تومان 75,000
قرارداد اجاره دستگاه لیزر

قرارداد اجاره دستگاه لیزر

درپی افزایش استفاده مردم امروز از انواع دستگاه‌های لیزر از یک طرف، و بالا رفتن قیمت خرید این‌گونه دستگاه‌ها از طرف دیگر، گرایش افراد به اجاره انواع دستگاه‌های لیزر افزایش یافته است. مانند هر عمل دیگر، این عمل نیز نیازمند انعقاد قراردادی اصولی و قابل اطمینان است که دارای کلیه نکات لازم ازجمله موضوع قرارداد، مال‌الاجاره، تعهدات طرفین، موارد فسخ قرارداد و همچنین، شیوه حل‌وفصل اختلافات باشد. نمونه قرارداد اجاره دستگاه لیزر پیش رو، ماحصل تلاش کارشناسان حقوقی مجموعه لامینگو است که پس از بازبینی‌های مکرر، در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. می‌توانید هم‌اکنون نسخه‌ای از آن را دریافت کنید.

6
تعداد صفحات:
1400/05/06
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره دستگاه لیزر

قرارداد اجاره دستگاه لیزر، مانند سایر انواع قراردادهای اجاره، از مفاد فصل چهارم قانون مدنی تبعیت می‌کند. در این قرارداد سه رکن اصلی عبارت است از موجر، مستأجر و عین مستأجره که به ترتیب به اجاره‌دهنده دستگاه لیزر، اجاره‌کننده آن و خود دستگاه لیزر اطلاق می‌شود. 

نمونه قرارداد اجاره دستگاه لیزر برای کدام‌یک از انواع مختلف دستگاه‌های لیزر قابل استفاده است؟

شما می‌توانید از این نمونه قرارداد برای اجاره کلیه اقسام دستگاه‌های لیزر بهره ببرید.

تعیین پایان مدت اجاره را فراموش نکنید!!!

ماده 468 قانون مدنی، قرارداد اجاره اشیاء را بدون تعیین مدت اجاره قراردادی باطل شناخته است. بنابراین، از تعیین مدت اجاره نباید غافل شد. اگر ابتدای مدت اجاره قید نشود، تاریخ تنظیم قرارداد همان تاریخ ابتدای مدت اجاره خواهد بود اما تعیین پایان مدت اجاره الزامی است.

در قرارداد اجاره دستگاه لیزر چه تعهداتی برای مستأجر وجود دارد؟

ازجمله تعهداتی که می‌تواند برای مستأجر در متن قرارداد پیش‌بینی کرد، استفاده از مورد اجاره در همان زمینه‌ای است که با موجر توافق شده است. همچنین، پایبندی به زمان‌بندی‌های مختلف مقرر در قرارداد ازجمله زمان تحویل عین مستأجره در پایان مدت اجاره و زمان پرداخت مبلغ اجاره‌بها از دیگر تعهداتی است که برای مستأجر وجود دارد.
ازجمله نکات دیگر که می‌توان به این بخش اضافه کرد، نحوه نگهداری از دستگاه لیزر مورد اجاره است. اگر برای استفاده و نگهداری از دستگاه لیزر شیوه خاصی مد نظر موجر است، بهتر است در متن قرارداد ذکر گردد.

مسئولیت تعمیر دستگاه لیزر برعهده چه کسی است؟ موجر یا مستأجر؟

تعیین مسئولیت انجام تعمیرات، در وهله اول، تابع توافقات میان طرفین خواهد بود. چنانچه توافقی در این خصوص حاصل نشده باشد، باید به عرف و رویه محل رجوع کرد. درصورتی‌که عرف مشخصی نیز وجود نداشته باشد، حکم قانونگذار حاکم خواهد بود.
بنا بر حکم قانونگذار در ماده 486 قانون مدنی، مسئولیت انجام تعمیراتی که برای بهره‌برداری از عین مستأجره لازم است، برعهده شخص موجر می‌باشد. در نظر داشته باشید که این الزام تنها برای تعمیرات ضروری وجود دارد، نه تعمیرات غیرضروری.

آیا مستأجر می‌تواند دستگاه لیزر مورد اجاره را بدون اجازه موجر به اشخاص ثالث اجاره دهد؟

بله؛ وفق ماده 474 قانون مدنی، مستأجر می‌تواند بدون کسب رضایت موجر، مورد اجاره را به اشخاص ثالث اجاره دهد. نکته حائز اهمیت این است که موجر می‌تواند ضمن قرارداد اجاره، حق مذکور را از مستأجر سلب نماید. بنابراین، چنانچه این موضوع برای شما اهمیت دارد، اضافه نمودن آن را در متن قرارداد اجاره دستگاه لیزر فراموش نکنید.

چه زمانی می‌توان به‌صورت یکطرفه از قرارداد اجاره لیزر انصراف داد؟

به‌طور کلی، در نظام حقوقی کشور ما، اصل بر بقای تعهدات قراردادی است؛ مگر در دو صورت:

1- درصورت وجود توافق قبلی طرفین
2- حکم قانونگذار مبنی بر ایجاد حق فسخ برای یکی از طرفین

بنابراین، برای آنکه موجر یا مستأجر بتواند قرارداد خود را فسخ نماید، نیازمند حکم قانونگذار یا توافق قبلی با طرف دیگر قرارداد خواهد بود. درصورتی‌که طرفین موارد قانونی فسخ قرارداد را از خود سلب نکرده باشند، می‌توانند با مراجعه به مرجع حل اختلاف، که ممکن است محاکم قضایی یا داور باشد، ایجاد شرایط فسخ قانونی قرارداد را اثبات کرده و اقدام به فسخ قرارداد نمایند. 
نکته‌ای که نباید فراموش شود، این است که شرط استفاده از این موارد قانونی، ممکن نبودن الزام طرف مقابل به اجرای تعهدات قراردادی است. از این جهت، اجرایی گذاشتن موارد قانونی فسخ قرارداد، درصورت عملی شدن، فرایندی طولانی دارد.

آیا می‌توان برای اشخاص ثالث در قرارداد حق فسخ پیش‌بینی کرد؟

بله؛ شما می‌توانید درصورت تمایل حق فسخ قرارداد را برای شخص ثالثی در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که این حق فسخ باید محدود به زمان یا شرایطی مشخص باشد؛ در غیر این صورت، منجر به نامعتبر شدن قرارداد شما خواهد شد.

نمونه قرارداد اجاره دستگاه لیزر لامینگو؛ قراردادی قابل اطمینان برای شما!

هر کار را باید به کاردان آن سپرد؛ تنظیم قرارداد نیز باید توسط متخصصان حوزه قراردادنویسی انجام شود. نکات حقوقی که در این مطلب مورد اشاره قرار گرفت، تنها بخشی از پیچیدگی‌های نمونه قرارداد اجاره دستگاه لیزر است. بسیاری از نکات دیگر ازجمله نحوه حل‌وفصل اختلافات، فورس‌ماژور و تعهدات موجر باید در متن قرارداد مورد بحث قرار گیرد که توضیح آن در این مقال نمی‌گنجد.
اگر به نمونه‌ای جامع، کامل و مطمئن از این قرارداد نیازمندید، شک نکنید که قرارداد لامینگو پاسخگوی نیاز شما خواهد بود. می‌توانید هم‌اکنون نسخه‌ای دریافت کرده و درصورت نیاز، ما را در جریان سؤالات و ابهامات خود بگذارید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.