تومان 70,000
قرارداد استخدام مهندس عمران (ناظر)

قرارداد استخدام مهندس عمران (ناظر)

باتوجه به گسترش شرکت‌های خدمات مهندسی ساختمان، میزان تقاضا برای استخدام مهندس عمران رو به افزایش است. به‌منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات حقوقی، طرفین نیازمند تنظیم قراردادی ایمن و مطمئن خواهند بود. قرارداد استخدام مهندس عمران، تابع مقررات قانون کار است. ازطرفی، لازم است قوانین و مقررات خاص حوزه مهندسی ساختمان نیز هنگام تنظیم قرارداد مورد توجه طرفین قرار گیرد. این تنوع قوانین، پیچیدگی این قرارداد را نسبت به سایر انواع قراردادهای استخدام دوچندان می‌کند؛ از این رو، بهتر است تنظیم آن را به متخصصان حوزه قراردادهای کسب‌وکار واگذار کرد. قرارداد پیش رو، براساس قانون کار، مقررات ملی ساختمان، آیین‌نامه اجرایی ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و با تکیه بر استانداردهای تعیین‌شده در نظارت ازجانب نظام مهندسی استان تهران تنظیم شده است.

8
تعداد صفحات:
1400/02/28
آخرین بروزرسانی:
تومان 70,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد استخدام مهندس عمران (ناظر)

باتوجه به آمره بودن مقررات قانون کار و قانون تأمین اجتماعی، کسب آگاهی کامل از احکام این قوانین ضروری است. آمره بودن، به این معناست که مقررات تصویب‌شده بر همگان الزامی است و امکان توافق خلاف آن در قراردادها وجود ندارد. بنابراین، پیش از هرگونه اقدام به تنظیم قرارداد استخدام مهندس عمران، از مقررات مربوطه آگاهی لازم را کسب کنید.

معرفی بندهای قرارداد

قرارداد استخدام مهندس عمران نیز، مانند هر قراردادی، با معرفی کامل طرفین آن شروع می‌شود. در این بخش، ذکر اطلاعاتی ازجمله کد ملی، شناسه ملی (برای شرکت‌ها)، نشانی، شماره تماس و کد پستی ضروری است. همچنین، بهتر است اسناد و مدارک هویتی طرفین ضمیمه قرارداد شود.
پس از معرفی طرفین، نوبت به تعیین موضوع قرارداد می‌رسد. منظور از موضوع قرارداد، درواقع هدف اصلی انعقاد آن می‌باشد.
تعیین مبلغ قرارداد یا همان دستمزد مهندس عمران نیز الزامی است. همچنین، لازم است محل انجام وظیفه مهندس عمران را در متن قرارداد مشخص کنید.
بدون شک، نحوه تعیین تعهدات طرفین، از مهم‌ترین بخش‌های هر قرارداد است. باتوجه به الزامی بودن مقررات قانون کار، می‌توان گفت بخش قابل توجهی از تعهدات کارفرما از پیش تعیین شده است و طرفین تنها وظیفه کسب آگاهی از آن را دارند. اما نحوه تعیین تکالیف مهندس عمران از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین، بهتر است تمرکز خود را معطوف به این بخش کنید.

آیا می‌توان در قرارداد استخدام مهندس عمران توافق بر عدم پرداخت حق بیمه نمود؟

مطابق ماده 148 قانون کار، بیمه کارگر در تمام طول مدت قرارداد برای کارفرما الزامی است. همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، اوامر قانونگذار در قانون کار جنبه آمره داشته و توافق خلاف آن، نزد مراجع قضایی ذیربط، معتبر نخواهد بود. بنابراین، حتی با رضایت کتبی مهندس عمران، امکان شانه خالی کردن از مسئولیت پرداخت حق بیمه برای کارفرما وجود نخواهد داشت. 

درج شرط محرمانگی؛ راهی برای حفاظت از اسرار محرمانه کارفرما

در هر کسب‌وکار، اطلاعاتی وجود دارد که درصورت افشاء شدن آن، کارفرما متحمل ضرر و زیان خواهد شد. توصیه ما به کلیه کارفرمایان، این است که بندی از قرارداد خود را به موضوع محرمانگی و عدم افشاء اختصاص داده و ضمن تعیین و تعریف اطلاعات محرمانه خود، مهندس عمران را از هرگونه افشاء آن اطلاعات منع کنید. در این صورت، علاوه‌بر ایجاد شفافیت در تعیین تعهدات، از ورود ضرر و زیان احتمالی جلوگیری خواهید کرد.

تضمینات

بسیاری از کارفرمایان، به‌منظور ضمانت حسن انجام کار، سندی مانند چک یا سفته را به‌عنوان تضمین از کارمندان خود دریافت می‌کنند. از لحاظ حقوقی، چنین کاری فاقد اشکال است؛ مشروط بر آن‌که اصول مربوط به آن رعایت شود.
لازم است بدانید که سند تضمینی در وجه کارفرما صادر شده و قید «ضمانت حسن انجام کار» در آن درج می‌شود. همچنین، ذکر اطلاعات آن در متن قرارداد الزامی است. ممکن است بپرسید در چه صورت می‌توان این سند را به اجرا گذاشت؟
هدف از تقدیم این سند، جبران خسارات وارده ازجانب مهندس عمران به کارفرماست. بنابراین، لازم است کارفرما پیش از هرگونه اقدام به اجرا گذاشتن سند، ورود خسارت ازجانب مهندس عمران را در دادگاه‌های حقوقی اثبات نماید. در غیر این صورت، اجرا گذاشتن بدون حکم قانونی، مصداق جرم خیانت در امانت خواهد بود.

موارد تعلیق قرارداد استخدام مهندس عمران کدام است؟

بنا بر حکم ماده 15 قانون کار، چنانچه دراثر بروز فورس‌ماژور یا قوه قهریه، کارگاه تعطیل شده و امکان اجرای تعهدات قراردادی توسط طرفین وجود نداشته باشد، قرارداد کار تا پایان شرایط فورس‌ماژور به حالت تعلیق در آمده و پس از پایان یافتن این شرایط، طرفین ملزم به اجرای تعهدات خود خواهند بود.

قرارداد استخدام مهندس عمران در چه صورتی قابل فسخ است؟

ماده 25 قانون کار، با صراحت اعلام نموده که امکان فسخ یک‌طرفه قرارداد کار موقت یا کار معین، توسط هیچ‌کدام از طرفین، وجود ندارد. بنابراین، قانوناً مفاهیمی مانند اخراج یا استعفا در این‌گونه قراردادها وجود ندارد.

چرا لامینگو؟

باتوجه به نکاتی که خدمت شما ارائه شد، شکی باقی نمی‌ماند که تنظیم قرارداد استخدام مهندس عمران چالش‌های مخصوص به خود را دارد. از این رو، لازم است تنظیم این قرارداد را به متخصصان حوزه قراردادنویسی بسپارید. تیم حقوقی لامینگو، پیش‌نویس این قرارداد را تهیه کرده است. در این پیش‌نویس، کلیه مقررات و استانداردهای لازم لحاظ شده است. می‌توانید هم‌اکنون فایل این پیش‌نویس را از وب‌سایت لامینگو دریافت نمایید. درصورت وجود هرگونه ابهام یا سؤال، تردید نکرده و با ما تماس بگیرید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.