تومان 137,000
قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی

قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی

شاید برای شما هم بسیار اتفاق افتاده باشد که به دلیل عدم فضای مناسب، وسایل نقلیه خود را از قبیل اتومبیل، موتور و یا دوچرخه، در محل پارکینگ طبقاتی پارک نمائید. فروشندگان و یا صاحبان فروشگاه‌های مختلف و یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای متعدد واقع در مجتمع‌های تجاری دارای طبقات زیاد که دارای پارکینگ نبوده، به دلیل تأمین امنیت اتومبیل خود و کارکنان خود و جلوگیری از سرقت آن‌ها و همچنین با توجه به مدت حضور مستمر و ساعات زیاد در این مکان‌ها، نیازمند انعقاد قرارداد اجاره با مالکان مجتمع‌های تجاری یا سایر مکان‌های دارای پارکینگ‌های طبقاتی هستند. قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی مشتمل بر نکات جزئی و دقیق فراوانی است که در ادامه قصد داریم در خصوص برخی از آن موارد توضیحاتی ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

8
تعداد صفحات:
1402/05/15
آخرین بروزرسانی:
تومان 137,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی

مالکان مجتمع‌های تجاری و یا سایر مکان‌های دارای پارکینگ طبقاتی، با توجه به نیاز گسترده افراد و از سویی دیگر، ایجاد درآمدزایی، به فکر انعقاد قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی با صاحبان فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا فروشندگان فروشگاه‌های واقع در مراکز خرید بزرگ می‌افتند. تنظیم قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی از نکات حقوقی مهمی برخوردار است که در قسمت‌های ذیل سعی می‌کنیم به مهمترین آن‌ها اشاره‌ای کنیم.

1. مشخص کردن مورد اجاره

یکی از نکات مهم قراردادهای اجاره، تعیین مشخصات دقیق مورد اجاره یا به اصطلاح حقوقی (عین مستأجره) است. در قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی، این مورد استثناء نبوده و نیازمند تعیین دقیق مشخصات پارکینگ مورد اجاره از سوی موجر و مستأجر است. برخی از مهمترین این مشخصات عبارتند از:
• آدرس دقیق پارکینگ طبقاتی به همراه مشخصات مالک آن
• ظرفیت و تعداد طبقات پارکینگ طبقاتی
• نوع پارکینگ طبقاتی مانند مکانیزه یا دستی بودن (شامل روتاری، گراند، پازلی و غیره)
• تعیین نوع وسایل نقلیه (اتومبیل، موتور، کامیون، دوچرخه و غیره) که قرار است در پارکینگ طبقاتی پارک گردد.

2. تعیین اجاره‌بها در قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی

طرفین با توافق یکدیگر لازم است در قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی، میزان اجاره‌بها و همچنین نوع آن از قبیل رهن، اجاره‌بهای ماهیانه و یا ترکیبی از این دو طریق را انتخاب کنند. علاوه‌براین، طرفین بهتر است مشخصات حساب مستأجر را به صورت دقیق مشخص کند تا بعدا اختلافی از این حیث بین آنان ایجاد نشود.

3. انجام تعمیرات موردنیاز در پارکینگ طبقاتی

مطابق قاعده‌ای کلی، انجام تعمیرات جزئی به عهده مستأجر و تعمیرات کلی به نحوی که به منظور استفاده از منافع مورد اجاره لازم باشد، با موجر است. این موضوع کاملا موافق ماده 486 قانون مدنی است. البته این امر مانع از آن نیست که طرفین با رضایت یکدیگر، خلاف این قاعده را توافق کنند.

4. آیا موجر پارکینگ طبقاتی باید مالک آن نیز باشد؟

قرارداد اجاره به معنای استفاده از منافع مورد اجاره است و به معنای مالکیت آن نیست. لذا موجر می‌تواند در صورتی که این حق از وی سلب نشده باشد، مورد اجاره را در صورتی که خود نیز مالک نبوده، به دیگران اجاره دهد. بنابراین موجر پارکینگ طبقاتی می‌تواند شخصی باشد که آن را از مالک اولیه اجاره کرده و در صورت داشتن مجوز، به مستأجر اجاره داده و یا اینکه در قالب سایر قراردادها از قبیل صلح و وکالت به دیگران انتقال دهد.

5. تسلیم مورد اجاره از سوی طرفین

یکی از مهمترین تعهدات موجر، تسلیم پارکینگ طبقاتی در مدت زمان مقرر در قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی است. از آن سو، مستأجر نیز وظیفه دارد پس از پایان مدت قرارداد اجاره و عدم تمدید آن از سوی طرفین، پارکینگ طبقاتی را همانطور که تحویل گرفته بود، در اختیار موجر قرار دهد و هیچگونه استفاده‌ای بعد از تاریخ انقضاء مدت قرارداد از پارکینگ نکند. در صورت عدم انجام این تعهد از سمت طرفین، می‌توان ضمانت اجرای مناسب تعیین نمود.

6. حفاظت از وسایل نقلیه پارک‌شده در پارکینگ طبقاتی 

موضوع نگهبانی از وسایل نقلیه پارک‌شده در پارکینگ طبقاتی موضوعی مهم است که لازم است در قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی بدان توجه گردد. به طور کل، انجام اقدامات حفاظتی از قبیل استخدام نگهبان، نصب دوربین مداربسته و غیره به عهده موجر است. البته این امر مانع توافق بر خلاف این موضوع نیست. با این اقدام، موجر مسئولیت خود را در قبال سرقت اشیاء داخل خودرو یا هر وسیله نقلیه دیگر و یا خود وسایل نقلیه نیز محدود می‌کند. این موضوع به شکل دقیق و کاملا اصولی در قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی لامینگو دیده شده است.

7. سایر بندهای مهم در قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی

قرارداد اجاره، عقدی است لازم و امکان برهم‌زدن آن وجود ندارد؛ جز با توافق طرفین و یا توسل به طرق پیش‌بینی‌شده در قانون مدنی تحت عنوان خیارات قانونی. البته موجر و مستأجر امکان درج حق فسخ یا خاتمه قرارداد در شرایط خاصی از قبیل عدم انجام برخی تعهدات را دارند. همچنین پیش‌بینی فورس ماژور و یا قوه قهریه که موجب تعلیق در اجرای قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی ممکن است گردد، از دیگر موارد مهم در قرارداد مزبور است. علاوه‌براین، طرق حل‌وفصل اختلافات طرفین از طریق مرجع قضائی یا نهاد داوری از دیگر مواد مهم قابل درج در قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی است.

چرا بهتر است قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی لامینگو را انتخاب کنیم؟ 

قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی مشتمل بر نکات حقوقی مهمی است که مستلزم تنظیم آن از سوی متخصصین امر است. از همین رو، متخصصین حقوقی لامینگو با اتکاء به دانش حقوقی و تجربه کافی در زمینه تنظیم انواع قراردادها در حوزه‌های مختلف، سعی بر نگارش قرارداد اجاره پارکینگ طبقاتی به صورت حرفه‌ای و اصولی داشته‌اند. امیدواریم استفاده از این قرارداد، رضایت خاطر شما را به همراه داشته باشد.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.