تومان 85,000
قرارداد اهدای جنین

قرارداد اهدای جنین

استفاده از جنین اهدایی امروزه یکی از روش‌های مرسوم درمان ناباروری در بسیاری از کشورهاست. در کشور ما نیز در طی سال‌های گذشته، این روش رواج قابل توجهی پیدا کرده است. از این رو، ما بر آن شدیم که پیش‌نویسی آماده از قرارداد اهدای جنین را برای شما عزیزان تهیه کنیم. این قرارداد، شامل بندهایی درخصوص ویژگی‌های زوجین اهداءکننده و تعهدات آن‌ها، مبلغ قرارداد، تعهدات گیرنده جنین، محرمانگی، فورس‌ماژور، شیوه حل‌وفصل اختلافات و فسخ قرارداد است. این قرارداد، مبتنی بر ماده 10 قانون مدنی است؛ اما لازم است قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور و آیین‌نامه اجرایی آن نیز طی تنظیم این قرارداد مورد توجه قرار گیرد.

6
تعداد صفحات:
1400/03/25
آخرین بروزرسانی:
تومان 85,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اهدای جنین

قرارداد اهدای جنین، اساساً تابع ماده 10 قانون مدنی است. بنابراین، مفاد این قرارداد تابع توافقات میان طرفین است؛ تا جایی که این توافقات با مقررات موضوعه کشور منافات نداشته باشد. همچنین، قانون اهدای جنین به زوجین نابارور و آیین‌نامه اجرایی آن، شرایط و تکالیفی را برای زوجین اهداءکننده، زوجین نابارور و مراکز درمان ناباروری تعیین کرده است که کسب آگاهی از آن نیز ضروری است.

طرفین قرارداد اهدای جنین چه کسانی هستند؟

باتوجه به این‌که عمل اهدای جنین معمولاً به‌صورت ناشناس انجام می‌شود و زوجین نابارور و اهداءکننده شناختی نسبت به یکدیگر ندارند، طرفین قرارداد اهدای جنین، زوجین اهداءکننده و مرکز درمان ناباروری خواهد بود. بنابراین، زوجین نابارور نقشی در انعقاد این قرارداد نخواهند داشت.

اهمیت ذکر ویژگی‌های زوجین اهداءکننده در متن قرارداد

به‌منظور حصول اطمینان از سلامت کامل زوجین اهداءکننده، ذکر ویژگی‌های آن‌ها در متن قرارداد الزامی است. در ماده 2 آیین‌نامه اجرایی قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور، ویژگی‌های لازم زوجین اهداءکننده شمرده شده است. این ویژگی‌ها عبارت است از:
• علقه و رابطه زوجیت قانونی و شرعی
• سلامت متعارف جسمی و روانی و ضریب هوشی مناسب
• نداشتن اعتیاد به مواد اعتیادآور و روان‌گردان
• مبتلا نبودن به بیماری‌های صعب‌العلاج نظیر ایدز، هپاتیت و ...
تشخیص وجود یا عدم وجود ویژگی‌های ذکرشده، با مرکز درمانی است. همچنین، ذکر دین زوجین اهداءکننده نیز در متن قرارداد ضرورت دارد؛ چراکه مطابق بند الف ماده 6 آیین‌نامه مذکور، مراکز درمان ناباروری موظفند جنین‌های اهدایی اهداءکنندگان مسلمان و غیر مسلمان را جدا کرده و تناسب دین را میان زوجین اهداءکننده و متقاضی برقرار نمایند.

اهمیت رعایت محرمانگی در فرایند اهدای جنین

مطابق بند ت ماده 6 آیین‌نامه اجرایی قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور، عملیات اهدای جنین می‌باید به‌صورت کاملاً محرمانه انجام گیرد. این محرمانگی از دو بعد قابل بررسی است:
1- رعایت محرمانگی اطلاعات زوجین اهداءکننده نسبت به زوجین ناباروری که از جنین اهدایی استفاده می‌کنند؛
2- جلوگیری از افشاء اطلاعات زوجین اهداءکننده دربرابر سایر اشخاص.
توصیه می‌شود برای اطمینان خاطر بیشتر از رعایت محرمانگی، مبلغی برای جبران خسارت ناشی از نقض این تعهد در متن قرارداد تعیین شود.

مبلغ قرارداد

در فرایند اهدای جنین، معمولاً مبلغی ازجانب مرکز درمانی گیرنده جنین به زوجین اهداءکننده پرداخت می‌شود. لازم است میزان این مبلغ و نحوه پرداخت آن در قرارداد درج گردد.

هزینه‌های اجرای قرارداد

در راستای اهدای جنین، صرف برخی هزینه‌ها ضروری است. بهتر است درخصوص این هزینه‌ها نیز در متن قرارداد تعیین تکلیف شود.

شیوه‌های حل‌وفصل اختلافات طرفین در قرارداد اهدای جنین کدام است؟

به‌طور کلی برای حل‌وفصل اختلافات ناشی از تفسیر یا اجرای قرارداد، دو راهکار عمده وجود دارد:

1- مراجعه به محاکم قضایی ذیصلاح

حق استفاده از این راهکار همواره برای تمام اشخاص محفوظ است؛ مگر آنکه طرفین با توافق خود این حق را از خود سلب کرده و داوری را جایگزین آن کنند.

2- سازوکار داوری

در این روش، طرفین با توافق میان خود، فرد یا افرادی را به‌عنوان داور برمی‌گزینند و به‌جای قاضی، برا حل اختلافات خود به داور مراجعه می‌کنند. رأی داور مانند حکم قاضی، براساس قانون اجرای احکام مدنی قابل اجراست.
طرفین قرارداد اهدای جنین می‌توانند یکی از دو روش مذکور را انتخاب نمایند.

آیا قرارداد اهدای جنین قابل فسخ است؟

بنا بر قواعد و مقررات کشور ما، قراردادها قابلیت فسخ یکطرفه ندارند؛ مگر به‌موجب حکم قانون یا توافق طرفین. توصیه می‌شود چنانچه در موارد مشخصی قصد فسخ قرارداد را دارید، موارد را به‌روشنی در قرارداد خود قید نموده و برای خود حق فسخ قائل شوید.

نکات پایانی

پس از ذکر کلیه نکات لازم در قرارداد، لازم است تمامی صفحات آن توسط گیرنده جنین و زوجین اهداءکننده امضاء شود. همچنین، از پیوست اسناد و مدارک هویتی و پزشکی لازم مانند نتایج آزمایش‌ها و همچنین سند ازدواج زوجین اهداءکننده غافل نشوید.

به‌دنبال قراردادی مطمئن هستید؟ لامینگو کنار شماست.

متخصصان حوزه قراردادنویسی در مجموعه لامینگو، پس از انجام تحقیقات حقوقی و پزشکی لازم و مشورت با چند تن از مراکز مجاز درمان ناباروری، نسخه‌ای از قرارداد اهدای جنین را با لحاظ کلیه نکات لازم ازجمله ویژگی‌های زوجین اهداءکننده، محرمانگی، فسخ قرارداد و ... برای شما آماده کرده‌اند. این قرارداد هم‌اکنون برای شما قابل دسترسی است. می‌توانید آن را دریافت نموده و درصورت نیاز، سؤالات حقوقی خود را از ما بپرسید. همچنین، امکان ثبت سؤالات در بخش مشاوره حقوقی آنلاین وجود دارد. 

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.