تومان 75,000
قرارداد اجاره طلا

قرارداد اجاره طلا

طلا یکی از ارزشمندترین کالاهای محبوب و مورد استفاده میان مردم است. طلا دارای استفاده‌های متفاوت و متنوعی بوده که شامل استفاده زینتی از طلا، جهت ضمانت و گروگذاری و همچنین سرمایه‌گذاری می‌شود. با توجه به ارزشمندی طلا و استفاده‌های متعددی که از آن می‌شود، معاملات مختلف و متفاوتی نیز نسبت به آن شکل می‌گیرد. یکی از این معاملات که شاید به گوش شما نیز خورده باشد، بحث اجاره طلا است. نمونه قرارداد اجاره طلا ممکن است بنا به دلایل مختلفی مورد استفاده افراد قرار گرفته و نکته حائز اهمیت در اینجا بحث ارزشمندی طلا و پیشبرد قانونی اجاره آن است. در قرارداد پیش رو، شما می‌توانید کلیه نیازهای قانونی و قراردادی خود را از این بابت رفع کنید.

7
تعداد صفحات:
1400/05/02
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره طلا

افراد ممکن است به دلایل مختلف ازجمله استفاده شخصی و زینتی از طلا و سرویس طلا، استفاده به‌عنوان تضمین یا رهن، استفاده از طلا جهت سرمایه‌گذاری و نیاز به وجه نقد و عدم تمایل به فروش طلا نیازمند انعقاد قرارداد اجاره طلا باشند. از آنجا که این قرارداد، قراردادی دارای ریسک بالاست، تنظیم آن براساس اصول استاندارد قراردادنویسی الزامی است.

قرارداد اجاره طلا از چه احکامی تبعیت می‌کند؟

قراردادهای اجاره، تحت تابعیت مقررات فصل چهارم قانون مدنی قرار دارند. در این‌گونه قراردادها سه رکن اصلی وجود دارد:

1- موجر؛ که همان فرد اجاره‌دهنده است
2- مستأجر؛ یعنی فرد اجاره‌کننده
3- عین مستأجره؛ یا مورد اجاره که همان مالی است که موضوع قرارداد اجاره قرار می‌گیرد.

چرا تعیین مدت در قرارداد اجاره طلا ضروری است؟

قانونگذار در ماده 468 قانون مدنی، صراحتاً اعلام کرده که چنانچه در قرارداد اجاره اشیاء مدت تعیین نشود، قرارداد باطل خواهد بود. بنابراین، اگر از ذکر مدت اجاره غافل شوید، قرارداد شما اساساً فاقد اعتبار قانونی خواهد بود.

اهمیت تعیین وجه التزام برای جبران خسارات احتمالی

باتوجه به قیمت بالای طلا، درصورت گم شدن یا مورد سرقت قرار گرفتن آن، موجر متحمل خسارت زیادی خواهد شد. از این رو، از تعیین مبلغی مقطوع برای جبران خسارت درصورت مفقود شدن طلا در متن قرارداد خود غافل نشوید. به‌علاوه، توصیه می‌شود برای مفقودی هر بخش از طلای مورد اجاره مبلغی جداگانه تعیین نمایید؛ برای مثال، مشخص کنید که اگر سنگ کارشده در طلا مفقود شود، مستأجر چه مبلغی را باید به موجر بپردازد.

مستأجر در چه صورت می‌تواند طلای مورد اجاره را به اشخاص ثالث اجاره دهد؟

بنا بر مقررات موضوعه کشور ما، حق اجاره مال مورد اجاره برای مستأجر محفوظ است؛ به‌جز زمانی که این حق توسط موجر از او سلب می‌شود. بنابراین، چنانچه شما به‌عنوان موجر قصد دارید مانع اجاره دادن طلای خود توسط مستأجر به اشخاص ثالث شوید، لازم است در قرارداد خود به این موضوع اشاره کنید.

انواع شیوه‌های حل اختلاف در قرارداد اجاره طلا

طرفین این قرارداد، برای حل‌وفصل اختلافات خود، که ممکن است ناشی از تفسیر یا اجرای مفاد قرارداد باشد، دارای دو گزینه هستند:
1- ارجاع اختلاف به محاکم قضایی ذیصلاح؛ این گزینه همواره برای اشخاص وجود دارد اما درصورت توافق درخصوص ارجاع اختلاف به داور، از طرفین سلب می‌گردد.
2- استفاده از سازوکار داوری؛ در این روش، طرفین ضمن تعیین داور، به‌جای مراجعه به دادگاه‌های حقوقی اختلاف خود را به داور ارجاع خواهند داد. تعداد داور ممکن است یک یا چند نفر باشد. درصورتی‌که تعداد داوران از دو نفر بیشتر باشد، فرد بودن آن الزامی است.

چه زمانی می‌توان اقدام به فسخ یک‌طرفه قرارداد اجاره طلا کرد؟

آسان‌ترین راهکار برای ایجاد امکان فسخ قرارداد، پیش‌بینی آن در متن قرارداد است؛ چراکه موارد قانونی فسخ قرارداد محدودیت زیادی دارد. ازطرفی، اجرایی کردن آن‌ها در محاکم قضایی بسیار دشوار است. بنابراین، چنانچه قصد قائل شدن حق فسخ برای خود دارید، از ذکر آن در متن قرارداد غافل نشوید. 
نکته‌ای که نباید در این راستا فراموش شود، نحوه تنظیم بند فسخ قرارداد است. وجود ابهام در این بند، ممکن است منجر به باطل شدن کلی قرارداد شما شده و شما را با چالش‌های حقوقی فراوانی روبرو کند.

فورس‌ماژور چیست؟

گاهی ممکن است اجرای تعهدات قراردادی به‌دلیل بروز شرایطی خارج از حیطه کنترل و اراده طرفین ناممکن شود. این حالت، اصطلاحاً فورس‌ماژور یا قوه قهریه نام دارد. وفق مقررات کشور ما، درصورت بروز فورس‌ماژور، فرد ناقض تعهدات شناخته نمی‌شود. شما می‌توانید بندی را به موضوع فورس‌ماژور اختصاص داده و درخصوص آن تصمیم‌گیری‌های لازم را به‌عمل آورید.

سایر نکات

علاوه‌بر موارد مذکور، لازم است نکاتی مانند مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن، تعهدات طرفین و زمینه بهره‌برداری از طلای مورد اجاره در قرارداد اجاره طلا ذکر شود. در پایان، از پیوست اسناد و مدارک مربوطه ازجمله مدارک مثبت هویت طرفین و فاکتور خرید طلا غافل نشوید.

چرا لامینگو؟!

متخصصان حوزه قراردادنویسی در مجموعه لامینگو، مجموعه‌ای جامع و کامل از انواع قراردادهای پرکاربرد را برای شما کاربران عزیز آماده کرده‌اند. قرارداد اجاره طلا نیز توسط تیم حقوقی لامینگو تهیه شده و هم‌اکنون در اختیار شما قرار دارد. در این قرارداد، کلیه نکات قانونی و قراردادی بااهمیت ذکر شده است. اگر به‌دنبال اجاره طلا هستید، درنگ نکرده و این قرارداد را دریافت کنید. درصورت داشتن هرگونه ابهام، مشاوران حقوقی ما آماده خدمت‌رسانی به شما هستند.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.