تومان 75,000
قرارداد اجاره ابزار و تجهیزات ساختمانی

قرارداد اجاره ابزار و تجهیزات ساختمانی

سازندگان پروژه‌های ساختمانی و پیمانکاران مربوط به این حوزه، به دلیل قیمت بالای ابزار و تجهیزات ساختمانی و همچنین عدم نیاز دائمی به آن‌ها و صرفا استفاده موقت از آن‌ها، تمایل به اجاره این نوع وسایل دارند. لذا در این مواقع انعقاد قرارداد اجاره ابزار و تجهیزات ساختمانی با دارندگان این نوع تجهیزات، از ملزومات اساسی برای مالکان و سازندگان پروژه‌های مختلف عمرانی و غیرعمرانی است. اگر در خصوص نحوه تنظیم صحیح این نوع قرارداد ابهاماتی در ذهن دارید، در ادامه ما را دنبال کنید.

10
تعداد صفحات:
1400/03/18
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره ابزار و تجهیزات ساختمانی

تهیه انواع ابزار و تجهیزات ساختمانی از قبیل داربست، بالابر، دستگاه جوش، اره و چکش برقی و غیره از سویی هزینه گزافی را به افراد تحمیل‌ می‌کند و همچنین از سویی دیگر مورد استفاده فراوان شرکت‌های ساختمانی و دیگر اشخاص مربوط به این حوزه است. بدین منظور اجاره این نوع ابزار و تجهیزات، از ایجاد هزینه‌های نامتعارف جلوگیری کرده و مناسب اشخاصی است که به صورت موقت قصد استفاده از آن‌ها را دارند. در ادامه سعی‌کرده‌ایم به مهمترین نکات به هنگام تنظیم قرارداد اجاره ابزار و تجهیزات ساختمانی بپردازیم:

1- درج مشخصات دقیق ابزار و تجهیزات ساختمانی:

با توجه به دامنه گسترده ابزار و تجهیزات ساختمانی از دستی تا برقی گرفته و در انواع کاربردها، به منظور تعیین حدود دقیق تعهدات موجر که تسلیم مورد اجاره مطابق مشخصات دقیق آن در قرارداد است و همچنین مطابق ماده 472 قانون مدنی که بر معین بودن مورد اجاره تصریح کرده است، لازم است که اطلاعاتی شامل موارد زیر را در قرارداد اجاره ابزار و تجهیزات ساختمانی درج کنیم:

1) نام ابزار و تجهیزات ساختمانی
2) سال ساخت
3) نو و یا کارکرده بودن 
4) سایر مشخصات اختصاصی هر دستگاه شامل وزن، ابعاد و غیره

2- درج مدت در قرارداد اجاره ابزار و تجهیزات ساختمانی

ماده 468 قانون مدنی تصریح می‌کند: "در اجاره اشیاء مدت اجاره باید معین شود و الا اجاره باطل است". لذا موجر و مستأجر لازم است نسبت به تاریخ شروع قرارداد اجاره (از زمان امضاء طرفین و یا تاریخ دقیق شروع) و همچنین پایان آن با یکدیگر توافق کنند. همچنین امکان تعیین تمدید قرارداد اجاره ابزار و تجهیزات ساختمانی با رضایت کتبی طرفین برای مدت معین نیز وجود دارد.

3- شرایط پرداخت اجاره بها در قرارداد اجاره ابزار و تجهیزات ساختمانی به چه نحو است؟

موجر و مستأجر می‌توانند نسبت به انتخاب سه مدل پرداختی اجاره‌بها با یکدیگر تراضی نمایند که عبارتند از:

• پرداخت رهن کامل و عدم تعیین اجاره ماهیانه
• تعیین اجاره‌ در تاریخ مشخص در هر ماه 
• ترکیبی از پرداخت رهن و اجاره

نکته قابل توجه دیگر این است که در صورتی که وظیفه حمل و جابجایی تا محل مورد تأیید مستأجر یا محل انجام پروژه ساختمانی به عهده موجر باشد، حمل‌ونقل ابزار و تجهیزات هزینه جداگانه‌ای دارد و لازم است نسبت به این مورد در قرارداد اجاره ابزار و تجهیزات ساختمانی تعیین‌تکلیف نمود.

4- وظیفه حفظ و نگهداری از مورد اجاره به عهده کیست؟

با توجه به اینکه در قرارداد اجاره، مستأجر مالک ابزار و تجهیزات ساختمانی نبوده و بعد از پایان مدت قرارداد، مکلف به بازگرداندن آن‌ها به موجر است، در نتیجه مستأجر موظف به نگهداری آن‌ها در حدود متعارف است و در حفاظت از آن‌ها باید کلیه احتیاط‌های لازم را به عمل آورد. طرفین می‌توانند برای این مورد ضمانت اجرای متناسب درنظربگیرند تا از محل آن بتوانند خسارات خود را جبران نمایند.

5- امکان انتقال قرارداد اجاره از سوی مستأجر به ثالث وجود دارد؟

با توجه به اینکه مستأجر، مالک منافع و نه عین ابزار و تجهیزات ساختمانی بوده، طبق قاعده کلی امکان انتقال به اشخاص ثالث را دارد؛ مگر اینکه این حق در قرارداد از وی سلب شده باشد. لیکن برای جلوگیری از بروز اختلافات احتمالی در آینده، طرفین در خصوص امکان یا عدم امکان واگذاری مورد اجاره از سوی مستأجر تحت هر عنوان قراردادی از قبیل اجاره، صلح و غیره می‌توانند با یکدیگر توافق کنند. 

6- تسلیم مورد اجاره در مدت مقرر از سوی موجر:

یکی از مهمترین تعهدات موجر، تسلیم مورد اجاره در مدت زمانی مقرر در قرارداد است. در صورت عدم انجام این تعهد، به مستأجر ضرر وارد شده و باید طرق جبران خسارات وی از قبیل خسارت تأخیر تأدیه و یا سایر موارد در قرارداد اجاره ابزار و تجهیزات ساختمانی پیش‌بینی گردد. 

7- پیش‌بینی شرایط حق فسخ و فورس ماژور

عقد اجاره به عنوان یکی از عقود لازم قابل برهم زدن نیست؛ مگر اینگه شرایط فسخ در آن پیش‌بینی شده و یا مورد از موارد فسخ قانونی (از قبیل خیار غبن، خیار عیب و غیره) به شمار آید. به عنوان مثال در صورت انتقال قرارداد به سایر از سوی طرفین، می‌توان شرط فسخ در قرارداد تحت مدت معین درج کرد.
همچنین ممکن است به دلیل وقوع شرایط خاصی از قبیل شیوع بیماری خاص، بروز جنگ، حوادث و بلایای طبیعی از قبیل سیل، زلزله و غیره جاده‌ها بسته شده و تردد از شهری به شهری دیگر ممنوع گردد. در این مواقع، امکان تحویل ابزار و تجهیزات ساختمانی در مدت زمانی معین در قرارداد، به دلیل وقوع عوامل فورس ماژور و یا قوه قهریه غیر ممکن می‌گردد. در این موارد انجام تعهدات از سوی طرفین معلق گشته و با گذشت مدت زمان معین امکان خاتمه قرارداد بین طرفین قابل پیش‌بینی است.

قرارداد اجاره ابزار و تجهیزات ساختمانی لامینگو:

تیم متخصص حقوقی لامینگو با بهره‌گیری از دانش تخصصی و تجربه لازم در حوزه تنظیم انواع قراردادها، برای شما پیش‌نویس قرارداد اجاره ابزار و تجهیزات ساختمانی را با لحاظ کلیه نکات دقیق قانونی و به صورت اصولی تهیه کرده و به راحت‌ترین و سریع‌ترین طریق ممکن در اختیار شما عزیزان قرار داده است. امیدواریم استفاده از این قرارداد، تجریه خوشایندی برای شما به همراه داشته باشد.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.