تومان 137,000
قرارداد خرید و فروش طلا

قرارداد خرید و فروش طلا

برای هر شخصی پیش آمده است که برای یک دفعه هم شده است که به عنوان هدیه به منظور شرکت در مناسبات مختلف از قبیل تولد، عروسی و غیره و یا برای خرید حلقه نامزدی و یا سرویس عروسی، به فکر خرید طلا افتاده باشد. در خریدوفروش طلا نیز همچون سایر موضوعات مورد معامله، باید به نکات خاصی توجه گردد. خریدار و فروشنده طلا می‌توانند با تنظیم قرارداد صحیح و اصولی، تمامی نکات حقوقی مدنظر خود را در قرارداد خریدوفروش طلا پیش‌بینی کنند. در صورتی که سؤالاتی در خصوص این نوع قرارداد در ذهن شما نقش بسته است، در ادامه ما را همراهی کنید.

8
تعداد صفحات:
1402/05/15
آخرین بروزرسانی:
تومان 137,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد خرید و فروش طلا

مهمترین نکاتی که لازم است طرفین در قرارداد خریدوفروش طلا بدان دقت نمایند تا بروز مشکلات در روابط معاملاتی آن‌ها در آتی به حداقل برسد، به شرح موارد ذیل است:

1- بهتر است مشخصات دقیق طلای موضوع قرارداد را تعیین کنید:

گاهی اوقات ممکن است خریدار، قصد خرید طلای مستعمل را داشته باشد. لذا لازم است در قرارداد خریدوفروش طلا، مستعمل و یا نو بودن طلا مشخص گردد. همچنین تعیین وزن و عیار طلا از اهمیت قابل توجهی برخوردار است؛ چرا که این موضوع، تعیین‌کننده قیمت طلا می‌باشد. مورد دیگری که بهتر است در قرارداد خریدوفروش طلا بدان توجه کرد، به‌کاررفتن جواهر در طلا می‌باشد. در این صورت، تعیین مؤلفه‌هایی از قبیل نوع برش و تراش، جنس و رنگ سنگ استفاده‌شده در آن مهم است.

2- در صورت درخواست شناسنامه جواهرات، آن را در قرارداد خرید و فروش طلا درج کنید:

شناسنامه جواهرات به درخواست مشتری صادر می‌گردد و جزء موارد ضروری در خرید و فروش طلا نمی‌باشد. در شناسنامه جواهرات موارد زیر درج می‌گردد:
• عکس جواهر
• وزن و جنس سنگ به‌کاررفته در آن
• رنگ جواهر
• نام و امضاء مرکز صادرکننده شناسنامه
• ممهور به مهر برجسته جهت جلوگیری از جعل و ایجاد تقلب در آن
• داشتن کد رهگیری جهت بررسی اصل یا تقلبی بودن جواهر در سایت مربوطه
در صورتی که خریدار به هنگام خرید طلای دارای جواهر، درخواست صدور شناسنامه جواهرات را از فروشنده داشته باشد، بهتر است هزینه این امر و شرایط آن در قرارداد خرید و فروش طلا قید گردد.

3- مهمترین تعهدات فروشنده:

تحویل طلای موضوع قرارداد در موعد تعیین‌شده در قرارداد خرید و فروش طلا، یکی از عمده‌ترین وظایف فروشنده است. همچنین فروشنده متعهد است طلا را مطابق مشخصات موصوف در قرارداد به خریدار تحویل دهد. در این موارد می‌توان با تعیین ضمانت ‌اجراهای متناسب، از سویی تا حدودی از تضرر خریدار جلوگیری کرد و از سویی دیگر فروشنده را مکلف به انجام این تعهد نمود. همچنین عدم فروش و یا انتقال طلا به اشخاص ثالث پس از فروش آن به خریدار، از دیگر تعهدات مهم فروشنده است.

4- تسلیم کلیه اسناد و مدارک در راستای موضوع قرارداد: 

یکی دیگر از وظایف مهم فروشنده، تسلیم کلیه اسناد و مدارک از قبیل فاکتور رسمی فروش طلا، شناسنامه جواهرات در صورت درخواست خریدار و سایر موارد است. طرفین قرارداد خریدوفروش طلا بهتر است در قرارداد خود، طرق معتبر ارسال کلیه مدارک و اسناد به یکدیگر را مشخص کنند. به عنوان مثال، آدرس ایمیل معتبری را در قرارداد درج کنند و از آن طریق مدارک را برای طرف مقابل ارسال نمایند. درج این موضوع در قرارداد باعث می‌شود تا در زمان بروز اختلاف میان طرفین و حل‌وفصل آن از طریق مراجع قضائی، بتوانند به ایمیل مندرج در قرارداد و کلیه مکاتبات از طریق آن، استناد نمایند.

5- تعیین موارد فسخ در قرارداد خرید و فروش طلا:

مطابق قاعده کلی، اصل بر لزوم قراردادهاست؛ بدین معنا که طرفین حق فسخ را جز در موارد قانونی نخواهند داشت. با این حال، در صورت توافق، طرفین می‌توانند اختیار برهم زدن قرارداد خریدوفروش طلا را در موارد خاصی پیش‌بینی کنند. به عنوان مثال، می‌توانند تعیین کنند که اگر فروشنده، طلا را مطابق اوصاف تعیین‌شده تحویل خریدار نداد، خریدار حق فسخ را در مدت زمانی مشخصی داشته باشد.
همچنین در صورتی که طلا به صورت غیرحضوری و یا از طریق پلتفرم‌های آنلاین مورد خریدوفروش واقع گردد، مطابق ماده 37 قانون تجارت الکترونیک، حق انصراف از خرید طلا، به ‌مدت 7 روز کاری پس از تسلیم طلا برای خریدار وجود خواهد داشت.

قرارداد خرید و فروش طلای لامینگو

تیم حقوقی لامینگو با داشتن تجارب متعدد در زمینه تنظیم قراردادها، سعی کرده است با درنظرگرفتن جزئی‌ترین نکات و موارد حقوقی و همچنین با تکیه بر مقررات مربوطه از قبیل قانون مدنی و تجارت الکترونیک، قرارداد خریدوفروش طلا را به صورت اصولی تنظیم نماید. در این قرارداد علاوه‌بر دربرگرفتن موارد فوق‌الذکر، به عناوینی از قبیل شرایط پرداخت مبلغ قرارداد، محل و تاریخ تسلیم طلا، تعهدات خریدار، فورس ماژور و یا قوه قهریه، مراجع حل‌وفصل اختلافات و تعداد نسخ قرارداد به صورت کامل پرداخته شده و در موارد مقتضی، ضمانت اجرای متناسب درنظرگرفته شده است. امید است استفاده از این قرارداد، رضایت خاطر شما را به همراه داشته باشد.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.