تومان 75,000
قرارداد اجاره ماشین آلات صنعتی

قرارداد اجاره ماشین آلات صنعتی

ماشین‌آلات صنعتی، طیف گسترده‌ای داشته و در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌دلیل سنگین بودن هزینه‌ها، بسیاری از افراد اجاره ماشین‌آلات صنعتی را به خرید آن ترجیح می‌دهند. به این منظور، طرفین نیازمند انعقاد قرارداد اجاره ماشین آلات خواهند بود. در این قرارداد، ذکر نکاتی مانند مدت قرارداد، مبلغ قرارداد یا مال‌الاجاره، تعهدات طرفین و موارد فسخ قرارداد حائز اهمیت است. قرارداد اجاره‌ای که پیش رو دارید، حاصل تلاش تیم حقوقی مجموعه لامینگو است. این قرارداد، براساس مقررات فصل چهارم قانون مدنی و با ملاحظه کلیه نکات لازم قانونی و قراردادی لازم در اجاره ماشین‌آلات تنظیم شده است.

6
تعداد صفحات:
1400/03/01
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره ماشین آلات صنعتی

قرارداد اجاره ماشین آلات، یکی از انواع قراردادهای اجاره است که به‌موجب آن، مالکیت منافع عین مستأجره (ماشین‌آلات) برای مدتی معین، ازجانب موجر (اجاره‌دهنده) به مستأجر (اجاره‌کننده) منتقل می‌گردد. در این قرارداد، ذکر نکات زیر الزامی است:

1- معرفی طرفین

لازم است در ابتدای قرارداد خود، بندی را به معرفی طرفین و ذکر کامل اطلاعات هویتی آن‌ها اختصاص دهید. در این بخش، نکاتی چون کد ملی، شناسه ملی (برای اشخاص حقوقی)، نشانی، شماره تماس و کد پستی ذکر می‌شود.

2- زمینه بهره‌برداری از مورد اجاره

یکی از مواردی که لازم است در کلیه روابط استیجاری مورد توافق قرار گیرد، زمینه بهره‌برداری از مورد اجاره است. در قرارداد مورد بحث، موجر و مستأجر باید در زمینه استفاده مستأجر از ماشین‌آلات توافق داشته باشند و آن را در متن قرارداد قید کنند.

3- ذکر دقیق ویژگی‌های فنی و ظاهری ماشین‌آلات

به‌منظور تأمین منافع و طرف قرارداد و جلوگیری از ورود خسارات آتی، ذکر دقیق ویژگی‌های فنی و ظاهری ماشین‌آلات مورد اجاره ضرورت دارد. شما همچنین می‌توانید اطلاعات فنی ماشین‌آلات را، جدا از متن قرارداد، در نسخه‌ای تنظیم کرده و به‎همراه عکس آن، پیوست قرارداد خود کنید.

4- مدت اجاره

باتوجه به موقت بودن کلیه عقود اجاره، ذکر مدت اجاره در قرارداد الزامی است. بنا بر حکم صریح ماده 468 قانون مدنی، چنانچه مدت اجاره مشخص نباشد، قرارداد اجاره به‌طور کلی باطل خواهد بود.

5- مبلغ قرارداد و هزینه‌ها

لازم است مبلغ قرارداد را در متن قرارداد خود ذکر کنید. معمولاً در قراردادهای اجاره، مبلغی به‌عنوان رهن در زمان تنظیم قرارداد ازجانب مستأجر به موجر تقدیم شده و مبلغی به‌عنوان اجاره‌بها در فواصل مشخصی به موجر پرداخت می‌گردد. ذکر تمامی اطلاعات مربوط به میزان این مبالغ، تاریخ و نحوه پرداخت آن‌ها و اطلاعات اسناد تجاری ردوبدل‌شده میان طرفین در متن قرارداد الزامی است.
به‌علاوه، تعیین شخص مسئول پرداخت هزینه‌های اجرای قرارداد ازجمله هزینه حمل‌ونقل ماشین‌آلات ضرورت دارد.

6- زمان و محل تحویل ماشین‌آلات

در قرارداد اجاره ماشین آلات، تعیین دو تاریخ درخصوص تحویل ماشین‌آلات ضرورت دارد:
1- تاریخ و محل تحویل ماشین‌آلات ازجانب موجر به مستأجر در شروع مدت اجاره
2- تاریخ و محل تحویل ماشین‌آلات ازجانب مستأجر به موجر در پایان مدت اجاره
هر دو طرف قرارداد، ملزم به رعایت زمان‌بندی‌های مذکور هستند. همچنین، برای جبران خسارات ناشی از تأخیر طرفین در رعایت این زمان‌بندی‌ها، می‌توان مبلغی را به‌عنوان وجه التزام برای هر روز تأخیر در متن قرارداد پیش‌بینی کرد.

مهم‌ترین تعهدات مستأجر در قرارداد اجاره ماشین آلات چیست؟

مستأجر متعهد است از مورد اجاره تنها در زمینه‌ای بهره‌برداری کند که مورد توافق موجر قرار گرفته است. در غیر این صورت، موجر حق الزام مستأجر به بهره‌برداری در زمینه مقرر در قرارداد و درصورت عدم امکان الزام، حق فسخ قرارداد اجاره را خواهد داشت. 
مستأجر می‌باید مبلغ اجاره‌بها را در تاریخ مقرر در قرارداد به موجر پرداخت کند. همچنین، مسئولیت محافظت و نگهداری از ماشین‌آلات موضوع قرارداد بر عهده شخص مستأجر است.

مستأجر در چه صورتی حق اجاره ماشین‌آلات مورد اجاره را دارد؟

مطابق موازین قانونی کشور ما، مستأجر می‌تواند مورد اجاره را به اشخاص ثالث اجاره دهد؛ مگر این اختیار توسط موجر از او سلب شده باشد.

قرارداد اجاره ماشین آلات چه زمانی قابل فسخ است؟

به‌طور کلی، در نظام حقوقی کشور ما، امکان فسخ قرارداد وجود ندارد مگر درصورت حکم قانون یا توافق طرفین درخصوص اختیار فسخ قرارداد. اما توجه داشته باشید، که موارد قانونی فسخ قرارداد بسیار محدود بوده و در عمل، به اجرا گذاردن آن‌ها دشوار است. ازطرفی، ایجاد حق فسخ در متن قرارداد پیچیدگی‌های خاصی دارد؛ چراکه درصورت عدم رعایت اصول آن، قرارداد باطل خواهد شد. بنابراین، در تنظیم بند فسخ قرارداد دقت کافی را داشته باشید.
در پایان، لازم است کلیه صفحات قرارداد توسط طرفین امضاء شده و نسخه‌ای از متن قرارداد و پیوست‌ها، در اختیار هرکدام از طرفین قرار گیرد.

چرا قرارداد اجاره ماشین آلات لامینگو؟

باتوجه به نکات فوق‌الذکر، شکی نیست که برای داشتن قراردادی کامل و در عین حال مطمئن، لازم است به مشاوران حقوقی مراجعه کرد. برای راحتی شما و بخشیدن سرعت به روند پیشبرد فعالیت‌های حقوقی شما، تیم حقوقی مجموعه لامینگو الگویی جامع و کامل از قرارداد اجاره ماشین آلات تهیه کرده است. این قرارداد، هم‌اکنون برای شما قابل دسترس می‌باشد. درصورت داشتن هرگونه سؤال یا ابهام، می‌توانید از مشاوره کارشناسان حقوقی ما استفاده کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.