تومان 80,000
قرارداد اعطای وام

قرارداد اعطای وام

قراردادی که به‌منظور ارائه وام میان وام‌دهنده و وام‌گیرنده منعقد می‌گردد، قرارداد اعطای وام نام دارد. وام موضوع این قرارداد می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد؛ ازجمله وام مسکن، وام ازدواج و ... . در این قرارداد، ذکر ویژگی‌های وام که شامل مبلغ کل وام، نرخ سود، تعداد و مبلغ اقساط است، اهمیت دارد. همچنین، چنانچه شرایط خاصی برای وام‌گیرنده مورد نظر است، ذکر آن در متن قرارداد الزامی است. افزودن بند محرمانگی و عدم افشاء نیز ازجمله بندهایی است که در غالب موارد مورد غفلت قرار می‌گیرد. در قرارداد لامینگو، کلیه این موارد مورد توجه قرار گرفته است.

7
تعداد صفحات:
1400/03/21
آخرین بروزرسانی:
تومان 80,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اعطای وام

قرارداد اعطای وام، یکی از انواع قراردادهای تابع ماده 10 قانون مدنی است که میان وام‌دهنده و وام‌گیرنده منعقد می‌گردد. بنا بر حکم ماده مذکور، توافقات خصوصی میان افراد برای آن‌ها الزام‌آور است؛ مگر این توافقات با مقررات موضوعه کشور در تضاد باشد.

چالش بزرگ اعطای وام؛ ربا!

باتوجه به ممنوعیت ربا در نظام حقوقی کشور ما، اعطای وام در زمره عملیات بانکی قرار دارد. بنابراین، تنها فعالان قانونی اعطای وام، بانک‌ها یا مؤسسات مالی و اعتباری هستند که با رعایت ضوابط و شاخص‌های بانک مرکزی اقدام به انجام این امر می‌کنند. در این راستا مهم‌ترین قانون وضع‌شده، قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره) است که رعایت ضوابط آن ازجانب وام‌دهنده الزامی است.

در قرارداد اعطای وام چه بندهایی وجود دارد؟

1- معرفی طرفین

بدون شک، هر قراردادی با ذکر نام و اطلاعات طرفین آن آغاز می‌شود. در این بخش، ذکر مواردی چون کد ملی، شماره شناسنامه، شناسه ملی، نشانی، کد پستی و شماره تماس لازم است.

2- شرایط و ویژگی‌های وام

ذکر نکاتی مانند مبلغ کل وام، نرخ سود، تعداد اقساط و مبلغ هر قسط ازجمله ویژگی‌های وام اعطایی است. همچنین، چنانچه برای اعطای وام ویژگی‌ها و شرایط مشخصی در شخص وام‌گیرنده پیش‌بینی شده است، نباید از ذکر آن در متن قرارداد غافل شد.

3- نحوه بازپرداخت مبلغ وام

یکی از مهم‌ترین بندهای قرارداد اعطای وام، بند مربوط به بازپرداخت مبلغ وام است. در این بخش، علاوه‌بر تعیین مبلغ بازپرداخت که مجموع مبلغ وام و سود آن است، تعیین نحوه بازپرداخت آن نیز اهمیت دارد و لازم است زمان پرداخت مبلغ هر قسط و اطلاعات شماره کارت یا حساب اعطاءکننده وام ذکر شود.

4- هزینه‌ها

در انجام فرایند اعطای وام، صرف برخی هزینه‌ها ضروری است. برای مثال، چنانچه قرارداد به‌صورت رسمی ثبت شود، پرداخت هزینه‌هایی مانند حق‌الثبت و حق‌التحریر ضروری است. تعیین تکلیف درخصوص این‌گونه هزینه‌ها را فراموش نکنید.

5- تعهدات طرفین

لازم است بندهایی جداگانه در قرارداد درج شده و تعهدات وام‌دهنده و وام‌گیرنده به تفکیک مشخص گردد. توصیه می‌شود برای تعهدات مهم مانند رعایت زمان‌بندی در پرداخت یا بازپرداخت مبلغ وام، از وجه التزام استفاده کنید؛ به این معنا که برای دیرکرد در واریز مبالغ، مبلغی مقطوع را به‌عنوان خسارت دیرکرد در نظر بگیرید.

ضمانت بازپرداخت وام در قرارداد اعطای وام

ضمانت بازپرداخت وام از دو راه می‌تواند انجام گیرد:
1- سپردن سند مالکیت خانه یا خودرو، طلا و هر چیز ارزشمند ازجانب وام‌گیرنده به وام‌دهنده؛ در این حالت، وام‌دهنده می‌تواند درصورت نیاز مطالبات خود را از محل مال سپرده‌شده جبران نماید.
2- ضمانت شخص ثالث؛ در این روش، شخص ثالثی، ضمن انعقاد قرارداد ضمانت (ضمان) با اعطاءکننده وام، ضمانت اجرای تعهدات قراردادی وام‌گیرنده را برعهده می‌گیرد. نحوه ضمانت می‌تواند بسته به توافق طرفین متفاوت باشد.
آنچه در بند ضمانت بازپرداخت وام حائز اهمیت است، تعیین دقیق شرایط تأمین مطالبات وام‌دهنده از تضمینات سپرده‌شده یا شرایط رجوع به ضامن است.

پیش‌بینی شرایط انتقال وام را فراموش نکنید!

بسیاری از اعطاءکنندگان وام، انتقال وام به اشخاص ثالث را به رسمیت نمی‌شناسند. برخی نیز تحت شرایط خاصی انتقال وام به اشخاص ثالث را می‌پذیرند. به هر حال، تعیین تکلیف درخصوص شرایط انتقال وام ضروری است.

اهمیت شرط محرمانگی در قرارداد اعطای وام

یکی از نکاتی که معمولاً مورد غفلت قرار می‌گیرد، شرط محرمانگی است. اسناد و اطلاعات وام‌گیرنده که در راستای دریافت وام در اختیار وام‌دهنده قرار می‌گیرد، جنبه محرمانه دارد؛ به‌خصوص اگر اطلاعات کسب‌وکار وام‌گیرنده را نیز شامل شود. لازم است در متن قرارداد خود، بخشی را به موضوع محرمانگی اختصاص داده و وام‌دهنده را ملزم به حفاظت از اطلاعات وام‌گیرنده نمایید. همچنین، می‌توانید برای نقض این تعهد، مبلغی را به‌عنوان وجه التزام در نظر بگیرید.

نکات پایانی

در پایان، لازم است پس از ذکر کلیه اطلاعات و پیوست تصاویر اسناد و مدارک مورد نیاز ازجمله مدارک مثبت هویت طرفین، کلیه صفحات قرارداد توسط طرفین امضاء گردد. نسخه‌های قرارداد به تعداد طرفین آن بوده و یک نسخه در اختیار هرکدام قرار می‌گیرد.

لامینگو همراه شماست

متخصصان حوزه قراردادنویسی در تیم حقوقی مجموعه لامینگو، نسخه‌ای از قرارداد اعطای وام را آماده کرده و پس از بازبینی‌های مکرر در دسترس شما قرار داده است. در قرارداد لامینگو، علاوه‌بر نکاتی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد، به موضوعات مهم دیگر مانند فورس‌ماژور و فسخ قرارداد نیز پرداخته شده است. می‌توانید با دریافت این قرارداد، ضمن برخورداری از قراردادی مطمئن و کامل، در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی نمایید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.