تومان 75,000
قرارداد اجاره کارگاه صنعتی

قرارداد اجاره کارگاه صنعتی

امروزه به‌دلیل افزایش قیمت خرید واحدهای تجاری، بسیاری از صاحبان مشاغل، به‌خصوص کسانی‌که در ابتدای مسیر شغلی خود قرار دارند، اقدام به اجاره کارگاه‌های صنعتی می‌کنند. در این شرایط، طرفین ناگزیر از تنظیم قرارداد اجاره کارگاه صنعتی خواهند بود. برای این قرارداد، شرایطی وجود دارد که طرفین هنگام مذاکرات خود باید مورد توجه قرار دهند. تعیین زمینه بهره‌برداری از کارگاه صنعتی مورد اجاره و همچنین مدت اجاره، هنگام تنظیم این قرارداد ضرورت دارد. رابطه استیجاری طرفین در قرارداد مورد بحث، علاوه‌بر قانون مدنی و توافقات طرفین، تابع مقررات قانون روابط موجر و مستأجر نیز است. می‌توانید با استفاده از قرارداد لامینگو، از کلیه نکات و قوانین مربوطه آگاه گردید.

7
تعداد صفحات:
1400/02/19
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره کارگاه صنعتی

عقد اجاره، مطابق تعریف قانون مدنی، عبارت است از قراردادی که به‌موجب آن مستأجر مالک منافع عین مستأجره می‌شود. قرارداد اجاره کارگاه صنعتی، یکی از انواع عقود اجاره است که براساس مقررات فصل چهارم قانون مدنی تنظیم می‌شود. این قرارداد، دارای سه رکن اصلی است:

1- موجر یا اجاره‌دهنده،
2- مستأجر یا اجاره‌کننده،
3- عین مستأجره یا مورد اجاره؛ یعنی همان کارگاه صنعتی.

باتوجه به ماده 1 قانون روابط موجر و مستأجر، کلیه اماکن ازجمله اماکن تجاری، تابع مقررات این قانون هم خواهند بود. بنابراین، اجاره کارگاه صنعتی مشمول مقررات قانون روابط موجر و مستأجر نیز قرار می‌گیرد.

ضرورت تعیین مدت اجاره

ماده 468 قانون مدنی با صراحت تمام اعلام نموده که عدم تعیین مدت اجاره در اجاره اشیاء، موجب باطل شدن قرارداد می‌شود. بنابراین، تنظیم قرارداد اجاره بدون تعیین مدت، تفاوتی با عدم تنظیم آن ندارد.

آیا لازم است مستأجر، موجر را در جریان ماهیت فعالیت شغلی خود قرار دهد؟

یکی از مواردی که لازم است مورد توافق موجر و مستأجر قرار گیرد، زمینه استفاده مستأجر از مورد اجاره است. بنابراین، بهتر است به‌منظور جلوگیری از ایجاد اختلاف، در متن قرارداد اجاره کارگاه صنعتی، به بیان حوزه اشتغال مستأجر در کارگاه بپردازید. چنانچه مستأجر خارج از توافق صورت‌گرفته اشتغال به شغلی در کارگاه داشته باشد، موجر می‌تواند منع مستأجر را از انجام فعالیت مورد نظر از دادگاه خواستار شود. چنانچه امکان منع مستأجر وجود نداشته باشد، موجر حق فسخ قرارداد را خواهد داشت.

چرا باید قرارداد اجاره کارگاه صنعتی توسط دو شاهد امضاء شود؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، علاوه‌بر قانون مدنی، مقررات قانون روابط موجر و مستأجر نیز درخصوص اجاره کارگاه صنعتی کاربرد دارد. در ماده 2 قانون مذکور، امضاء قرارداد توسط دو نفر شاهد پیش‌بینی شده است. اگر این شرط رعایت شود، طرفین می‌توانند از مزایای مذکور در قانون روابط موجر و مستأجر، ازجمله درخصوص تخلیه ملک، بهره‌مند گردند.

تعیین میزان مال‌الاجاره، نحوه پرداخت آن و هزینه‌ها در قرارداد اجاره کارگاه صنعتی

لازم است در متن قرارداد خود، میزان مال‌الاجاره را به‌همراه تاریخ و شیوه پرداخت آن تعیین کنید. همچنین، ذکر اطلاعات کامل اسناد تجاری جابجاشده میان طرفین ضروری است.
درخصوص مسئولیت پرداخت هزینه‌های بهره‌برداری از مورد اجاره نیز می‌باید تصمیم‌گیری‌های لازم را داشته باشید. لازم است مسئولیت پرداخت هزینه‌های مصرفی کارگاه، تعمیرات کارگاه و کسورات قانونی ازجمله مالیات و بیمه در متن قرارداد مشخص شود.

در چه صورتی مستأجر می‌تواند کارگاه صنعتی مورد اجاره را به سایرین اجاره دهد؟

مستأجر اساساً این حق را دارد که مال مورد اجاره را در طول مدت قرارداد خود با مالک، به اشخاص ثالث اجاره دهد؛ مگر آنکه این حق توسط مالک از او سلب شود. بنابراین، اگر قصد دارید مانع اجاره دادن کارگاه صنعتی توسط مستأجر شوید، در متن قرارداد خود این حق را از او سلب کنید.

موارد فسخ قرارداد اجاره کارگاه صنعتی

به‌طور کلی، در دو حالت امکان فسخ قرارداد اجاره وجود دارد:
1- درصورت وجود امر قانون: به این معنا که در مواد قانونی حق فسخ برای یکی از طرفین پیش‌بینی شده باشد؛ مگر آنکه موارد قانونی حق فسخ در قرارداد از طرفین سلب شود. حق فسخ قرارداد اجاره برای موجر، درصورت استعمال مستأجر از مورد اجاره در زمینه‌ای غیر از زمینه توافق‌شده با موجر، یکی از نمونه‌های موارد قانونی فسخ قرارداد است.
2- درصورت توافق طرفین: طرفین می‌توانند ضمن قرارداد اجاره یا به‌موجب توافقات بعدی خود، در شرایط خاصی برای خود حق فسخ ایجاد کنند. عملی کردن موارد قراردادی حق فسخ قرارداد، نسبت به موارد قانونی، فرایند آسان‌تری دارد.
فورس‌ماژور یا قوه قاهره
گاهی ممکن است اشخاص به‌دلیل حادث شدن شرایطی که خارج از کنترل و اراده آن‌هاست، توانایی اجرای تعهدات خود را از دست بدهند. در این صورت، عدم اجرای تعهدات، مصداق نقض شناخته نخواهد شد. شما می‌توانید در قرارداد خود برای بروز حوادث غیرمترقبه و فورس‌ماژور تصمیم‌گیری نمایید.

لامینگو برای شما چه می‌کند؟

باتوجه به پیچیدگی‌ها و چالش‌های قرارداد اجاره کارگاه صنعتی، تنظیم این قرارداد توسط قراردادنویسان ماهر ضروری است. حقوقدانان مجموعه لامینگو، نسخه‌ای از این قرارداد را تهیه کرده و فایل آن را در اختیار شما قرار داده‌اند. در این نسخه، کلیه نکات قانونی و قراردادی لازم لحاظ شده است. درصورت تمایل، می‌توانید پیش‌نویس این قرارداد را دریافت کنید. امید داریم استفاده از این قرارداد، تجربه خوشایندی برای شما به‌همراه بیاورد.
در ضمن، کارشناسان حقوقی مجموعه لامینگو، همواره آماده پاسخگویی به سؤالات حقوقی شما هستند. سؤالات خود را از ما بپرسید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.