تومان 127,000
قرارداد استخدام خدمتکار منزل

قرارداد استخدام خدمتکار منزل

امروزه خیل عظیمی از افراد جامعه به علت مشغله‌های کاری و تحصیلی فراوان، کهولت سن و بسیاری از عوامل دیگر مایل به ‌استخدام خدمتکار منزل هستند. علاوه‌بر دردسرهای یافتن یک خدمتکار متبحر و قابل اطمینان، افراد با چالش‌های دیگری مانند عدم آشنائی با وظایف دقیق خدمتکار، بی نظمی در برنامه کاری خدمتکار و مسائل دیگری مواجه هستند که آن‌ها را دچار سردرگمی می‌کند. برای حل این مسئله بهترین راهکار تنظیم و امضای یک قرارداد استخدام خدمتکار منزل است. در صورت وجود سوالاتی راجع ‌به تنظیم قرارداد استخدام خدمتکار منزل در ادامه همراه ما باشید.

8
تعداد صفحات:
1402/05/15
آخرین بروزرسانی:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد استخدام خدمتکار منزل

قرارداد استخدام خدمتکار منزل چه نوع قراردادی است؟

این قرارداد یکی از انواع قراردادهای استخدام موقت و تابع قانون کار و قانون مدنی است. طرفین با توافق یکدیگر مدت قرارداد، تاریخ شروع و پایان آن را تعیین می‌کنند. از مهم‌ترین نکات این قرارداد، تعیین وظایف و تعهدات دقیق طرفین و تعیین وجه‌التزام متناسب در مواقع نقض آن‌ها است. مواردی که در قرارداد استخدام خدمتکار منزل ذکر می‌شود، از قرار زیر است:

1ـ مشخصات طرفین قرارداد

در تمامی قراردادهایی که منعقد می‌گردد، ذکر مشخصات دقیق طرفین قرارداد از قبیل مشخص کردن نام و نام خانوادگی، کد ملی، شماره شناسنامه، کدپستی، نشانی دقیق طرفین و‌ غیره بسیار حائز اهمیت است.

2ـ موضوع قرارداد

ذکر عنوان موضوع قرارداد اهمیت زیادی دارد؛ چرا که بیان موضوع به‌طور کلی تا حد زیادی حدود و ثغور وظایف و تعهدات طرفین قرارداد را مشخص می‌کند.

3ـ محل انجام کار

لازم است که محل کار مورد نظر با ذکر دقیق نشانی آن در قرارداد ذکر شود. چنانچه خدمتکار در راستای انجام وظایف خود و درخواست کارفرما، می‌بایست بعضی از مواقع در محل دیگری هم حاضر شود، ذکر این نکته هم ضروری است.

4ـ مهم‌ترین تعهدات کارفرما در قرارداد استخدام خدمتکار منزل

از مهم‌ترین تعهدات کارفرما می‌توان به بیمه خدمتکار اشاره کرد؛ زیرا در این قرارداد در پی انعقاد قرارداد استخدامی با خدمتکار هستیم و بیمه هم جزء جدا نشدنی قراردادهای استخدامی است. در قانون کار ذیل ماده 148 به‌ذکر این نکته پرداخته شده است و در ادامه به ضمانت‌ اجرای آن در ماده 183 تصریح کرده است: "کارفرما علاوه بر تأدیه کلیه حقوق متعلق به خدمتکار (سهم کارفرما)، با توجه به شرایط، به جریمه نقدی معادل 2 تا 10 برابر حق بیمه مربوطه محکوم خواهد شد". باید توجه داشت که این الزام قانونی حتی با رضایت کتبی خدمتکار قابل اسقاط نیست.
 از دیگر وظایف کارفرما در قبال خدمتکار، ارائه آموزش‌های لازم و تهیه و تدارک وسایل مورد نیاز جهت انجام وظایف محوله است. تعهد مهم دیگر کارفرما در قبال خدمتکار، پرداخت به موقع دستمزد توافق‌شده ایشان است.

5ـ مهم‌ترین تعهدات خدمتکار در قرارداد استخدام خدمتکار منزل

مهم‌ترین تعهد افراد در اکثر روابط قراردادی رعایت امانت، اهتمام در حسن انجام کار و رازداری است. بی‌شک خدمتکار منزل هم از این قاعده مستثنا نیست؛ چرا که کارفرما با اعتماد به خدمتکار او را وارد حریم زندگی شخصی خود می‌کند. خدمتکار متعهد است وظایفی را که برعهده دارد بدون تاخیر و تعلل و به بهترین نحو انجام بدهد.

6ـ تضمین در قرارداد

 یکی از اصلی‌ترین ابزارهای اطمینان از حسن انجام امور، گرفتن تضمین از خدمتکار است. قراردادن بند تضمین در قرارداد اختیاری بوده و افراد در صورت تمایل می‌توانند این بند را در قرارداد خود بگنجانند. نکته حائز اهمیت ذکر قید "به عنوان تضمین جهت حسن انجام کار" در سندی است که بعنوان تضمین به کارفرما داده می‌شود تا از سوءاستفاده احتمالی کارفرما از سند موجود جلوگیری گردد. هم‌چنین کارفرما موظف است در هنگام دریافت سند تضمین به‌ خدمتکار رسید تحویل دهد.

7ـ مرجع حل و فصل اختلاف

به هر حال در هر قراردادی ممکن است طرفین تفسیرهای متفاوتی از بندهای آن قرارداد داشته باشند و این امر منجر به بروز اختلاف میان طرفین می‌شود. در این قرار داد هم ابتدا‌ تلاش بر حل‌وفصل اختلافات از طریق جلسات مذاکره و سازش است اما چنانچه حل اختلاف از طریق سازش میسر نشود، مطابق ماده 157 قانون کار، هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف قانون کار، صالح به رسیدگی در مواقع بروز اختلاف میان طرفین هستند.

8ـ فسخ قرارداد استخدام خدمتکار منزل

این قرارداد به دلیل اینکه از انواع قرارداد‌های استخدام موقت و تحت شمول مقررات قانون‌‌‌کار است، از طرف هیچ یک از طرفین به صورت یک‌جانبه و بدون توافق با دیگری قابل فسخ نخواهد بود.

9ـ نسخه‌های قرارداد

هر قراردادی در چند نسخه تهیه می‌شود که ذکر تعداد نسخه‌ها در انتهای قرارداد ضروری است. مطابق تبصره ماده 10 قانون کار، قراردادها در چهار نسخه تنظیم می‌شوند، یک نسخه از آن به اداره کار محل، یک نسخه نزد کارگر، ‌یک نسخه نزد کارفرما و نسخه دیگر در اختیار شورای اسلامی کار و در کارگاه‌های فاقد شورا در اختیار نماینده کارگر قرار می‌گیرد. 

قرارداد استخدام خدمتکار منزل لامینگو

 تنظیم قرارداد نیازمند تجربه، تبحر، دانش حقوقی وسیع، تسلط بر قوانین و مقررات، آیین‌نامه‌ها و بسیاری موارد دیگر است. برای نگارش یک قرارداد محکم و متقن که حقوق طرفین را  به‌ خوبی تأمین کرده و فاقد ضعف و خلأ‌های قانونی باشد، لازم است به‌ یک مشاور حقوقی متخصص مراجعه کرد. پیچیدگی‌های فنی نگارش یک قرارداد مانع از آن است که اشخاص بدون مراجعه به مشاور حقوقی و شخصاً با دانش عمومی خود در حوزه قرارداد نویسی بتوانند قرارداد جامع و مانعی تهیه کنند. مجموعه لامینگو با به‌کارگیری متخصصان حوزه قراردادنویسی نمونه قرارداد کاملی از قرارداد استخدام خدمتکار منزل را برای شما آماده کرده است که علاوه‌ بر جامع و مانع بودن به‌ طور چشمگیری در وقت شما صرفه‌جویی می‌کند. پس از دریافت قرارداد استخدام خدمتکار منزل در صورت وجود هر گونه سوال یا ابهام می‌توانید از مشاوره حقوقی مجموعه لامینگو استفاده کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.