تومان 85,000
قرارداد اهدای تخمک

قرارداد اهدای تخمک

یکی از شیوه‌های درمان ناباروری، استفاده زنان نابارور از تخمک اهدایی زنان دیگر است. باتوجه به تأثیر عامل ژنتیک در ویژگی‌های فرزندان، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند در این راستا از تخمک زنی استفاده کنند که نسبت به او شناخت کافی داشته باشند. در این حالت، انعقاد قرارداد اهدای تخمک میان زوجین متقاضی و شخص اهداءکننده ضروری است. در این قرارداد که قراردادی سه‌طرفه است، نکاتی ازجمله ویژگی‌های طرفین، مدت قرارداد، مبلغ قرارداد، تعهدات طرفین و موارد فسخ ذکر می‌گردد. همچنین، موضوع محرمانگی در این قرارداد حائز اهمیت است. می‌توانید هم‌اکنون پیش‌نویس آماده این قرارداد را که توسط تیم حقوقی لامینگو تنظیم شده است، دریافت نمایید.

8
تعداد صفحات:
1400/03/25
آخرین بروزرسانی:
تومان 85,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اهدای تخمک

بدون شک، تنظیم یک قرارداد اصولی و استاندارد، به هر کاری استحکام می‌بخشد. عمل اهدای تخمک نیز از این قاعده مستثنی نیست. قرارداد اهدای تخمک، ازجمله قراردادهایی است که بر مبنای ماده 10 قانون مدنی، تابع توافقات میان طرفین است؛ به‌شرط آنکه این توافقات با قوانین موضوعه کشور در تضاد نباشد. 

قرارداد اهدای تخمک حاوی چه نکاتی است؟

این قرارداد حاوی نکات ذیل است:

1- ویژگی‌های طرفین

بدون شک، ذکر ویژگی‌های مربوط به سلامت زوجین متقاضی و اهداءکننده تخمک، ازجمله عدم ابتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج، تعداد فرزندان شخص اهداءکننده و علقه و رابطه زوجیت قانونی و شرعی میان زوجین متقاضی در متن قرارداد اهمیت بسیاری دارد. همچنین، از ذکر دین طرفین قرارداد غافل نشوید.

2- مدت قرارداد و زمان‌بندی‌ها

یکی از بندهای مهم هر قراردادی، تعیین مدت آن است. همچنین، تعیین زمان‌بندی‌های اجرای تعهدات قراردادی اهمیت فراوانی دارد. 

3- مبلغ قرارداد و هزینه‌ها

منظور از مبلغ قرارداد، مبلغی است که در ازای اهدای تخمک ازجانب زوجین متقاضی به اهداءکننده تقدیم می‌گردد. هزینه‌های اجرای قرارداد نیز هزینه‌هایی است که صرف آن در راستای انجام عملیات اهدای تخمک ضروری است. لازم است درخصوص کلیه این موارد در قرارداد تعیین تکلیف شود.

4- تعهدات طرفین

لازم است تعهدات زوجین متقاضی و شخص اهداءکننده تخمک را به‌صورت جداگانه در بندهای مختلف مشخص نمایید. توصیه می‌شود از پیش‌بینی نحوه جبران خسارت درصورت عدم اجرای تعهدات نیز غافل نشوید.

کسب رضایت کتبی از شوهر اهداءکننده تخمک را فراموش نکنید!

درصورتی‌که شخص اهداءکننده تخمک متأهل است، کسب رضایت کتبی از شوهر او را فراموش نکنید. در این راستا، بهتر است سند ازدواج اهداءکننده تخمک و همچنین مدارک مثبت هویت و رضایت‌نامه کتبی شوهر او درخصوص اهدای تخمک پیوست قرارداد گردد.

چرا طرح موضوع محرمانگی در قرارداد اهدای تخمک مهم است؟

باتوجه به اینکه رعایت محرمانگی این قرارداد در هویت جنین حاصل از تخمک اهدایی تأثیر بسزایی دارد، درج بند محرمانگی در توافق‌نامه میان طرفین الزامی است. به‌موجب این بند، طرفین متعهد می‌گردند که افشاء مفاد قرارداد خود و همچنین اسناد و مدارک هویتی و پزشکی طرف مقابل خودداری نمایند. تعیین وجه التزام در این بند، به استحکام بیشتر آن کمک شایانی خواهد کرد.

فسخ قرارداد اهدای تخمک

فسخ قرارداد از دو طریق می‌تواند انجام شود؛ به حکم قانون و توافق طرفین. باتوجه به محدودیت موارد قانونی فسخ قرارداد و همچنین سختی‌های اجرایی کردن آن، بهتر است چنانچه قصد استفاده از حق فسخ را دارید، درخصوص آن توافق نمایید. در نظر داشته باشید که نحوه تنظیم بند فسخ قرارداد اهمیت زیادی دارد؛ چراکه وجود ابهام در آن، ممکن است منجر به ساقط شدن اعتبار قانونی قرارداد گردد.

پیش‌بینی شیوه حل‌وفصل اختلافات در قرارداد اهدای تخمک

یکی از مواردی که می‌توان در قرارداد به آن اشاره کرد، موضوع نحوه رسیدگی به اختلافات احتمالی طرفین درخصوص تفسیر یا اجرای قرارداد است. چنانچه درصورت بروز اختلاف قصد مراجعه به محاکم قضایی ذیصلاح را دارید، ذکر آن در قرارداد الزامی نیست؛ اما چنانچه قصد استفاده از سازوکار داوری را دارید، لازم است ضمن قرارداد اصلی یا با تنظیم قراردادی جداگانه درخصوص آن توافق کنید.
با استفاده از سازوکار داوری، فرد یا افرادی به‌عنوان داور تعیین شده و درصورت بروز اختلاف، به‌جای قاضی دادگاه، اقدام به صدور رأی می‌کنند. رأی داور قدرت اجرایی برابری با احکام صادره از دادگاه دارد براساس مفاد قانون اجرای احکام مدنی اجرا می‌شود.

فورس‌ماژور

گاهی به‌دلیل پیش‌آمد شرایطی خارج از اراده و کنترل طرفین، اجرای تعهدات قراردادی ناممکن می‌شود. در این حالت، فرد، به‌عنوان ناقض یا متخلف شناخته نخواهد شد. قانون مدنی، برای فروض مختلف فورس‌ماژور احکام مختلفی پیش‌بینی کرده است. شما می‌توانید به‌اقتضای نیاز خودتان، برای بروز فورس‌ماژور در متن قرارداد تعیین تکلیف نمایید.

لامینگو؛ همراه همیشگی شما

تیم حقوقی مجموعه لامینگو، این بار نیز برای رفع نیاز شما کاربران عزیز اقدام به تنظیم نمونه قرارداد کرده است. قرارداد اهدای تخمک لامینگو، پس از انجام پژوهش‌های لازم و مشورت با مراکز درمان ناباروری کشور تنظیم شده است. در این قرارداد، کلیه نکات مهم ازجمله ویژگی‌های طرفین، مبلغ قرارداد و هزینه‌ها، مدت قرارداد، تعهدات، محرمانگی و موارد فسخ لحاظ شده است. همچنین، حالات مختلف در این قرارداد پیش‌بینی شده تا شما بتوانید مناسب‌ترین آن‌ها را برای خود انتخاب نمایید.
فراموش نکنید که هر زمان می‌توانید سؤالات خود را از ما بپرسید. همچنین، با ثبت سؤالات در بخش مشاوره حقوقی آنلاین، از خدمات رایگان مجموعه ما بهره‌مند خواهید شد.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.