تومان 75,000
قرارداد خرید و فروش وام

قرارداد خرید و فروش وام

نقل و انتقال وام، یکی از اموری است که به لحاظ حقوقی چالش‌های زیادی به‌همراه دارد؛ به‌خصوص در کشور ما که اعطاء وام و نقل و انتقال آن دارای شرایط خاصی است. در این راستا، طرفین نیازمند انعقاد قرارداد خرید و فروش وام خواهند بود. این قرارداد، معمولاً با دریافت تضمین از خریدار همراه است. نکته حائز اهمیت این است که ممکن است اعطاءکننده وام مورد نظر، نقل و انتقال آن را نپذیرد یا شرایط خاصی برای آن تعیین کند. موضع اعطاءکننده در نوع تعهدات خریدار و فروشنده تأثیرگذار خواهد بود. از این رو، کسب اطلاعات کافی در این باره الزامی است.

6
تعداد صفحات:
1400/04/26
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد خرید و فروش وام

در بسیاری از اوقات، ممکن است افراد بخواهند وام دریافتی خود را به اشخاص ثالث منتقل کنند. یکی از راه‌های انجام این انتقال، فروش وام است. بدون شک، این نقل و انتقال، مانند هر نقل و انتقال دیگری، نیازمند انعقاد قرارداد است. اینجاست که اشخاص نیازمند تنظیم قرارداد خرید و فروش وام خواهند بود.

در قرارداد خرید و فروش وام چه اطلاعاتی وجود دارد؟

1- معرفی طرفین قرارداد

هر قراردادی، با معرفی طرفین آن شروع می‌شود. در بند طرفین قرارداد، ذکر کلیه اطلاعات طرفین ازجمله کد ملی، نشانی و شماره تماس الزامی است.

2- موضوع قرارداد

موضوع قرارداد، یکی از بندهای الزامی هر قراردادی است. در این بخش، هدف اصلی از انعقاد معامله قید می‌گردد.

3- مدت و مشخصات وام موضوع قرارداد

لازم است بندی جداگانه به‌منظور تعیین زمان شروع و پایان اجرای تعهدات قراردادی تنظیم گردد. همچنین، ذکر کلیه اطلاعات مربوط به وام، ازجمله مبلغ وام و تعداد اقساط باقی‌مانده الزامی است.

4- مبلغ قرارداد، شیوه پرداخت آن

تعیین میزان مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن از اهمیت بالایی برخوردار است. معمولاً در قرارداد خرید و فروش وام، فروشنده پیش از پرداخت مبلغ وام به خریدار، بخشی از آن را به‌عنوان مبلغ قرارداد کسر می‌کند. به هر حال، تعیین شیوه پرداخت در متن قرارداد ضروری است.

5- هزینه‌ها

منظور از هزینه‌ها، پرداخت مبالغی مانند کارمزد، مالیات و مواردی از این قبیل است. لازم است به‌منظور جلوگیری از بروز اختلافات احتمالی در آینده، درخصوص مسئولیت تأمین هزینه‌های این‌چنینی تعیین تکلیف نمایید.

6- تعهدات طرفین

هدف اصلی از انعقاد هر قراردادی، تعیین تعهدات طرفین و الزام آن‌ها به اجرای آن است. بنابراین، بند تعهدات طرفین از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم است بندهای جداگانه‌ای به تعهدات خریدار و فروشنده اختصاص داده شده و تعهدات به‌طور کاملاً شفاف بیان گردد.
ازجمله مسائلی که می‌توان در بخش تعهدات فروشنده به آن پرداخت، تاریخ واریز مبلغ وام به خریدار است. امکان تعیین خسارت دیرکرد نیز درصورت تأخیر فروشنده وجود دارد. ازجمله تعهدات خریدار نیز می‌توان به پرداخت اقساط باقی‌مانده وام اشاره کرد.

تضمینات در قرارداد خرید و فروش وام

در بسیاری از موارد، فروشنده وام برای ضمانت حسن اجرای تعهدات خریدار، از وی سند تضمینی دریافت کرده یا مبلغی را به ودیعه می‌گیرد. آنچه در این راستا حائز اهمیت است، ذکر کلیه اطلاعات مربوط به سند تضمینی یا ودیعه دریافتی در متن قرارداد است. فروشنده می‌تواند مطالبات و خسارات خود را از محل سند تضمینی یا ودیعه خریدار، با رعایت اصول حقوقی مربوطه، وصول نماید.

پیش از امضاء قرارداد، درمورد شرایط اعطاءکننده وام برای نقل و انتقال آن تحقیق کنید!

این امکان وجود دارد که اعطاءکنندگان وام، هرگونه نقل و انتقال آن را به رسمیت نشناسند. برخی نیز نقل و انتقال را تنها تحت شرایط خاصی می‌پذیرند. به هر حال، موضع اعطاءکننده وام نسبت به نقل و انتقال آن در تعیین تعهدات طرفین تأثیر مستقیم دارد. بنابراین، پیش از تنظیم قرارداد و امضاء آن، اطلاعات کافی را در این باره کسب کنید.

آیا قرارداد خرید و فروش وام قابل فسخ است؟

در نظام حقوقی کشور ما، قراردادها قابل فسخ نیست؛ مگر به حکم قانون یا توافق طرفین. باتوجه به آنکه موارد قانونی فسخ قرارداد بسیار محدود بوده و اجرایی کردن آن با چالش‌های عملی بسیاری روبروست، توصیه می‌شود چنانچه تحت شرایط خاصی قصد فسخ قرارداد را دارید، آن را به‌روشنی در قرارداد خود ذکر کنید. 
توجه داشته باشید که نحوه تعیین شرایط فسخ دقت بسیاری می‌طلبد؛ چراکه ابهامات آن ممکن است به کل قرارداد سرایت کرده و منجر به از بین رفتن اعتبار قرارداد گردد.

فراموش نکنید...

فراموش نکنید که قبل از امضاء قرارداد خود، اسناد و مدارک مرتبط با وام موضوع قرارداد را به‌دقت مطالعه نموده و تصویر آن را پیوست قرارداد خود کنید.

چرا باید به قرارداد خرید و فروش وام لامینگو اعتماد کنید؟

باتوجه به نکات گفته‌شده، شکی نیست که خرید و فروش وام می‌تواند چالش‌های حقوقی فراوانی به‌همراه داشته و موجب ایجاد مشکلاتی برای شما گردد. از این رو، بدون تنظیم قراردادی مطمئن و اصولی نباید اقدام به خرید یا فروش وام نمود. تیم حقوقی مجموعه لامینگو، نمونه‌ای از قرارداد خرید و فروش وام را تهیه کرده و پس از بازبینی‌های مکرر، آن را در اختیار شما قرار داده است. اگر به‌دنبال قراردادی جامع و کامل هستید، قرارداد لامینگو را دریافت کنید.
مشاوران حقوقی ما همواره آماده پاسخگویی و خدمت‌رسانی به شما هستند. می‌توانید سؤالات حقوقی خود را با ما در میان بگذارید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.