تومان 75,000
قرارداد اجاره دامداری

قرارداد اجاره دامداری

امروزه پرورش و نگهداری دام، تبدیل به یکی از مشاغل پرطرفدار شده است. در این راستا، نیاز افراد به تنظیم قرارداد اجاره دامداری نیز بیشتر خواهد بود. این قرارداد حاوی اطلاعاتی درخصوص مدت اجاره، میزان مال‌الاجاره، هزینه‌های بهره‌برداری از مورد اجاره، تعهدات طرفین، موارد فسخ قرارداد، فورس‌ماژور و شیوه حل‌وفصل اختلافات است. همچنین، تعیین زمینه بهره‌برداری از مورد اجاره در قرارداد ضروری است. قراردادی که پیش رو دارید، باتوجه به کلیه نکات مذکور توسط تیم حقوقی مجموعه لامینگو تنظیم شده است. اگر نیازمند قراردادی ایمن و استاندارد هستید، درنگ نکرده و فایل این قرارداد را دریافت کنید.

6
تعداد صفحات:
1400/02/21
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره دامداری

قرارداد اجاره دامداری، یکی از انواع عقود اجاره است که تحت حاکمیت قانون مدنی و قانون روابط موجر و مستأجر قرار دارد. در نظام حقوقی ما، در غالب موارد تنظیم کتبی قرارداد ضروری نیست؛ اما درصورت بروز اختلاف، اثبات تعهدات طرفین در محاکم قضایی بدون وجود سندی کتبی بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین، چنانچه قصد اجاره یک دامداری را دارید، تنظیم کتبی قرارداد مربوطه را جدی بگیرید.

در قرارداد اجاره دامداری ذکر چه نکاتی الزامی است؟

1- مدت اجاره

تعیین مدت اجاره در متن قرارداد اجاره نه‌تنها برای اجرای تعهدات بسیار اهمیت دارد؛ بلکه شرط صحت قرارداد است. اگر مدت اجاره نامعلوم باشد، قرارداد از نگاه قانون اساساً باطل خواهد بود.

2- شرح دقیق ویژگی‌های دامداری و امکانات آن

برای جلوگیری از ایجاد هرگونه اختلاف میان موجر و مستأجر، لازم است کلیه ویژگی‌ها و امکانات دامداری را با تفصیل هرچه بیشتر در متن قرارداد ذکر کنید. همچنین، کلیه موارد مذکور باید قبل از امضاء قرارداد به رؤیت مستأجر رسیده و توسط ایشان تأیید شود.

3- زمینه بهره‌برداری مستأجر

در هر قرارداد اجاره، تعیین زمینه بهره‌برداری و استعمال مستأجر از مورد اجاره ضروری است. قرارداد اجاره دامداری نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد.

4- میزان مال‌الاجاره

لازم است بخشی از قرارداد خود را به مال‌الاجاره اختصاص داده و میزان دقیق مبلغ رهن و اجاره‌بها را ذکر کنید. تعیین تاریخ و شیوه پرداخت مبلغ نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. چنانچه سندی مانند چک میان طرفین جابجا شده است، ذکر اطلاعات مربوط به آن نیز الزامی است.

5- هزینه‌ها

استفاده و انتفاع از دامداری، نیازمند خرج هزینه‌هایی ازجمله کسورات قانونی و هزینه‌های مصرفی مانند آب، برق و گاز است. از تعیین تکلیف درخصوص مسئولیت پرداخت هزینه‌های این‌چنینی غافل نشوید.

6- تعهدات مستأجر

تکالیف مستأجر ازجمله مواردی است که می‌باید به‌تفصیل در قرارداد شرح شود. ضرورت بهره‌برداری مستأجر از مورد اجاره در زمینه تعیین‌شده در قرارداد، رعایت کلیه زمان‌بندی‌ها و نگهداری و حفاظت از مورد اجاره، نمونه‌هایی از تعهدات مستأجر است.

7- تعهدات موجر

موجر نیز همانند مستأجر، مکلف به رعایت زمان‌بندی‌های مقرر در قرارداد است. به‌علاوه، موجر می‌بایست زمینه انتفاع و بهره‌برداری مستأجر از مال مورد اجاره را فراهم نماید.

8- امضاء شهود

امضاء قرارداد اجاره دامداری توسط دو نفر شاهد، طرفین را از مزایای پیش‌بینی‌شده در قانون روابط موجر و مستأجر بهره‌مند می‌کند. بنابراین، امضاء شهود را فراموش نکنید.

تاریخ‌های مهم در قرارداد اجاره دامداری

در هر قسم از قراردادهای اجاره، از ذکر تواریخ زیر غافل نشوید:
1- زمان شروع و پایان مدت اجاره
2- زمان تحویل دامداری مورد اجاره توسط موجر به مستأجر در ابتدای مدت اجاره
3- زمان تخلیه و تسلیم دامداری مورد اجاره ازجانب مستأجر به موجر در پایان مدت اجاره
4- زمان پرداخت اجاره‌بها

اجاره دادن دامداری توسط مستأجر از نگاه قانون

مطابق حکم ماده 474 قانون مدنی، منعی برای اجاره دادن عین مستأجره توسط شخص مستأجر وجود ندارد؛ مگر آن‌که در عقد اجاره خلاف آن شرط شده باشد. بنابراین، چنانچه قصد دارید مانع اجاره دادن دامداری خود به اشخاص ثالث شوید، لازم است این نکته را در قرارداد خود قید کنید.

برای فسخ یکجانبه قرارداد اجاره دامداری چه باید کرد؟

باتوجه به محدود بودن گستره موارد قانونی فسخ قراردادهای اجاره و همچنین، دشواری‌های اجرایی کردن آن‌ها، بهتر است موارد فسخ را در متن قرارداد خود پیش‌بینی کنید. به‌علاوه، امکان سلب حق استفاده طرفین از موارد قانونی فسخ قرارداد نیز وجود دارد. 

ضمائم و پیوست‌ها

لازم است نسخه کپی مدارک ثبت هویت طرفین و شاهدان قرارداد، ضمیمه قرارداد گردد. همچنین، منضم کردن اسناد و مدارک مالکیت دامداری مورد اجاره و سایر اطلاعات مربوط به آن، ضروری است. درصورت تمایل، می‌توانید عکس‌های دامداری را نیز پیوست قرارداد خود کنید.

قرارداد لامینگو چه مزایایی برای شما دارد؟

متخصصان قراردادنویسی تیم حقوقی لامینگو، قرارداد اجاره دامداری را به‌نحوی برای شما تنظیم کرده‌اند که کلیه احتمالات قانونی و قراردادی را در بر بگیرد. مطالعه مفاد این قرارداد، تا حدود زیادی شما را از مشاوره حقوقی بی‌نیاز خواهد کرد. در این قرارداد، تمامی نکات مهم ازجمله تعهدات طرفین، شیوه حل‌وفصل اختلافات، فورس‌ماژور، موارد فسخ قرارداد، مبلغ و هزینه‌های اجرای قرارداد لحاظ شده است. می‌توانید هم‌اکنون نسخه‌ای از این قرارداد را دریافت کرده و درصورت نیاز، از راهنمایی مشاوران حقوقی این مجموعه بهره‌مند شوید.
همکاران ما در لامینگو، آماده پاسخگویی به سؤالات حقوقی شما در بخش مشاوره حقوقی آنلاین هستند. همچنین، می‌توانید درصورت نیاز از کارشناسان حقوقی لامینگو وقت مشاوره دریافت کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.