تومان 85,000
قرارداد مشارکت در طلا فروشی

قرارداد مشارکت در طلا فروشی

یکی از انواع مشارکت‌های مدنی که به‌دلیل میزان درآمد حاصل از آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است، مشارکت در راه‌اندازی مراکز طلافروشی است. این مشارکت در عین درآمدزایی بالای آن، ریسک بالایی را نیز به‌همراه دارد. از این رو، نحوه تنظیم قرارداد مربوط به آن نقشی حیاتی برای شرکا خواهد داشت. در قرارداد مشارکت در طلا فروشی، ذکر نکاتی ازجمله میزان آورده شرکا، نحوه تقسیم سود و زیان، شیوه مدیریت امور مشارکت و همچنین، بحث محرمانگی و عدم رقابت الزامی است. چنانچه قصد شراکت در راه‌اندازی و مدیریت مرکز طلافروشی دارید، می‌توانید از قرارداد تهیه‌شده توسط تیم حقوقی لامینگو استفاده نمایید.

9
تعداد صفحات:
1400/03/03
آخرین بروزرسانی:
تومان 85,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد مشارکت در طلا فروشی

قرارداد مشارکت در طلا فروشی، یکی از انواع قراردادهای مشارکت مدنی است. در این نوع از مشارکت، شرکا با به اشتراک گذاشتن آورده خود، که می‌تواند نقدی یا غیر نقدی باشد، اقدام به راه‌اندازی کسب‌وکار مورد نظر، یعنی طلافروشی، می‌کنند. در نهایت، سود یا زیان حاصل از مشارکت، به نسبت میزان سهم هرکدام از شرکا میان آن‌ها تقسیم خواهد شد.

شرکا در تنظیم قرارداد مشارکت در طلا فروشی تا چه میزان از آزادی عمل برخوردارند؟

مفاد این قرارداد، تابع توافقات میان شرکاست؛ مشروط برآن‌که این توافقات با مقررات موضوعه کشور در تضاد نباشد. بنابراین، دست شرکا در تنظیم قرارداد مشارکت تا میزان قابل ملاحظه‌ای باز است. 
حدود مسئولیت شرکا در قرارداد مشارکت در طلا فروشی
لازم است حین تنظیم قرارداد، مسئولیت شرکا از دو جنبه مورد بررسی قرار گیرد:

1- مسئولیت شرکا در برابر یکدیگر

شرکا در حدودی که ضمن قرارداد خود توافق نموده‌اند، نسبت به یکدیگر مسئولیت خواهند داشت.

2- مسئولیت شرکا در برابر اشخاص ثالث

براساس مقررات مربوطه، شرکا در مشارکت مدنی به نسبت سهم‌الشراکه خود در برابر اشخاص ثالث مسئول هستند؛ اما این امکان وجود دارد که شرکا با توافق خود، این مسئولیت را به مسئولیت تضامنی تبدیل نمایند.

چرا درج شرط محرمانگی در قرارداد مشارکت در طلا فروشی ضروری است؟

بدون شک در هر کسب‌وکاری، اطلاعاتی یافت می‌شود که برای صاحبان آن جنبه حیاتی دارد. در شغل پرریسک و حساسی مانند طلافروشی، به مراتب تعداد این اطلاعات بیشتر است. ازطرفی، این امکان وجود دارد که هریک از شرکا اسرار تجاری مخصوص به خود را داشته باشد که به‌موجب همکاری صورت‌گرفته، در دسترس سایر شرکا قرار گیرد. از این رو، لازم است شرط محرمانگی را در قرارداد خود به‌نحوی درج کنید که شامل کلیه این اطلاعات باشد.

منظور از تعهد به عدم رقابت چیست؟

تعهد به عدم رقابت، ازجمله مسائل حساس دنیای کسب‌وکار امروز است که به‌خصوص در قراردادهای مشارکت جایگاه ویژه‌ای دارد. به‌موجب شرط تعهد به عدم رقابت، شرکا متعهد می‌گردند که در مدت‌زمان و محدوده جغرافیایی مشخصی، از برقراری هرگونه همکاری در زمینه مشارکت با اشخاص ثالث خودداری نمایند. اگر به‌دنبال کاهش ریسک‌های پیش روی خود هستید، درج این شرط را در قرارداد خود فراموش نکنید.

رسیدگی به اختلافات ناشی از تفسیر یا اجرای قرارداد مشارکت در طلا فروشی

حل‌وفصل اختلافات، از دو طریق قابل انجام است:

1- مراجعه به محاکم قضایی ذیصلاح

برای داشتن این گزینه، نیازی به تصریح این امر در قرارداد نیست و تصریح آن تنها به ایجاد شفافیت بیشتر برای طرفین کمک می‌کند.

2- داوری

استفاده از سازوکار داوری، نیازمند توافق قبلی شرکاست. این توافق، می‌تواند ضمن قرارداد اصلی مشارکت یا در قرارداد جداگانه حاصل شود. اما داوری چیست؟

در سازوکار داوری، فرد یا افرادی به‌جای قاضی دادگاه به اختلافات طرفین رسیدگی کرده و درخصوص آن تصمیم‌گیری می‌کنند. فرایند داوری تابع تشریفات مذکور در قانون آیین دادرسی مدنی نیست اما ارزشی برابر با حکم دادگاه داشته و بر مبنای مقررات قانون اجرای احکام مدنی اجرا می‌شود.

برای فسخ قرارداد مشارکت در طلا فروشی چه باید کرد؟

به‌طور کلی، فسخ قراردادها در نظام حقوقی کشور ما نیازمند وجود علت قانونی یا قراردادی است. پیشنهاد می‌شود درصورتی‌که احتمال می‌دهید در موارد مشخصی قصد فسخ قرارداد را داشته باشید، این موارد را در متن قرارداد خود پیش‌بینی کنید تا با چالش‌های موارد قانونی فسخ قرارداد روبرو نشوید. همچنین، در نظر داشته باشید که نحوه نگارش بند فسخ قرارداد بسیار دارای اهمیت است؛ چراکه وجود ابهام در آن، ممکن است منجر به از بین رفتن اعتبار قانونی قرارداد شما گردد.

قرارداد لامینگو؛ قراردادی استاندارد برای شما

در مطلبی که مطالعه نمودید، بخشی از پیچیدگی‌ها و چالش‌های قرارداد مشارکت در طلا فروشی را برای شما شرح دادیم. بسیاری از نکات حقوقی دیگر وجود دارد که توضیح آن‌ها در این مطلب نمی‌گنجد. باتوجه به ریسک بالایی که مشارکت در طلافروشی برای شرکا به‌همراه دارد، تنظیم قرارداد مشارکتی اصولی و استاندارد برای حفظ منافع شرکا الزامی است.
اگر قصد مشارکت در راه‌اندازی و مدیریت امور یک طلا فروشی را دارید و در عین حال، به‌دنبال صرفه‌جویی در وقت و هزینه خود هستید، درنگ نکرده و قرارداد تهیه‌شده توسط مجموعه لامینگو را خریداری نمایید. این قرارداد، تنها با وارد نمودن اطلاعات شما و ایجاد ویرایشی کوچک، آماده امضاء کردن است. چنانچه درخصوص تنظیم قرارداد ابهامی داشتید، سؤالات خود را از ما بپرسید. 

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.