تومان 157,000
قرارداد پرکیس با پزشک

قرارداد پرکیس با پزشک

یکی از قراردادهای پرطرفدار در کلینیک‌ها، قراردادهای پرکیس با پزشکان است. چنین قراردادی، مناسب همکاری با پزشکانی است که با کارفرمای خود رابطه استخدامی ندارند؛ بلکه در ساعات مشخصی در کلینیک کار کرده و دستمزد آن‌ها، به‌نسبت تعداد بیماران معاینه‌شده محاسبه می‌گردد. این قرارداد، از شمول مقررات قانون کار خارج است و الزاماتی مانند بیمه را برای کارفرما ندارد. آنچه در این راستا از اهمیت بالایی برخوردار است، استخدامی نبودن ماهیت نوع همکاری پزشک با کلینیک است. نمونه قرارداد پرکیس پزشکان پیش رو، در تیم حقوقی مجموعه لامینگو تهیه و تنظیم شده است. می‌توانید از این نمونه قرارداد استفاده نموده و سؤالات حقوقی خود را در این باره از ما بپرسید.

8
تعداد صفحات:
1402/05/15
آخرین بروزرسانی:
تومان 157,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد پرکیس با پزشک

شاید واژه «موردی»، ترجمه مناسبی برای واژه «Per Case» باشد. منظور از نمونه قرار پرکیس پزشکان، همانطور که از نام آن پیداست، قراردادی است که به‌موجب آن پزشک به‌نسبت کاری که انجام می‌دهد، دستمزد خود را دریافت می‌کند. برخلاف تصور غالب افراد، قرارداد پرکیس می‌تواند در قالب قرارداد استخدام از نوع کار درصدی یا مشارکت تنظیم شود.

 
کارفرمایان چه زمانی می‌توانند از نمونه قرارداد پرکیس پزشکان استفاده کنند؟ آیا می‌توان با درج عنوان «پرکیس» به‌جای «استخدام» از تعهدات پیش‌بینی‌شده در قانون کار شانه خالی کرد؟

بسیاری از کارفرمایان هنگام انعقاد قراردادهای همکاری خود، سعی دارند با استفاده از واژه‌هایی همچون پیمانکاری، مشارکت یا پرکیس، از تعهداتی که برای آن‌ها در قانون کار پیش‌بینی شده فرار کنند؛ درحالی‌که ماهیت همکاری آن‌ها دقیقاً از جنس روابط استخدامی است. 
حقیقت امر، آن است که صرف درج عناوینی مانند مشارکت یا پرکیس در متن قرارداد، تکالیف قانونی کارفرما را ساقط نمی‌کند؛ بلکه آنچه اهمیت دارد، مفاد قرارداد و ماهیت واقعی همکاری میان طرفین است. درصورتی‌که همکاری میان پزشک و کارفرما ماهیتی مستمر داشته باشد، کارفرما ناگزیر از استخدام اوست. در غیر این صورت، چنانچه پزشک اقدام به احیای حق و حقوق قانونی خود نماید، کارفرما علاوه‌بر پرداخت کلیه حقوق پزشک در طول مدت همکاری با او، ازجمله پرداخت حق بیمه، ملزم به پرداخت جریمه نقدی نیز خواهد بود.
اگر همکاری شما با پزشک محدود باشد، می‌توانید از نمونه قرارداد پرکیس پزشکان استفاده نمایید. در غیر این صورت، استفاده از این قرارداد را به شما توصیه نمی‌کنیم.

نمونه قرارداد پرکیس پزشکان حاوی چه بندهایی است؟

اطلاعاتی که باید در متن این قرارداد درج شود، به شرح ذیل می‌باشد:

1. طرفین قرارداد

هر قراردادی، با معرفی طرفین آن آغاز می‌گردد. در این بخش، ذکر اطلاعاتی ازجمله کد ملی، شماره ثبت شرکت و شناسه ملی (برای اشخاص حقوقی)، نشانی، کد پستی و شماره تماس الزامی است.

2. موضوع قرارداد

همواره لازم است در ماده‌ای از مواد قرارداد به شرح موضوع اصلی آن پرداخته شود. بهتر است در این بخش ماهیت کلی همکاری خود را بیان کنید و جزئیات اجرای قرارداد را در سایر مفاد قرارداد عنوان نمایید.

3. مدت قرارداد

منظور از مدت قرارداد، مدت‌زمانی است که در طول آن، قرارداد اعتبار قانونی داشته و برای امضاءکنندگان آن الزام‌آور است. یکی از اشتباهات رایج در قراردادنویسی، این است که مفهوم مدت قرارداد با سررسید زمانی اجرای تعهدات خلط می‌شود. 
در یک قرارداد ممکن است تعهدات مختلفی برای طرفین پیش‌بینی شود و هرکدام از این تعهدات سررسید مشخصی داشته باشد؛ اما منظور از مدت قرارداد، بازه زمانی اعتبار آن است که بهتر است طولانی‌تر و بسیط‌تر از مدت اجرای تعهدات در نظر گرفته شود.

4. محل انجام کار

در این بخش، نشانی محل کار پزشک را مشخص نمایید.

5. تعهدات طرفین

تعهدات طرفین، بسته به توافق میان آن‌ها، در هر قرارداد متفاوت خواهد بود. اما برخی تعهدات در کلیه همکاری‌ها وجود دارد؛ ازجمله رعایت زمان‌بندی‌های تعیین‌شده در قرارداد درخصوص اجرای تعهدات. نکته حائز اهمیت در این بخش، این است که می‌توان برای عدم اجرای تعهدات، ضمانت اجرا تعیین کرد؛ برای مثال، می‌توان برای تأخیر در اجرای تعهدات، به‌صورت روزانه خسارت دیرکرد تعیین کرد.

6. محرمانگی

یکی از مسائل مهم در نمونه قرارداد پرکیس پزشکان، بحث رعایت محرمانگی است. درواقع پزشک باید متعهد گردد که از افشاء اطلاعات کسب‌وکار طرف مقابل و همچنین، بیماران و همکاران نزد اشخاص ثالث خودداری نماید. بهتر است برای حصول اطمینان از اجرای این تعهد توسط پزشک، برای تخطی از شرط محرمانگی مبلغی به‌عنوان وجه التزام تعیین کرد.

7. شیوه حل اختلافات 

طرفین می‌توانند درصورت عدم حل اختلاف خود ازطریق مذاکره، برای حل اختلاف به محاکم قضایی رجوع نمایند. اما سازوکار دیگری که می‌توان از آن برای رسیدگی به اختلافات بهره برد و اشخاص کمتر با آن آشنا هستند، بهره‌گیری از سازوکار داوری است. در این سازوکار، شخص یا اشخاصی به‌عنوان داور انتخاب می‌گردند و درصورت نیاز، مبادرت به رسیدگی و صدور رأی می‌نمایند. رأی داور، همانند احکام صادره از مراجع قضایی، برای طرفین لازم‌الاجراست.

8. فسخ قرارداد

یکی دیگر از مواردی که پرداختن به آن در متن قرارداد واجب است، شرایط فسخ قرارداد است. نکته‌ای که نباید از نظر دور بماند، نحوه تنظیم بند مربوط به فسخ قرارداد است. در نظر داشته باشید که وجود هرگونه ابهام در این بند، ممکن است اعتبار قانونی قرارداد شما را خدشه‌دار کند. بنابراین، هرگز این بند را بدون مشورت با مشاوران حقوقی تنظیم نکنید.

نمونه قرارداد پرکیس پزشکان لامینگو؛ قراردادی مطمئن برای شما!

باتوجه به نکاتی که در این مطلب بیان شد، نباید این نکته را از نظر دور داشت که تنظیم قرارداد پرکیس، چالش‌ها و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. یکی از مهمترین این چالش‌ها، مباحث مرتبط با قانون کار و تأمین اجتماعی است. لازم است کارفرمایان پیش از انعقاد هرگونه قرارداد، قوانین و مقررات مرتبط با آن را شناسایی نمایند. قرارداد لامینگو، با لحاظ کلیه قوانین و مقررات مربوطه تنظیم شده است. شما می‌توانید این قرارداد را خریداری نموده و درصورت نیاز، ما را در جریان سؤالات و ابهامات خود قرار دهید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.