تومان 75,000
قرارداد اجاره سردخانه

قرارداد اجاره سردخانه

بسیاری از افراد به‌واسطه شغل خود، نیاز به داشتن یک انبار سردخانه دارند؛ از این رو، اقدام به اجاره این انبارها می‌کنند. شکی نیست که تنظیم و انعقاد قرارداد اجاره در این راستا امری ضروری است. در این قرارداد، ذکر نکاتی ازجمله معرفی طرفین، مال‌الاجاره و نحوه پرداخت آن، هزینه‌های اجرای قرارداد، تعهدات موجر و مستأجر، فورس‌ماژور و موارد فسخ قرارداد ضروری است. قرارداد اجاره سردخانه تابع مقررات فصل چهارم قانون مدنی و مفاد مندرج در قانون روابط موجر و مستأجر است. پیچیدگی‌های این قرارداد، اهمیت تنظیم آن توسط حقوق‌دانان و متخصصان این حوزه را افزایش می‌دهد.

7
تعداد صفحات:
1400/03/08
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره سردخانه

قرارداد اجاره سردخانه، یکی از انواع مختلف قراردادهای اجاره است که میان موجر و مستأجر منعقد می‌شود. موضوع این قرارداد، تملیک منافع سردخانه برای مدتی مشخص ازجانب موجر به مستأجر است. این قرارداد، تابع مفاد مندرج در فصل چهارم قانون مدنی و قانون روابط موجر و مستأجر است.

ضرورت تعیین زمینه بهره‌برداری و مدت اجاره

در کلیه قراردادهای اجاره، مستأجر ملزم است از مورد اجاره در زمینه‌ای استفاده کند که مورد توافق موجر باشد. از این جهت، ذکر زمینه بهره‌برداری از مورد اجاره در متن قرارداد ضروری است.
به‌علاوه، چنانچه پایان مدن اجاره مبهم باشد، بنا بر حکم قانونگذار، قرارداد اجاره باطل خواهد بود. بنابراین، تعیین مدت اجاره را فراموش نکنید.

تأثیر امضاء شهود

با امضاء قرارداد اجاره سردخانه توسط دو نفر شاهد و وجود سایر شرایط مذکور در ماده 2 قانون روابط موجر و مستأجر، قرارداد علاوه‌بر قانون مدنی، تابع مندرجات قانون روابط موجر و مستأجر نیز خواهد بود. قانون مذکور، فرایند بسیاری از امور را برای طرفین آسان‌تر کرده است. از این رو، امضاء شهود را فراموش نکنید.

اهمیت تعیین مال‌الاجاره و نحوه پرداخت آن در قرارداد اجاره سردخانه

در هر قراردادی، تعیین مبلغ قرارداد ضرورت دارد. در قراردادهای اجاره مبلغ قرارداد معمولاً ترکیبی از رهن و اجاره‌بها می‌باشد. لازم است کلیه اطلاعات مرتبط ازجمله میزان هرکدام از این مبالغ به‌همراه تاریخ و نحوه پرداخت آن در قرارداد مشخص شود.
علاوه‌بر مبلغ قرارداد، تعیین مسئولیت پرداخت هزینه‌های اجرای قرارداد شامل کسورات قانونی (مالیات و ...) نیز ضرورت دارید. از این امر نیز غافل نشوید.

بررسی امکان اجاره دادن سردخانه توسط مستأجر

مطابق موازین قانونی کشور ما، مستأجر می‌تواند مورد اجاره را به اشخاص ثالث اجاره دهد؛ مگر این حق توسط شخص موجر از او سلب شده باشد. بنابراین، اگر تمایل دارید مانع اجاره دادن سردخانه خود توسط مستأجر شوید، این مورد را در متن قرارداد خود قید نمایید.

تعهدات مهم طرفین در قرارداد اجاره سردخانه

مستأجر موظف است به کلیه مفاد قرارداد درخصوص زمینه بهره‌برداری و زمان‌بندی اجرای تعهدات خود پایبند باشد. همچنین، سردخانه امانت موجر نزد مستأجر است؛ مستأجر باید در نگهداری و استفاده صحیح از آن تلاشی متعارف داشته باشد. 
موجر نیز همانند مستأجر، موظف به رعایت زمان‌بندی‌های قرارداد درخصوص تحویل مورد اجاره است. همچنین، موجر باید سردخانه را در حالتی به مستأجر تحویل بدهد که قابلیت بهره‌برداری از آن وجود داشته باشد. 

زمان‌بندی‌های مهم قرارداد اجاره سردخانه

در این قرارداد، از ذکر تواریخ زیر غافل نشوید:

1- تاریخ تنظیم قرارداد
2- تاریخ شروع و پایان مدت اجاره
3- تاریخ تحویل سردخانه ازجانب موجر به مستأجر در شروع مدت اجاره
4- تاریخ تخلیه و تحویل سردخانه ازجانب مستأجر به موجر در پایان مدت اجاره
5- تاریخ پرداخت مبلغ قرارداد (رهن و اجاره‌بها)

تعیین وجه التزام؛ راه‌حلی مناسب برای تضمین اجرای تعهدات قراردادی

شما می‌توانید برای تأخیر در اجرای برخی تعهدات یا نقض آن‌ها، مبلغی مقطوع را به‌عنوان وجه التزام تعیین کنید. برای مثال، می‌توانید مستأجر را متعهد کنید که برای هرروز تأخیر در تخلیه سردخانه، مبلغی را به موجر بپردازد. این امر، تأثیر بسزایی در اجرای تعهدات توسط اشخاص دارد. ازطرفی، اگر طرف قرارداد باوجود وجه التزام همچنان به نقض تعهدات خود بپردازد، خسارات شما از محل مبلغ دریافتی جبران خواهد شد.

سایر نکات

لازم است در قرارداد خود اطلاعات کامل هویتی طرفین و شهود را ذکر کنید. همچنین، بهتر است بخش‌هایی از قرارداد خود را به مباحث موارد فسخ قرارداد، فورس‌ماژور و شیوه حل‌وفصل اختلافات طرفین اختصاص دهید. قرارداد شما می‌بایست در دو نسخه تنظیم گردد و یک نسخه در اختیار هرکدام از طرفین قرار گیرد. در پایان، اسنادی مانند مدارک مثبت هویت طرفین و شهود و همچنین، اسناد مالکیت انبار سردخانه را به قرارداد خود ضمیمه کنید.

قرارداد اجاره سردخانه لامینگو؛ قراردادی قابل اعتماد برای شما

تیم حقوقی مجموعه لامینگو، در راستای رفع نیاز و راحتی بیشتر شما عزیزان، اقدام به تنظیم قرارداد اجاره سردخانه نموده و پس از بازبینی‌های مکرر، آن را در اختیار شما قرار داده است. در این قرارداد، کلیه نکات قانونی و قراردادی لازم لحاظ شده است. همچنین، فروض مختلفِ پیش‌بینی‌شده در این قرارداد، به شما کمک می‌کند تا بتوانید حالات مختلف را شناسایی نموده و مناسب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب نمایید.
فراموش نکنید که درصورت وجود هرگونه سؤال یا ابهام، مشاوران حقوقی لامینگو آماده خدمت‌رسانی به شما هستند. همچنین، امکان طرح سؤال در بخش مشاوره حقوقی آنلاین برای شما فراهم شده تا بتوانید به‌صورت رایگان از خدمات مجموعه ما استفاده کنید.


در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.