تومان 75,000
قرارداد دواپس پروژه‌ای

قرارداد دواپس پروژه‌ای

یکی از مشاغل جدیدی که مورد نیاز کسب‌وکارهای امروزی است، کارشناسی دواپس (DevOps) است. همکاری با کارشناس دواپس می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد که یکی از آن‌ها، همکاری به‌صورت پروژه‌ای یا پیمانکاری است. این نوع از همکاری زمانی کاربرد دارد که کار با کارشناس دواپس به‌صورت موردی انجام گیرد. بخش عمده قرارداد دواپس پروژه‌ای، بر مبنای توافقات طرفین خواهد بود. در این قرارداد، ذکر نکاتی همچون محرمانگی و عدم رقابت از اهمیت بالایی برخوردار است. تیم حقوقی لامینگو، برای اولین بار نمونه‌ای جامع و کامل از این قرارداد را برای شما کاربران عزیز تهیه کرده است. می‌توانید هم‌اکنون نسخه‌ای از آن را دریافت کنید.

10
تعداد صفحات:
1400/05/09
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد دواپس پروژه‌ای

قرارداد دواپس پروژه‌ای، یکی از انواع قراردادی همکاری است که در قالب پیمانکاری تنظیم می‌شود. این قرارداد زمانی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد که همکاری کارفرما به کارشناس دواپس به‌صورت موردی و پروژه‌ای باشد. لازم به ذکر است که عمده مفاد قراردادهای پیمانکاری را توافقات طرفین تشکیل داده و رعایت مقررات قانون کار در آن‌ها الزامی نیست.

کارشناس دواپس کیست و چه می‌کند؟

یکی از عنوان‌های شغلی جدید در عرصه نرم‌افزار، کارشناسی دواپس است. دواپس (DevOps)، از ترکیب دو واژه «Development» به‌معنای «توسعه» و «Operations» به‌معنای «عملیات فناوری اطلاعات» تشکیل شده است. وظیفه اصلی کارشناس دواپس، ایجاد هماهنگی و یکپارچگی میان توسعه و عملیات اجرایی و در نهایت نگهداری نرم‌افزار است.

آیا بیمه کارشناس دواپس در قرارداد دواپس پروژه‌ای الزامی است؟

خیر؛ پیش‌تر نیز اشاره شد که قراردادهای پیمانکاری از شمول مقررات قانون کار خارج هستند. بنابراین، بیمه پیمانکار توسط کارفرما الزامی نیست؛ اما با توافق طرفین امکان بیمه پیمانکار وجود دارد. لازم به ذکر است که چنانچه پیمانکاری به‌صورت گروهی انجام گیرد، یعنی شخص پیمانکار برای انجام پروژه خود افرادی را استخدام نماید، بیمه آن‌ها باید توسط پیمانکار پرداخت گردد. همچنین، بنا بر حکم ماده 38 قانون تأمین اجتماعی، کارفرما می‌باید 5 درصد از مبلغ قرارداد را پس از ارائه مفاصاحساب بیمه کارکنان پیمانکار پرداخت نماید.

اهمیت بند محرمانگی در قرارداد دواپس پروژه‌ای

به‌طور کلی، شرط محرمانگی ازجمله مواردی است که درج آن در غالب قراردادها ضروری است؛ اما باتوجه به اینکه کارشناس دواپس به‌واسطه کار خود به ابزارها و نرم‌افزارهای مهمی دسترسی پیدا می‌کند، اهمیت درج این شرط در قرارداد همکاری با او دوچندان می‌شود. 

تعهد به عدم رقابت یعنی چه؟

یکی از تعهداتی که می‌توانید در قرارداد خود برای کارشناس دواپس در نظر بگیرید، تعهد به عدم رقابت است. به‌موجب این تعهد، کارشناس دواپس حق همکاری با کسب‌وکارهایی را که رقیب مستقیم کارفرما محسوب می‌شوند، از خود سلب می‌کند. اما نکته‌ای که حائز اهمیت است، این است که تعیین بازه زمانی تعهد به عدم رقابت و همچنین محدوده جغرافیایی مورد نظر در متن قرارداد الزامی است.

مالکیت فکری را فراموش نکنید!

یکی از دغدغه‌های اصلی کارفرمایان در همکاری‌های خود، بحث مالکیت فکری است. بسیار پیش می‌آید که پیمانکاران یا کارمندانی که برای کارفرما محصولی را تولید می‌کنند یا توسعه می‌دهند، خود را مالک آن می‌دانند. حال آنکه بنا بر مقررات کشور ما، مالکیت فکری نرم‌افزارهای تولیدشده به سفارش کارفرما، متعلق به کارفرماست.
به‌منظور ایجاد شفافیت بیشتر، بهتر است در قرارداد دواپس پروژه‌ای بندی از قرارداد را به موضوع مالکیت فکری اختصاص داده و نکات لازم را در این خصوص قید نمایید.

نظارت بر نحوه اجرای تعهدات

کارفرمایانی که خود دانش کافی برای نظارت بر نحوه کار کارشناس دواپس را نداشته باشند، معمولاً ناظر قابل اعتمادی را برای این امر انتخاب می‌کنند. به هر حال، لازم است شرایط مربوط به نظارت بر شیوه اجرای تعهدات کارشناس دواپس را در متن قرارداد مشخص نمایید.

رسیدگی به اختلافات طرفین

شیوه حل‌وفصل اختلافات ناشی از تفسیر یا اجرای قرارداد، یکی از مواردی است که لازم است پیش از بروز اختلافات به آن فکر کرد. به‌طور کلی، برای رسیدگی به اختلافات، دو راه وجود دارد:

1- مراجعه به محاکم قضایی ذیصلاح

مراجعه به محاکم قضایی، گزینه‌ای است که همواره برای افراد وجود دارد؛ به‌جز مواردی که اشخاص این حق را از خود سلب می‌کنند. چنانچه قصد دارید درصورت اختلاف آن را به دادگاه‌های حقوقی ببرید، نیازی به تصریح آن در قرارداد نیست.

2- استفاده از سازوکار داوری

بسیاری از افراد ممکن است به دلایل مختلف قصد ارجاع اختلافات خود به محاکم قضایی را نداشته باشند. در این حالت، می‌توانند فرد، افراد یا سازمانی را به‌عنوان داور برای خود برگزینند تا درصورت بروز اختلاف، به او مراجعه نمایند. در این حالت، حق مراجعه به دادگاه از طرفین سلب می‌گردد.

قرارداد دواپس پروژه‌ای؛ برای اولین بار در لامینگو!

تیم حقوقی مجموعه لامینگو، این بار هم با شناسایی نیازهای جدید کسب‌وکارها، بانک قرارداد خود را به‌روزرسانی کرده است. باتوجه به تخصصی‌تر شدن مشاغل، اهمیت وجود یک کارشناس دواپس در کسب‌وکارها افزایش یافته و به‌دنبال آن، نیاز به تنظیم قرارداد همکاری با کارشناس دواپس بیشتر می‌شود. 
نمونه قرارداد دواپس پروژه‌ای که ملاحظه می‌کنید، ماحصل تلاش تیم حقوقی مجموعه لامینگو است. این قرارداد، کلیه دغدغه‌های کارفرمایان را ازجمله محرمانگی، عدم رقابت و مالکیت فکری، پوشش داده است. می‌توانید هم‌اکنون نسخه‌ای از آن را دریافت کرده و نکات و ابهامات خود را با ما در میان بگذارید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.