تومان 75,000
قرارداد اجاره بالابر ساختمانی

قرارداد اجاره بالابر ساختمانی

افراد ممکن است به‌صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه اقدام به اجاره بالابر ساختمانی نمایند. شکی نیست که در این راستا، انعقاد قراردادی اصولی و مطمئن میان اشخاص اجاره‌دهنده و اجاره‌کننده بالابر ساختمانی ضروری است. در چنین قراردادی، رعایت نکات مذکور در فصل چهارم قانون مدنی الزامی است. نمونه قرارداد اجاره بالابر ساختمانی پیش رو، توسط تیم حقوقی مجموعه لامینگو تهیه شده است. در این قرارداد، کلیه نکات لازم ازجمله مال‌الاجاره و نحوه پرداخت آن، هزینه‌های اجرای قرارداد، تعهدات طرفین، موارد فسخ قرارداد و نحوه حل‌وفصل اختلافات لحاظ شده است. چنانچه به قراردادی مطمئن نیازمندید، هم‌اکنون نمونه قرارداد لامینگو را دریافت نمایید.

7
تعداد صفحات:
1400/05/05
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره بالابر ساختمانی

نمونه قرارداد اجاره بالابر ساختمانی، یکی از انواع قراردادهای اجاره است که تحت تابعیت مقررات فصل چهارم قانون مدنی قرار دارد. به‌موجب این قرارداد، مستأجر (اجاره‌کننده) برای مدت معین مالک منافع بالابر ساختمانی مورد اجاره می‌گردد. 

نکاتی که ذکر آن‌ها در نمونه قرارداد اجاره بالابر ساختمانی واجب است، کدامند؟

1- معرفی طرفین قرارداد به‌صورت کامل

لازم است در ابتدای قرارداد، اطلاعات طرفین آن به‌طور کامل ذکر گردد. این اطلاعات شامل کد ملی، شناسه ملی (برای اشخاص حقوقی)، نشانی کامل، کد پستی و شماره تماس است.

2- زمینه بهره‌برداری از بالابر ساختمانی

یکی از مواردی که معمولاً از نگاه افراد دور می‌ماند، اهمیت تعیین زمینه بهره‌برداری از مورد اجاره است. جالب است بدانید که اهمیت این موضوع برای قانونگذار ما در حدی است که در ماده 492 قانون مدنی، درصورت استفاده مستأجر از مورد اجاره در زمینه‌ای غیر از زمینه توافق‌شده با موجر، برای موجر حق فسخ قائل شده است. به‌علاوه، از ذکر حداکثر وزن مجازی که توسط بالابر ساختمانی مورد اجاره قابل حمل است غافل نشوید.

3- مال‌الاجاره و نحوه پرداخت آن

مال‌الاجاره ممکن است به‌صورت رهن کامل، مبلغ ماهیانه یا ترکیبی از هردو باشد. در هر صورت، ذکر میزان و نحوه پرداخت آن در متن قرارداد بسیار اهمیت دارد.

4- هزینه‌های اجرای قرارداد

منظور از هزینه‌های اجرای قرارداد، مخارجی مانند هزینه حمل، نصب و راه‌اندازی بالابر ساختمانی و همچنین، برخی کسورات قانونی است. لازم است مسئولیت پرداخت این‌گونه هزینه‌ها نیز در قرارداد روشن شود.

5- مدت اجاره و زمان‌بندی‌ها

در کلیه قراردادهای اجاره اشیاء، تعیین مدت اجاره الزامی است. در غیر این صورت، قرارداد اجاره اساساً باطل خواهد بود. قرارداد اجاره بالابر ساختمانی نیز از این قاعده مستثنی نیست. همچنین، تعیین زمان‌بندی‌های مختلف قرارداد اجاره ازجمله زمان تحویل بالابر ساختمانی در ابتدای مدت به مستأجر و بازگرداندن آن در پایان مدت به موجر و همچنین، تاریخ پرداخت اجاره‌بها در متن قرارداد لازم است.

6- تعهدات طرفین

تعهدات هرکدام از طرفین می‌باید مستقلاً و مفصلاً مورد بحث قرار گرفته و درخصوص آن تعیین تکلیف گردد. می‌توانید برای تعهداتی که جنبه حیاتی دارند، ضمانت اجرایی متناسب تعیین نمایید.

درصورت خرابی بالابر ساختمانی در طول مدت قرارداد، چه کسی مسئول تعمیر آن است؟

تعیین مسئولیت انجام تعمیرات لازم برای مورد اجاره، به‌ترتیب اولویت، به موارد زیر بستگی دارد:

1- توافق طرفین
2- عرف و رویه محل
3- حکم قانونگذار

چنانچه میان طرفین توافقی درخصوص مسئولیت انجام تعمیرات لازم صورت نگرفته باشد و همچنین عرف مشخصی در این خصوص ایجاد نشده باشد، بنا بر حکم ماده 486 قانون مدنی، مسئولیت انجام تعمیراتی که برای انتفاع مستأجر از مورد اجاره لازم است، برعهده موجر خواهد بود.

چرا منع مستأجر از اجاره دادن مورد اجاره در نمونه قرارداد اجاره بالابر ساختمانی لازم است؟

قانونگذار ما، این حق را به مستأجر داده است که بتواند بدون اخذ رضایت قبلی موجر، مورد اجاره را به اشخاص ثالث اجاره دهد. این حق، درصورتی از مستأجر سلب می‌شود که موجر قبلاً مستأجر را از این کار منع کرده باشد. بنابراین، اگر در قرارداد خود در این خصوص سکوت کنید، حق قانونی مذکور برای مستأجر پابرجا خواهد بود.

فورس‌ماژور چیست و چرا باید در نمونه قرارداد اجاره بالابر ساختمانی مورد توجه قرار گیرد؟

فورس‌ماژور که با نام‌های قوه قهریه و قوه قاهره نیز شناخته شده است، به شرایطی اطلاق می‌شود که غیر قابل پیش‌بینی بوده، کنترل آن از حیطه اختیارات طرفین قرارداد خارج است و توانایی اجرای تعهدات اشخاص را از آن‌ها سلب می‌کند. در این حالت، فردی که در شرایط فورس‌ماژور قرار گرفته است، ناقض تعهدات شناخته نخواهد شد؛ اما به‌محض از بین رفتن فورس‌ماژور، موظف به ایفاء تعهدات خود خواهد بود.
چالشی که ممکن است در این شرایط برای طرف مقابل ایجاد شود، طولانی شدن مدت فورس‌ماژور و درنتیجه، متضرر شدن اوست. برای پیشگیری از ورود چنین ضرری، شما می‌توانید بندی از قرارداد خود را به موضوع فورس‌ماژور اختصاص داده و درخصوص آن تعیین تکلیف نمایید.

نمونه قرارداد اجاره بالابر ساختمانی لامینگو؛ قراردادی جامع و کامل برای شما!

باتوجه به نکات حقوقی خاص اجاره بالابر ساختمانی، تنظیم قرارداد مربوطه توسط متخصصان حوزه قراردادنویسی الزامی است. تیم حقوقی مجموعه لامینگو، این بار هم نیاز کاربران خود را شناسایی کرده و نمونه قرارداد اجاره بالابر ساختمانی را در وبسایت خود قرار داده است. با استفاده از این قرارداد، علاوه‌بر برخورداری از قراردادی مطمئن، در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی خواهید کرد.
درصورت وجود هرگونه سؤال یا ابهام، ما در جریان بگذارید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.