تومان 137,000
قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری

قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری

فیلم‌ها و سریال‌های متعددی که تاکنون بارها با اعضای خانواده به تماشای آن نشسته و از دیدن آن‌ها لذت برده‌ایم، هر یک در محل خاصی فیلمبرداری شده است. به محل فیلمبرداری فیلم و سریال، لوکیشن فیلمبرداری اطلاق می‌گردد. به منظور استفاده از محل یا فضای خاصی جهت فیلمبرداری فیلم و یا سریال از سوی تهیه‌کنندگان، در مواقعی لازم است که قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری با مالک محل تنظیم گردد و شرایط مشخصی در آن درج گردد. در قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری، رعایت برخی نکات قانونی اهمیت دارد تا حقوق متقابل طرفین حفظ گردد و تجربه انعقاد قراردادی منطبق بر قانون و جامع در ذهن طرفین ماندگار گردد. در ذیل به مهمترین نکات حقوقی قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری می‌پردازیم.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 9

در پاره‌ای از اوقات، افرادی از قبیل کارگردان، تهیه‌کننده و کلیه عوامل اجرایی که در ساخت و تهیه یک فیلم نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند، به دلایل متعددی از قبیل عدم داشتن یک فضای موردنظر جهت فیلمبرداری و یا در نظر داشتن یک مکان خاص جهت فیلمبرداری ژانر خاصی از فیلم و یا سریال مانند تاریخی، اکشن و غیره، نیاز به اجاره لوکیشن فیلمبرداری پیدا می‌کنند. در این مواقع انعقاد قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری میان موجر و یا مالک لوکیشن فیلمبرداری و مستأجر اهمیت پیدا می‌کند. یکی از مهمترین موارد در قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری، تعیین دقیق موضوع قرارداد است. بهتر است مکان دقیق لوکیشن فیلمبرداری از قبیل نوع آن مانند آپارتمان، زمین، هتل، رستوران و غیره و همچنین مشخصات دقیق آن معین گردد. همچنین نام دقیق فیلم موردنظر و اطلاعات افراد دخیل در تهیه آن بهتر است در قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری مشخص گردد. علاوه بر تعیین دقیق موضوع قرارداد، لازم است برخی مفاد دیگر به منظور تعیین هر چه کاملتر تعهدات طرفین در قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری ذکر گردد که در ذیل به مهمترین آن‌ها می‌پردازیم:

مدت قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری:

یکی از مهمترین موارد در قراردادهای اجاره، تعیین مدت است؛ در غیر اینصورت به موجب قانون مدنی، قرارداد اجاره باطل است. در تعیین مدت، می‌توان بین دو مورد تعیین دقیق تاریخ و یا تاریخ تحویل لوکیشن فیلمبرداری، طرفین را مخیر نمود. همچنین مورد مهم دیگر در قسمت مدت قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری، امکان تمدید و یا عدم تمدید قرارداد است.

مهمترین تعهدات مستأجر لوکیشن فیلمبرداری:

در خصوص نوع ژانر فیلم و یا سریالی که لوکیشن فیلمبرداری به منظور تهیه آن اجاره داده شده است، مستأجر الزام و تعهدی به اخذ موافقت موجر و یا مالک لوکیشن فیلمبرداری ندارد. لیکن در صورتی که موافقت وی را اخذ نموده باشد، این تعهد را دارد که از لوکیشن فیلمبرداری به منظور تهیه و اجرای همان ژانر مورد توافق اقدام نماید. موضوع مهم دیگر این است که مستأجر نباید به گونه‌ای لوکیشن فیلمبرداری را به مخاطبین و تماشاگران نشان دهد که موجب دلهره و وحشت آنان شود. در این شرایط می‌توان با درج ضمانت اجرای متناسب، از استفاده نابجای مستأجر از لوکیشن فیلمبرداری جلوگیری کرد. مورد مهم دیگری که جزء یکی از تعهدات مستأجر است، رعایت حقوق مالکیت فکری اشخاص ثالث در فرایند ساخت و تهیه فیلم است. در اینجا نیز می‌توان با ایجاد مسئولیت برای مستأجر در پاسخگویی به دعاوی مطروحه از جانب اشخاص ثالث، تا حدودی مانع سوءاستفاده وی از این موضوع شد.

مهمترین تعهدات موجر لوکیشن فیلمبرداری:

یکی از موارد مهمی که لازم است در قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری بدان توجه گردد، مسئله اجازه یا عدم اجازه ورود موجر به لوکیشن فیلمبرداری است. در صورتی که این اجازه به وی در قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری اعطا نشده باشد، وی حق ورود را ندارد. البته در این مواقع می‌توان استثناهایی را برای ورود موجر به لوکیشن فیلمبرداری قائل شد و در قرارداد درج نمود. یکی از تعهدات مهم موجر، تحویل لوکیشن فیلمبرداری در موعد معین در قرارداد است. در غیر اینصورت با درج ضمانت اجرای خسارت تأخیر در تحویل و یا هر خسارت مورد توافق دیگر، می‌توان موجر را از انجام غیر از مورد تعهد بازداشت.

قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری لامینگو:

تیم متخصص حقوقی مجموعه لامینگو با بهره‌‌گیری از دانش به همراه تجربه و مهارت در حوزه تنظیم انواع قراردادها، سعی کرده است قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری را با تکیه بر نکات حقوقی و در نظر گرفتن نیاز و دغدغه طرفین تنظیم نماید. در قرارداد مزبور، علاوه بر درج موارد فوق، به موضوعاتی از قبیل امکان یا عدم امکان فسخ قرارداد و شرایط آن، تعیین مرجع حل‌وفصل اختلاف، فورس ماژور و یا قوه قهریه و شرایط آن به منظور فسخ قرارداد و دیگر موارد توجه شده است. امید داریم استفاده از قرارداد اجاره لوکیشن فیلمبرداری لامینگو، تجربه شیرینی را در ذهن شما تثبیت نماید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91557030
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.