تومان 75,000
قرارداد اجاره تراکتور

قرارداد اجاره تراکتور

قرارداد اجاره تراکتور، یکی از انواع قراردادهای اجاره است که تابع احکام فصل چهارم قانون مدنی است. در این قرارداد اجاره‌دهنده موجر، اجاره‌کننده مستأجر و تراکتور عین مستأجره نام دارد. ازجمله مواردی که در این قرارداد ذکر می‌گردد عبارت است از مدت قرارداد، زمینه بهره‌برداری مستأجر از تراکتور، مبلغ قرارداد یا مال‌الاجاره، تعهدات طرفین، فورس‌ماژور، شیوه حل‌وفصل اختلافات و موارد فسخ قرارداد. مجموعه لامینگو با تلاش قراردادنویسان حرفه‌ای خود، الگویی کامل از این قرارداد تهیه کرده و در اختیار شما عزیزان قرار داده است. به‌منظور پوشش‌دهی انواع نیازها، در این قرارداد، کلیه فروض احتمالی پیش‌بینی شده است.

7
تعداد صفحات:
1400/03/29
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره تراکتور

مانند هر قرارداد دیگر، قرارداد اجاره تراکتور با ذکر مشخصات کامل طرفین آن آغاز می‌شود. پس از معرفی طرفین، نوبت به ذکر موضوع قرارداد، یعنی تملیک منفعت تراکتور ازجانب موجر به مستأجر، می‌رسد. همچنین، تعیین زمینه بهره‌برداری از تراکتور مورد اجاره ضرورت دارد. بندهای دیگر این قرارداد به‌شرح ذیل است:

• ویژگی‌های تراکتور مورد اجاره

بدیهی است که ذکر مشخصات مهم تراکتور مورد اجاره در متن قرارداد واجب است. در غیر این صورت، احتمال بروز اختلافات در این زمینه افزایش خواهد یافت.

• مدت قرارداد

تعیین مدت اجاره در قرارداد اجاره تراکتور الزامی است. درصورت عدم تعیین مدت در قراردادهای اجاره اشیاء، قرارداد به‌طور کلی باطل خواهد بود.

• مبلغ قرارداد

مبلغ قرارداد یا مال‌الاجاره نیز ازجمله مواردی است که باید در قرارداد خود به آن بپردازید. تعیین نحوه پرداخت مال‌الاجاره نیز حائز اهمیت است.

• هزینه‌های اجرای قرارداد

منظور از هزینه‌های اجرای قرارداد، هزینه‌هایی مانند حمل‌ونقل، تأمین سوخت تراکتور یا کسورات قانونی است. بهتر است در متن قرارداد به مسئولیت پرداخت این‌گونه هزینه‌ها نیز تصریح شود.

• زمان‌بندی‌ها

علاوه‌بر زمان آغاز و پایان مدت اجاره، از تعیین زمان دقیق تحویل تراکتور توسط موجر به مستأجر در ابتدای مدت قرارداد، زمان تسلیم تراکتور توسط مستأجر به موجر در پایان مدت اجاره و زمان پرداخت مبلغ اجاره‌بها توسط مستأجر غافل نشوید.

• تعهدات

شکی نیست که در هر قرارداد، یکی از مهم‌ترین بندها، بند مربوط به تعهدات طرفین است. می‌توانید تعهدات موجر و مستأجر را در یک بخش یا به‌صورت جداگانه در قرارداد عنوان نمایید. 

مسئولیت انجام تعمیرات تراکتور

در طول مدت قرارداد اجاره تراکتور بنا به دلایل مختلفی ممکن است نیاز به اعمال تعمیراتی بر روی تراکتور مورد اجاره وجود داشته باشد. به طور کلی در قراردادهای اجاره و مطابق با قانون مدنی، تعمیرات کلی مرتبط با مورداجاره با شخص موجر یا اجاره دهنده است و انجام تعمیرات جزئی و هزینه‌های آن بر عهده شخص مستأجر می‌باشد. بنابراین اگر تراکتور موضوع قرارداد اجاره نیاز به تعمیرات کلی و اساسی دارد اعمال آن وظیفه اجاره دهنده است و اگر مستلزم تعمیرات جزئی و کوچک است پرداخت هزینه‌های آن بر عهده مستأجر خواهد بود. هرچند باید توجه داشت که طرفین می‌توانند بر خلاف موارد مزبور نیز توافق نمایند. 

سلب حق اجاره دادن تراکتور از مستأجر در قرارداد اجاره تراکتور

به‌طور کلی، مطابق موازین حقوقی کشور ما، مستأجر این حق را دارد که عین مستأجره را به اشخاص ثالث اجاره دهد؛ مگر این حق توسط موجر از او سلب شده باشد. بنابراین، چنانچه قصد دارید مانع اجاره دادن تراکتور مورد اجاره توسط مستأجر شوید، این نکته را به متن قرارداد خود اضافه کنید.

فسخ قرارداد اجاره تراکتور

به‌طور کلی در سیستم حقوقی کشور ما، امکان فسخ قراردادها از دو طریق وجود دارد:

1) استناد به عامل قانونی

2) استناد به توافق طرفین.

فسخ قرارداد ازطریق استناد به عامل قانونی، در مواردی صورت می‌گیرد که قانون حق فسخ قرارداد را به یکی از طرفین داده باشد. البته طرفین می‌توانند ضمن توافقات خود موارد قانونی فسخ قرارداد را از خود سلب نمایند.
راه دوم، که راه آسان‌تر است، ایجاد حق فسخ براساس توافقات طرفین است؛ به این معنا که طرفین ضمن قرارداد اصلی یا به‌صورت جداگانه، موارد فسخ قرارداد را برای طرفین تعیین نمایند. توجه داشته باشید که بند فسخ قرارداد، ازجمله بندهای تخصصی است که تنظیم آن دقت زیادی می‌طلبد.

فورس‌ماژور چیست؟

فورس‌ماژور یا قوه قاهره، به شرایطی گفته می‌شود که خارج از کنترل و اختیار اشخاص بوده و با وقوع آن، توانایی اجرای تعهدات اشخاص از آن‌ها سلب می‌شود. شما می‌توانید بندی از قرارداد خود را به موضوع فورس‌ماژور اختصاص داده و درخصوص آن تصمیم‌گیری‌های لازم را داشته باشید.

نیاز به یک قرارداد اجاره تراکتور جامع و قابل‌اعتماد دارید؟

تیم حقوقی لامینگو جهت تسهیل و تسریع امور قانونی و حقوقی کاربران خود، انواع قراردادهای کاربردی ازجمله قرارداد اجاره تراکتور را با کیفیتی بالا و به صورت جامع تنظیم نموده و در اختیار مخاطبین قرار داده است. شما می‌توانید در صورت نیاز همین حالا به دریافت قرارداد موردنظرتان از طریق همین صفحه، اقدام نمایید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.