قرارداد استخدام برنامه نویس

50,000 تومان
قرارداد استخدام برنامه نویس

قرارداد استخدام برنامه نویس، راه حلی برای همکاری بلند مدت با برنامه نویسان!

تمام کسب‌وکارهای امروزی به این حقیقت واقف هستند که فعالیت و مشتری مداری بدون ورود به عرصه تکنولوژی امکان پذیر نیست. امروزه اکثر کسب‌وکارها یا در بستر اینترنت و وب فعالیت می‌کنند، یا علاوه بر تمام راه‌های سنتی فعالیت و ارتباط با مشتری، یک وبسایت اختصاصی هم برای مجموعه خود تدارک دیده‌اند. با این تفاسیر حضور یک برنامه نویس در مجموعه و استفاده از دانش وی امری گریز ناپذیر است. در این نوشتار قصد داریم یکی از پرکاربردترین قالب‌های قراردادی برای همکاری با برنامه نویسان را شرح دهیم.

کارمند یا پیمانکار؟

قبل از هز چیز لازم است شما نوع نیاز کسب‌وکارتان به یک برنامه نویس یا طراح وب را مشخص کنید. اگر کل فعالیت شما بر پایه یک وبسایت یا اپلیکیشن انجام می‌شود قطعا نیاز شما با مجموعه‌ای که در کنار تمام امکانات خود به یک وبسایت هم احتیاج دارد متفاوت است. قراردادی که شما در پیش رو دارید برای کسانی در نظر گرفته شده است که برای کسب‌وکارشان نیاز به حضور بلند مدت یک برنامه نویس دارند. از این رو پیشنهاد ما به این عزیزان استفاده از قالب قراردادی استخدام موقت است. اما این قرارداد قطعا به دلیل حساسیت های این شغل مهم، به شروط و موادی احتیاج دارد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

در قرارداد استخدام برنامه نویس به چه نکاتی پرداخته می‌شود؟

برای همکاری مدت دار با یک طراح صفحات وب یا برنامه نویس، باید از یک قرارداد کار موقت استفاده کنید. همانطور که در توضیحات مربوط به قراردادهای استخدام موقت شرح دادیم، قرارداد استخدام موقت نوعی قرارداد همکاری است که طرفین برای مدت همکاری یک بازه زمانی مشخص در نظر می‌گیرند. لذا در طول این مدت هیچ کدام از طرفین ( کارفرما یا کارگر) مجاز به فسخ یک طرفه قرارداد نیستند.

از طرفی به دلیل سیطره قوانین کار بر اینگونه قراردادها، باید حداقل‌های مذکور در این قانون حتما در این قرارداد رعایت شود.

به عنوان مثال کارفرما موظف است همکار را که در این قرارداد برنامه نویس نامیده می‌شود، نزد شعب معتبر تأمین اجتماعی بیمه کند. از طرفی حقوق و مزایای پراختی به برنامه نویس نمی‌تواند از حداقل حقوق پایه که شرح آن در قانون کار آمده و همه ساله مقدار آن اعلام می‌شود، کمتر باشد.

تعطیلات و مرخصی‌های در نظر گرفته شده برای برنامه نویس مجموعه شما، باید مطابق مندرجات قانون کار باشد.  همچنین ساعات حضور این شخص هم مطابق با همان چیزی است که قانون‌گذار در قانون کار متذکر شده است و کارفرما نمی‌تواند از آن تخطی کرده و ساعات کاری بیشتری را به برنامه نویس تحمیل کند. اما اگر شرایط به گونه‌ای در قرارداد پیش‌بینی شود که به نفع برنامه نویس باشد هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید.

تا اینجا به اشتراکات یک قرارداد استخدام موقت ساده یا یک قرارداد استخدام برنامه نویس پرداختیم. اما همانطور که پیشتر گفتیم در یک قرارداد استخدام برنامه نویس لازم است علاوه بر موارد فوق به نکات دیگری هم پرداخته شود که بسایر مهم و حیاتی است.

از مهم‌ترین مواردی که در هنگام انعقاد یک قرارداد استخدام طراح وب باید به آن توجه داشت، شروط مربوط به محرمانگی اطلاعات و عدم رقابت است. برنامه نویسان به دلیل ماهیت کار و سمتشان در مجموعه، به اطلاعات مهمی دسترسی دارند که افشای آن‌ها می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به آن کسب‌وکار وارد نماید. از طرفی همکاری این افراد با مجموعه‌های رقیب بسیار خطرساز بوده و باید برای آن تمهیداتی مشخص کرد.

به همین منظور شما باید در این قرارداد استخدام با وارد کردن یک سری شروط استاندارد، از کسب‌وکارتان در برابر خطرهای احتمالی محافظت نمایید.

علاوه بر شروط محرمانگی و عدم رقابت یکی از مهم‌ترین مواردی که در یک قرارداد استخدام برنامه نویس لازم است ذکر شود بحث مالکیت فکری کار است. بدیهی است که در صورت سکوت، با توجه به قوانین، مالکیت اثر مربوط به کارفرما خواهد بود چراکه مبلغ لازم برای ایجاد و شکل‌گیری آن را پرداخت کرده است. اما اگر شما یک برنامه نویس هستید و به عللی می‌خواهید سهمی در مالکیت فکری کار داشته باشید پس حتما باید آن را در قرارداد ذکر کنید.

قرارداد استخدام برنامه نویس هم مانند تمام قراردادهای استخدامی دیگر در صورت بروز اختلاف میان کارفرما و برنامه نویس با رأی هیأت تشخیص اداره کار، بررسی و خاتمه می‌یابد.

مزایای استفاده از قالب قراردادی استخدام موقت:

استفاده از قالب قراردادی استخدام موقت برای بکارگیری یک برنامه نویس مزایای خاص خودش را دارد. اول از همه اینکه حضور تمام وقت یک متخصص در مجموعه، شما را از نگرانی‌های مربوط به عدم پیشرفت کار و زمان سررسید تحویل پروژه رها می‌کند. همچنین با حضور این برنامه نویس در مجموعه، شما دیگر ترسی از مشکلات پشتیبانی و مسائل مربوط به آن نخواهید داشت. زیرا حضور این فرد به صورت تمام وقت قطعا باعث حل مشکلات ایجاد شده پس از طراحی‌های اولیه خواهد بود.

مساله پرداخت دستمزد در قراردادهای پروژه‌ای یک مشکل بزرگ برای بسیاری از کارفرمایان است. شما با استخدام یک برنامه نویس در مجموعه‌ای که بودجه زیادی ندارد، به جای واگذاری پروژه به ایشان، در پرداخت یک مبلغ بالا آن هم به صورت یکجا صرفه جویی کرده‌اید.

قرارداد استخدام برنامه نویس لامینگو:

قراردادی که پیش رو دارید تمامی موارد بالا را به شکل کاملا حرفه‌ای درنظر گرفته است. این قرارداد توسط مشاوران حقوقی با تجربه در حیطه قراردادهای استخدام و کسب‌وکار تنظیم شده  و در دسترس شما قرار داده شده است. امیدواریم با استفاده از این قرارداد به روابط کاری خود، رنگ و بوی قانونی بدهید.

 

 

پرسش های متداول

پرسش و پاسخ
پرسش خود را مطرح نمایید
پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.