تومان 75,000
قرارداد اجاره دوربین

قرارداد اجاره دوربین

در دنیای امروز، عکاسی تبدیل به حرفه‌ای شده که روزبه‌روز بر تعداد طرفداران آن افزوده می‌شود. به‌دلیل بالا رفتن قیمت خرید دوربین، تمایل بسیاری از اشخاص به‌سمت قراردادهای اجاره بیشتر شده است. در این راستا، طرفین نیازمند تنظیم و انعقاد یک قرارداد اجاره دوربین خواهند بود. ازجمله موارد مهم در این قرارداد، تعیین میزان مال‌الاجاره و نحوه پرداخت آن، هزینه‌های اجرای قرارداد و تعهدات موجر و مستأجر است. قراردادی که پیش رو دارید، توسط تیم حقوقی مجموعه لامینگو تنظیم شده است. در این قرارداد، کلیه نکات حقوقی لازم در اجاره دوربین لحاظ شده است. می‌توانید هم‌اکنون نسخه‌ای از آن را دریافت کنید.

7
تعداد صفحات:
1400/02/25
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره دوربین

قرارداد اجاره دوربین چیست و از چه مقرراتی تبعیت می‌کند؟

قرارداد اجاره دوربین که فی‌مابین موجر (اجاره‌دهنده) و مستأجر (اجاره‌کننده) منعقد می‌شود، تابع مقررات فصل چهارم قانون مدنی است. این قرارداد، عقدی موقت بوده و موضوع آن، تملیک منفعت دوربین ازجانب موجر به مستأجر، برای مدت تعیین‌شده در قرارداد، است.

اهمیت تعیین مدت در قرارداد اجاره دوربین

ماده 468 قانون مدنی، به‌صراحت حکم می‌کند که درصورت عدم تعیین مدت اجاره، عقد به‌طور کلی از نگاه قانون باطل خواهد بود. چنانچه ابتدای مدت اجاره مشخص نشود، تاریخ امضاء قرارداد همان تاریخ شروع اجاره خواهد بود؛ اما تعیین پایان مدت اجاره الزامی است.

چه نکاتی در تعیین تعهدات مستأجر حائز اهمیت است؟

یکی از موارد حائز اهمیت در قراردادهای اجاره، تعیین زمینه بهره‌برداری مستأجر از مورد اجاره است. مستأجر موظف است از مورد اجاره در همان زمینه‌ای استفاده کند که با موجر توافق کرده است. در غیر این صورت، بنا بر حکم ماده 492 قانون مدنی، موجر حق فسخ قرارداد را خواهد داشت.
مستأجر موظف است دوربین مورد اجاره را در تاریخ مقرر به موجر تسلیم نماید. موجر همچنین می‌تواند مبلغی مقطوع را به‌عنوان وجه التزام تعیین کند؛ به این معنا که به ازای هر روز دیرکرد مستأجر در تحویل دوربین، مستأجر موظف به پرداخت مبلغ تعیین‌شده به موجر باشد.
ازجمله مواردی که لازم است در تعیین تعهدات مستأجر مورد توجه قرار گیرد، نحوه نگهداری و استفاده از دوربین است. برای مثال، می‌توانید جنس پارچه‌ای را که مستأجر مجاز به استفاده از آن برای تمیز کردن لنز دوربین است، در قرارداد خود تعیین کنید.

تعیین مال‌الاجاره (اجاره‌بها) و نحوه پرداخت آن در قرارداد اجاره دوربین 

بدون شک، یکی از بندهای هر قراردادی، به مبلغ قرارداد اختصاص دارد. در قراردادهای اجاره، مبلغ قرارداد معمولاً ترکیبی از رهن و اجاره‌بهاست. لازم است میزان این مبالغ را، به‌همراه تاریخ و نحوه پرداخت آن، تعیین کنید. ذکر اطلاعات حساب موجر نیز ضرورت دارد.

آیا مستأجر می‌تواند دوربین مورد اجاره را به دیگران اجاره دهد؟

به‌موجب انعقاد قرارداد اجاره دوربین، مستأجر مالک منافع دوربین می‌شود. باتوجه به گستردگی اختیارات ناشی از مالکیت و همچنین حکم ماده 474 قانون مدنی، مستأجر این حق را دارد که تا پایان مدت اجاره، دوربین را به اشخاص ثالث اجاره دهد. البته در ذیل ماده مذکور عنوان شده که موجر می‌تواند این حق را از مستأجر سلب کند.

موارد فسخ قرارداد اجاره دوربین

به‌طور کلی در نظام حقوقی کشور ما، اصل بر بقاء تعهدات قراردادی است و ایجاد حق فسخ، نیازمند حکم قانون یا وجود توافقی دیگر میان طرفین قرارداد است. در قانون مدنی، برخی موارد فسخ در قرارداد اجاره پیش‌بینی شده است. یکی از آن‌ها، حق فسخ پیش‌بینی‌شده در ماده 474 است که در بخش تعهدات مستأجر مورد اشاره قرار گرفت. 
باتوجه به محدود بودن موارد قانونی حق فسخ و همچنین دشواری و پیچیدگی اثبات وجود شرایط فسخ در محاکم قضایی، بهتر است درصورتی‌که تحت شرایط خاصی قصد فسخ قرارداد اجاره را دارید، این حق را در متن قرارداد برای خود پیش‌بینی کنید. همچنین، می‌توانید موارد قانونی حق فسخ را از خود یا طرق مقابل سلب نمایید.

فورس‌ماژور یا قوه قهریه

منظور از فورس‌ماژور یا قوه قهریه، شرایطی است که با وجود آن، امکان اجرای تعهدات قراردادی برای یکی از طرفین قرارداد وجود نداشته باشد. چنین شرایطی، ازجانب طرفین قابل کنترل یا قابل دفع نیست. مطابق مقررات موضوعه کشور ما، چنانچه کسی به‌دلیل بروز فورس‌ماژور توانایی اجرای تعهدات خود را از دست بدهد، ناقض شناخته نشده و مسئولیتی در قبال جبران خسارات وارده به طرف مقابل خود نخواهد داشت. 

سایر نکات

در انتها، لازم است کلیه صفحات قرارداد توسط طرفین امضاء شده و یک نسخه از آن در اختیار هرکدام از آن‌ها قرار گیرد. همچنین، بهتر است کپی اسناد و مدارک مثبت هویت طرفین ضمیمه قرارداد گردد.

چرا قرارداد لامینگو؟

باتوجه به تخصصی بودن امور حقوقی، لزوم تنظیم انواع قراردادها توسط متخصصان این امر بر افراد پوشیده نیست. تیم حقوقی مجموعه لامینگو، پیش‌نویسی از قرارداد اجاره دوربین را تهیه کرده و پس از بازبینی‌های فراوان، فایل آن را در دسترس شما عزیزان قرار داده است. در این پیش‌نویس، کلیه نکات لازم ازجمله میزان مال‌الاجاره و نحوه پرداخت آن، تعیین نحوه تعهدات موجر و مستأجر، موارد فسخ قرارداد و فورس‌ماژور لحاظ شده است. می‌توانید فایل این پیش‌نویس را دریافت کرده و سؤالات خود را از ما بپرسید. ما در لامینگو پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما نیز هستیم.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.