تومان 70,000
قرارداد استخدام مهندس عمران (طراح)

قرارداد استخدام مهندس عمران (طراح)

یکی از فعالیت‌هایی که بسیاری از مهندسان عمران به آن مشغولند، طراحی سازه است. مهندسان این حوزه، به نام‌ مهندس محاسب و طراح سازه نیز شناخته شده‌اند. این افراد ممکن است توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مهندسی ساختمان، استخدام شوند. در این راستا، تنظیم یک قرارداد استخدام مهندس عمران، براساس ضوابط حقوقی، نیازی حتمی خواهد بود. قراردادی که پیش رو دارید، توسط مجموعه لامینگو تنظیم شده است. در این قرارداد، کلیه نکات لازم در قراردادهای استخدامی ازجمله موضوع قرارداد، مبلغ قرارداد، تعهدات قانونی کارفرما و شرط محرمانگی درج شده است. تعهدات مهندس عمران نیز براساس ضوابط فنی و قانونی موجود این قرارداد ذکر شده است.

8
تعداد صفحات:
1400/02/18
آخرین بروزرسانی:
تومان 70,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد استخدام مهندس عمران (طراح)

قرارداد استخدام مهندس عمران که فی‌مابین کارفرما و مهندس عمران منعقد می‌گردد، یکی از انواع قراردادهایی است که تحت تابعیت قانون کار قرار دارد. این قرارداد، می‌تواند در دو قالب قرارداد استخدام کار موقت و کار معین تنظیم شود. در این قرارداد، علاوه‌بر مقررات قانون کار، لازم است مقررات خاص حوزه مهندسی ساختمان نیز مد نظر قرار گیرد.

در قرارداد استخدام مهندس عمران چه بندهایی وجود دارد؟

در این قرارداد، پس از معرفی طرفین، موضوع قرارداد تعیین می‌گردد. می‌توان گفت منظور از موضوع قرارداد، همان هدف اصلی از انعقاد آن است. چنانچه قرارداد شما از نوع قرارداد کار موقت است، ذکر زمان شروع و پایان آن نیز الزامی است. در غیر این صورت، چنانچه موضوع قرارداد شما ماهیتی مستمر داشته باشد، قرارداد، از نوع استخدام دائم تلقی خواهد شد.
ذکر میزان مبلغ قرارداد یا همان دستمزد مهندس عمران، تاریخ پرداخت آن و همچنین، اطلاعات حساب مورد تأیید مهندس عمران در متن قرارداد ضروری است.
تعیین تعهدات نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر قرارداد استخدام است. لازم است تعهدات مهندس عمران و کارفرما در بندهای جداگانه به‌تفصیل مشخص گردد. 

تعهدات قانونی کارفرما در قرارداد استخدام مهندس عمران چیست؟

مقررات قانون کار، جنبه آمره دارد؛ به این معنا که تبعیت از مفاد آن بر همگان لازم است و امکان توافق خلاف آن وجود ندارد. بنابراین، کلیه کارفرمایان موظفند نسبت به آن دسته از تعهدات قانونی که قانونگذار برای آن‌ها تعیین کرده است، آگاهی کسب کرده و مطابق مقررات، آن‌ها را اجرا نمایند.
ازجمله تعهدات قانونی کارفرمایان، می‌توان به پرداخت حق بیمه و حقوق و مزایای قانونی کارگر شامل حق مسکن، حق اولاد، حق سنوات، پایه سنوات، عیدی و پاداش اشاره کرد که حسب مورد به کارگر تعلق می‌گیرد.

نکات حقوقی مرتبط با تضمینات

امروزه اخذ تضمین از کارمندان امری رایج است. کارفرمایان، سندی را به‌منظور ضمانت حسن انجام کار در ابتدای از کارمند خود دریافت می‌کنند تا درصورت ورود خسارت ازجانب آن‌ها به کارفرما، کارفرما بتواند خسارات خود را از محل آن تضمین جبران نماید. این سند، با پایان همکاری، به کارمند مسترد می‌گردد.
آنچه در این راستا حائز اهمیت است، رعایت نکات حقوقی مربوط به اخذ تضمین است. لازم است سند در وجه کارفرما صادر شده و قید «ضمانت حسن انجام کار» در آن درج شود. همچنین، ذکر اطلاعات سند تضمینی در متن قرارداد الزامی است. به‌علاوه، کارمند می‌باید رسید اخذ سند را از کارفرما دریافت کند.

اما در چه صورتی می‌توان اقدام به اجرا گذاشتن سند تضمینی کرد؟

برای اجرا گذاشتن سند تضمینی، لازم است ابتدائاً ورود خسارت ازجانب کارمند به کارفرما در محاکم قضایی ذیربط اثبات شده باشد. پس از صدور حکم دادگاه مبنی بر تأیید ورود خسارت، کارفرما می‌تواند خسارات وارده را از محل تضمین جبران نماید.

ضرورت درج شرط محرمانگی در قرارداد استخدام مهندس عمران

بدون شک، هر کسب‌وکاری اطلاعات و اسراری دارد که فاش شدن آن می‌تواند هزینه‌های سنگینی برای کارفرما در پی داشته باشد. به‌منظور پیشگیری از افشاء این‌گونه اطلاعات توسط مهندس عمران، می‌توان بندی را در قرارداد استخدام به موضوع رعایت محرمانگی اختصاص داد. در این صورت، ضمن معرفی اطلاعات محرمانه، مهندس عمران از هرگونه افشاء آن منع خواهد شد.

موارد تعلیق و فسخ قرارداد استخدام مهندس عمران کدام است؟

باتوجه به حکم ماده 15 قانون کار، چنانچه به دلایلی خارج از اختیار طرفین (بروز فورس‌ماژور یا قوه قهریه) کارگاه تعطیل شود، تا زمان رفع علت تعطیلی، قرارداد کار به حالت تعلیق در آمده و بلافاصله پس از رفع علت، مفاد قرارداد مجدداً اجرا خواهد شد.
بنا بر حکم الزامی ماده 25 قانون کار، در قراردادهای کار موقت و کار معین، امکان فسخ قرارداد برای هیچ‌کدام از طرفین وجود ندارد. بنابراین، در این‌گونه قراردادها، مفاهیمی مانند اخراج یا استعفا معنایی ندارد.
نسخه‌های قرارداد
لازم است قرارداد در 4 نسخه یکسان تنظیم شده و تمامی صفحات آن توسط طرفین امضاء گردد. پس از امضاء، یک نسخه از قرارداد نزد کارفرما، یک نسخه نزد مهندس عمران، یک نسخه نزد اداره کار محل و یک نسخه نزد شورای اسلامی کار قرار می‌گیرد.

چرا لامینگو؟

باتوجه به نکاتی که در این مطلب ارائه شد، تردیدی باقی نمی‌ماند که تنظیم قرارداد استخدام مهندس عمران توسط متخصصان حوزه قراردادهای کسب‌وکار الزامی است. مشاوران حقوقی مجموعه لامینگو، نسخه‌ای از این قرارداد را تنظیم کرده و پس از بارها بازبینی، فایل نهایی آن را در اختیار شما قرار داده‌اند. می‌توانید هم‌اکنون اقدام به دریافت این فایل نموده و درصورت وجود هرگونه ابهام یا سؤال، با ما در تماس باشید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.