن قرارداد کارگزاری برای کارگزار است. درواقع یکی ار رسالت‌های قرارداد کارگزاری حفظ تمامیت  مالکیت اطلاعات موضوع قرارداد به نفع فناور است.

یک کارگزار ماهر و کار بلد باید بتواند در طول مدت قرارداد، فرصت‌های سرمایه‌گذاری جذابی برای فناور فراهم کند. اگر این اتفاق به وقوع پیوست و تلاش‌های کارگزار منجر به انعقاد قرارداد بین فناور و سرمایه‌گذار شد، طبیعتاً کارگزار محق به دریافت حق‌الزحمه مندرج در قرارداد خواهد بود. معمولاً پرداختی‌های کارگزار تابعی از مبلغ فروش فناوری خواهد بود. بدین صورت که در قرارداد کارگزاری، طبق یک جدول درصدهای مشخصی از میزان فروش و سهم کارگزار پیش‌بینی می‌شود. اما اگر کارگزار نتواند سرمایه‌گذار مناسبی برای فناور پیدا کند، زحمات و ساعات مشاوره وی چگونه محاسبه می‌گردد؟ برای این مورد هم می‌توان برای مدت زمانی که کارگزار در قالب موضوع قرارداد کارگزاری فعالیت می‌کند، یک حق‌الزحمه ساعتی در نظر گرفت.

یکی دیگر از مواردی که باید در قرارداد کارگزاری مشخص شود حیطه فعالیت کارگزار است. به عنوان مثال کارگزار مکلف است در چه دایره شمولی فعالیت کند؟ آیا می‌تواند برای فناوری موضوع قرارداد سرمایه‌گذار خارجی هم پیدا کند؟ در اینصورت هزینه و حق‌الزحمه کارگزار چگونه محاسبه خواهد شد؟ پیش‌بینی تمامی نکات فوق در قرارداد کارگزاری الزامی است.

یکی از مهم‌ترین چالش‌های یک قرارداد کارگزاری پیش‌بینی شرایطی است که در ضمن آن کارگزار، فناور و سرمایه گذار را به یکدیگر معرفی می‌کند، اما آن‌ها در ظاهر با یکدیگر به توافق نرسیده و دور از چشم کارگزار با یکدیگر قرارداد مشارکت منعقد می‌کنند. برای جلوگیری از اتفاقات این‌چنینی باید شرطی در متن قرارداد کارگزاری درج شود و ضمن آن فناور متعهد شود که خارج از رابطه قراردادی کارگزاری حاضر، حق هیچ‌گونه ارتباط و تعامل با سرمایه‌گذاران پیشنهادی از سوی کارفرما را ندارد.

قرارداد کارگزاری لامینگو

مخاطب قراردادی که تحت عنوان قرارداد کارگزاری در پیش رو دارید، فناوران حوزه‌های مختلف و کارگزاران بازار فناوری هستند. درواقع متخصصین حقوقی لامینگو این قرارداد کارگزاری را برای مستندسازی و آسان کردن روابط و تعاملات کارگزاران و فناوران تدوین کرده‌اند.

قرارداد کارگزاری لامینگو با درنظر گرفتن تمامی مسائل و دغدغه‌های طرفین این قرارداد، نوید یک ارتباط و همکاری خوشایند را برای شما به همراه خواهد داشت. امید است با استفاده از این قرارداد کارگزاری، تجربه همکاری خوشایندی برای شما رقم بخورد.

 

 

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.