تومان 75,000
قرارداد اجاره دستگاه حفاری

قرارداد اجاره دستگاه حفاری

دستگاه حفاری ممکن است در زمینه‌های مختلفی ازجمله حفاری تونل و حفاری چاه مورد اجاره قرار گیرد. در این راستا، طرفین نیازمند انعقاد قرارداد اجاره دستگاه حفاری خواهند بود. مفاد این قرارداد، براساس احکام فصل چهارم قانون مدنی تنظیم شده و مواردی مانند میزان مال‌الاجاره و نحوه پرداخت آن، مدت اجاره، تعهدات مستأجر، تعهدات موجر و موارد فسخ قرارداد را در بر می‌گیرد. نحوه تعیین ویژگی‌های دستگاه حفاری مورد اجاره نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. قراردادی که پیش رو دارید، توسط تیم حقوقی مجموعه لامینگو، با ملاحظه کلیه نکات مذکور، تنظیم شده است.

7
تعداد صفحات:
1400/02/25
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره دستگاه حفاری

قرارداد اجاره دستگاه حفاری، یکی از انواع مختلف قراردادهای اجاره است. طرفین این قرارداد، موجر و مستأجر هستند و موضوع آن، انتقال مالکیت منافع دستگاه حفاری برای مدتی معین ازجانب موجر به مستأجر است. این قرارداد از نظر حقوقی، پیرو مقررات فصل چهارم قانون مدنی است.

چرا مشخص کردن زمینه استفاده از عین مستأجره در قرارداد اجاره دستگاه حفاری ضروری است؟

یکی از مواردی که لازم است در کلیه قراردادهای اجاره مشخص گردد، زمینه استفاده و بهره‌برداری مستأجر از عین مستأجره است. لازم است هنگام تنظیم قرارداد، موجر و مستأجر درخصوص این امر به توافق برسند. اهمیت این مورد، به اندازه‌ای است که ماده 492 قانون مدنی، درصورت تخلف از آن، برای موجر حق فسخ پیش‌بینی کرده است. بنا بر حکم صریح این ماده، «اگر مستأجر عین مستأجره را در غیر از موردی که در اجاره ذکر شده باشد یا از اوضاع و احوال استنباط می‌شود استعمال کند و منع آن ممکن نباشد، موجر حق فسخ اجاره را خواهد داشت.»

موقت بودن قرارداد اجاره دستگاه حفاری

کلیه قراردادهای اجاره، موقت هستند؛ به این معنا که زمانی برای آغاز و پایان آن وجود دارد. بنابراین، لازم است در متن قرارداد خود، زمانی را برای شروع و پایان مدت اجاره در نظر بگیرید. چنانچه زمان شروع اجاره مشخص نشود، تاریخ تنظیم و امضاء قرارداد همان زمان شروع تلقی خواهد شد؛ اما ذکر زمان پایان اجاره ضرورت دارد.

اگر مدت اجاره معلوم نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟

ماده 468 قانون مدنی در این باره می‌گوید: «در اجاره اشیاء مدت اجاره باید معین شود؛ و الا اجاره باطل است.»

تعیین میزان مال‌الاجاره و نحوه پرداخت آن

بدون شک، یکی از بندهای مهم در هر قراردادی، بند مربوط به مبلغ قرارداد است. در قراردادهای اجاره معمولاً مبلغ قرارداد به‌صورت ترکیبی از رهن و اجاره‌بها پرداخت می‌شود. لازم است در این بخش، کلیه اطلاعات مربوط به مبلغ رهن، اجاره، تاریخ پرداخت اجاره‌بها و شماره کارت یا حساب موجر قید شود. همچنین، ذکر اطلاعات مربوط به اسناد تجاری ردوبدل‌شده میان طرفین (مانند چک)، ضرورت دارد.

تعهدات مهم مستأجر در قرارداد اجاره دستگاه حفاری کدام است؟

مستأجر می‌باید از دستگاه حفاری مورد اجاره در همان زمینه‌ای بهره‌برداری کند که در قرارداد ذکر شده است. همچنین، مستأجر موظف است در نحوه استفاده و نگهداری از دستگاه حفاری، اصول و استانداردهای تعیین‌شده ازجانب موجر را رعایت نماید. رعایت زمان‌بندی‌های قیدشده در قرارداد نیز ازجانب مستأجر الزامی است.

انجام تعمیرات دستگاه حفاری در طول مدت قرارداد اجاره برعهده کیست؟

درخصوص مسئولیت انجام تعمیرات، باید ابتدا به توافقات میان موجر و مستأجر مراجعه کرد. چنانچه توافقی میان طرفین حاصل نشده باشد، رویه عرف ملاک خواهد بود. چنانچه رویه مشخصی نیز وجود نداشته باشد، مطابق حکم ماده 486 قانون مدنی، تعمیرات لازم برای انتفاع از دستگاه حفاری مورد اجاره برعهده مالک خواهد بود.

اختیار واگذاری قرارداد اجاره توسط مستأجر

بنا بر موازین قانونی کشور ما، مستأجر، که در طول مدت قرارداد اجاره مالک منافع مورد اجاره است، می‌تواند درصورت تمایل عین مستأجره را به دیگران اجاره دهد؛ مگر این حق توسط موجر از او سلب شده باشد. بنابراین، اگر شما به‌عنوان موجر، قصد دارید مانع اجاره دستگاه حفاری خود به اشخاص ثالث شوید، لازم است مستأجر را از اجاره آن منع کنید. در غیر این صورت، مستأجر حق اجاره آن را خواهد داشت.

برای فسخ قرارداد اجاره دستگاه حفاری چه باید کرد؟

باتوجه به محدود بودن موارد قانونی فسخ قرارداد و همچنین، دشواری‌های اجرا گذاشتن آن‌ها، بهتر است موارد فسخ را در متن قرارداد خود تعیین کنید. توجه داشته باشید که نحوه تعیین حق فسخ از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چراکه درصورت وجود هرگونه ابهام در تشخیص موارد فسخ، قرارداد شما اساساً باطل خواهد بود.

قرارداد اجاره دستگاه حفاری لامینگو؛ قراردادی ایمن برای شما

نکات مذکور، تنها بخشی از پیچیدگی‌های حقوقی قرارداد اجاره دستگاه حفاری بود. تنظیم این قرارداد، چالش‌های بسیاری به‌همراه دارد که این چالش‌ها، انجام این کار را توسط متخصصان حوزه قراردادنویسی ایجاب می‌کند. حقوق‌دانان مجرب تیم لامینگو، پیش‌نویس این قرارداد را برای شما کاربران عزیز آماده کرده‌اند. با استفاده از این پیش‌نویس، ضمن برخورداری از قراردادی مطمئن و اصولی، در وقت خود صرفه‌جویی خواهید کرد. در حال حاضر، فایل این قرارداد برای شما قابل دسترسی است. درصورتی‌که قصد اجاره دادن یا اجاره کردن هر نوع دستگاه حفاری را دارید، درنگ نکرده و این قرارداد را دریافت کنید.
به خاطر داشته باشید که ما آماده پاسخ‌گویی به سؤالات شما هستیم.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.