تومان 75,000
قرارداد خرید و فروش ماشین‌آلات صنعتی

قرارداد خرید و فروش ماشین‌آلات صنعتی

امروزه نقش ماشین‌آلات صنعتی در گسترش تولیدات و سرعت روند آن‌ها، بیش از پیش قابل توجه است. کارخانه‌ها و کارگاه‌ها که در گذشته به دنبال استخدام نیروی کار متعدد به منظور تولید محصولات خود بودند، در حال حاضر به دلایلی چون افزایش بهره‌وری و همچنین تولید باکیفیت‌تر محصولات، به استفاده از ماشین‌آلات صنعتی روی آورده‌اند. با توجه به دربرداشتن جزئیات و نکات حقوقی ویژه قرارداد خریدوفروش ماشین‌آلات صنعتی، تیم حقوقی متخصص لامینگو پیش‌نویس این قرارداد را برای شما عزیزان آماده کرده است. اگر در مورد تنظیم این قرارداد سؤالاتی در ذهن دارید، در ادامه ما را دنبال کنید.

11
تعداد صفحات:
1400/01/27
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد خرید و فروش ماشین‌آلات صنعتی

صاحبان کارخانه‌ها و مراکز تولیدی و صنعتی، در راستای ارتقای سطح کیفی و کمی محصولات تولیدی و افزایش بازدهی نیروی کار، به خریدوفروش ماشین‌آلات صنعتی نیاز دارند. اهمیت تنظیم قرارداد خریدوفروش ماشین‌آلات صنعتی به صورت حقوقی و دقیق از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است که مستلزم تنظیم آن از سوی متخصصین حقوقی است. در قسمت‌های ذیل سعی کرده‌ایم به مهمترین نکات به هنگام تنظیم قرارداد خریدوفروش ماشین‌آلات صنعتی بپردازیم:

1- درج مشخصات دقیق ماشین‌آلات صنعتی در قرارداد خریدوفروش ماشین‌آلات صنعتی:

از آنجائیکه دامنه تنوع ماشین‌آلات صنعتی بسیار گسترده است و در دسته‌بندی متعددی از قبیل صنایع غذایی، پزشکی و آزمایشگاهی، نساجی و بافندگی، برق و الکترونیک و غیره قرار می‌گیرد، بایستی به منظور مشخص کردن حدود دقیق تعهدات فروشنده، اوصاف دقیق ماشین‌آلات صنعتی را در قرارداد خریدفروش ماشین‌آلات صنعتی تعیین کرد. مهمترین ویژگی‌های ماشین‌آلات صنعتی از قرار زیر است:

1) نام ماشین‌آلات صنعتی
2) نام کشور سازنده
3) وزن، ابعاد و رنگ‌بندی
4) سال ساخت
5) نو و یا کارکرده بودن 

همچنین در صورتی که ماشین‌آلات دارای گارانتی و خدمات پس‌ازفروش از قبیل تعمیر، تعویض، نصب و یا بازرسی باشد، بهتر است مدت زمان ضمانت‌نامه و شرایط دقیق آن‌ها مشخص گردد.

2- خریدوفروش آنلاین ماشین‌آلات صنعتی:

در صورتی که فروشنده بخواهد ماشین‌آلات را به صورت آنلاین و از طریق انواع پلتفرم‌های منتخب فروشنده بفروشد، ماده 33 قانون تجارت الکترونیک این امر را مورد مداقه قرار داده و به برخی از مهمترین اطلاعات تأثیرگذار در انتخاب خریدار مانند هویت کامل طرفین، مشخصات فنی، کلیه هزینه‌ها، شرایط تحویل و فسخ قرارداد اشاره کرده است. همچنین از آنجائیکه در خریدوفروش آنلاین ماشین‌آلات صنعتی امکان رؤیت آن‌ها از نزدیک وجود ندارد، فروشنده باید علاوه‌بر اطلاعات فوق‌الذکر، تصویر کامل ماشین‌آلات و امکان بازدید حضوری از آن را فراهم کند.

3- از درج محل و تاریخ تسلیم ماشین‌آلات صنعتی در قرارداد خود غفلت نکنید:

ذکر محل دقیق و همچنین تاریخ تسلیم و تحویل ماشین‌آلات صنعتی به خریدار، از بروز اختلافات احتمالی آتی جلوگیری کرده و زمان انجام تعهد مهم فروشنده مبنی بر تسلیم ماشین‌آلات صنعتی موضوع قرارداد را مشخص می‌کند. درج تاریخ دقیق تسلیم از این منظر نیز اهمیت دارد که تا قبل از تحویل ماشین‌آلات صنعتی به خریدار، مسئولیت‌های نگهداری ماشین‌آلات صنعتی و حفاظت از آن‌ها از دستبرد سایرین، بروز هرگونه عیب و یا نقص در آن‌ها در صورت تقصیر و یا قصور، به عهده فروشنده است.

4- مهمترین تعهدات فروشنده درخصوص انجام تست‌های‌ فنی ماشین‌آلات صنعتی:

تست تأیید کارخانه (Factory Acceptance Test) که به اختصار FAT نامیده می‌شود؛ بدین معنا است که در راستای رعایت کلیه موارد فنی، ایمنی و کیفی، فروشنده در کارخانه و قبل از راه‌اندازی ماشین‌آلات صنعتی، از سالم بودن و عدم داشتن عیب یا نقص در آن‌ها مطمئن گردد و در صورت بروز اشکال فنی، ماشین‌آلات را به هزینه خود تعمیر کرده و به صورت سالم به خریدار تحویل نماید. 
همچنین بعد از تحویل ماشین‌آلات به خریدار، فروشنده لازم است در محل تسلیم موردنظر طرفین، ماشین‌آلات را از نظر فنی و کیفی مجدداً تست کرده تا از عدم بروز اشکال فنی در حین حمل‌ونقل و یا نصب مطمئن گردد و در صورت عدم ایجاد اشکال، گواهینامه آن را صادر ‌نماید. این امر به‌منزله تحویل سالم ماشین‌آلات صنعتی به خریدار می‌باشد.

5- مهم‌ترین تعهدات خریدار

یکی از مهمترین تعهدات خریدار، پرداخت مبلغ قرارداد در مواعد زمانی مشخص‌شده در قرارداد است؛ به نحوی که با عدم پرداخت یا با تأخیر در پرداخت، به فروشنده ضرر قابل توجهی وارد می‌گردد. در این مواقع می‌توان ضمانت اجراهای متناسبی درنظر گرفت و تا حدی نگرانی فروشنده را از این بابت به حداقل رساند. 
از دیگر وظایف مهم خریدار، حضور در زمان و مکان تسلیم تعیین‌شده در قرارداد است. در غیر اینصورت، بهتر است شخص نماینده‌ای را جهت تحویل گرفتن ماشین‌آلات صنعتی مشخص کند. تمامی این موارد در قرارداد خریدوفروش ماشین‌آلات صنعتی لامینگو لحاظ شده است.

6- پیش‌بینی شرایط حق فسخ و فورس ماژور

مطابق قاعده‌ی حقوقی، کلیه قراردادها مطابق قانون مدنی لازم‌الاجرا هستند؛ مگر اینگه شرایط فسخ در قرارداد مربوطه پیش‌بینی شده و یا مورد از موارد فسخ قانونی (از قبیل خیار غبن، خیار تأخیر ثمن و غیره) به شمار آید. در صورتی که نگران هستید فروشنده از مشخصات دقیق تعیین‌شده در قرارداد تخطی نماید و نمی‌خواهید خود را درگیر راه‌حل‌های پیچیده و زمانبر قضایی و قانونی کنید، راهکار پیشنهادی ما به شما این است که حتما شرایط و زمان فسخ را در قرارداد خریدوفروش ماشین‌آلات صنعتی خود پیش‌بینی کنید تا با بروز آن شرایط، بتوانید قرارداد خود را خاتمه دهید.
همچنین ممکن است به دلیل وقوع شرایط خاصی از قبیل شیوع بیماری خاص، بروز جنگ، حوادث و بلایای طبیعی از قبیل سیل، زلزله و غیره جاده‌ها بسته شده و تردد از شهری به شهری دیگر ممنوع گردد. در این مواقع، امکان حمل و در نهایت تسلیم ماشین‌آلات صنعتی به خریدار در زمان مقرر، به دلیل وقوع عوامل فورس ماژور و یا قوه قهریه غیر ممکن می‌گردد. در این شرایط، طرفین می‌توانند در قرارداد خریدوفروش ماشین‌آلات صنعتی خود بروز این عوامل را پیش‌بینی کنند و با عدم انجام موضوع قرارداد در ظرف مدت زمان معین، امکان فسخ را برای خود قائل شوند.

قرارداد خریدوفروش ماشین‌آلات صنعتی لامینگو:

 ما در مجموعه لامینگو با بهره‌گیری از تیم مجرب و متخصص خود در حوزه قراردادنویسی، سعی کرده‌ایم قرارداد خریدوفروش ماشین‌آلات صنعتی را مبتنی بر نکات قانونی و جزئی‌ترین مسائل تنظیم کنیم. در صورتی که قصد خریدوفروش ماشین‌آلات صنعتی خود را دارید و به دنبال قراردادی جامع می‌گردید، قرارداد پیش‌رو در سریعترین زمان و راحت‌ترین طریق ممکن در اختیار شماست. 

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.