تومان 137,000
قرارداد خرید و فروش مواد غذایی

قرارداد خرید و فروش مواد غذایی

امروزه ضرورت و گستره‌ی تنظیم قرارداد خریدوفروش مواد غذایی بر همگان پوشیده نیست. از کارخانه‌های تولیدکننده مواد غذایی گرفته تا تهیه مواد غذایی خانگی، به منظور فروش مواد غذایی خود به عمده‌فروش‌ها و خرده‌فروش‌ها (از قبیل فروشگاه‌های زنجیره‌ای، هایپرمارکت‌ها، سوپرمارکت‌ها و غیره) و یا خوابگاه‌های دانشجویی و سلف دانشگاه‌ها، به دنبال تنظیم قرارداد خریدوفروش مواد غذایی هستند. ما در مجموعه لامینگو پیش‌نویس قرارداد خریدوفروش مواد غذایی را با تکیه بر قوانین مرتبط از قبیل قانون مدنی، قانون تجارت الکترونیک و غیره آماده کرده‌ایم. اگر ابهاماتی در خصوص این قرارداد در ذهن دارید، در ادامه همراه ما باشید.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 9

انواع متعددی از کسب‌و‌کارهای مرتبط با حوزه‌ی تولید مواد غذایی، در خصوص نحوه و شرایط فروش مواد غذایی تولیدی خود به دنبال قرارداد خریدوفروش مواد غذایی دقیق و حرفه‌ای هستند تا در روابط خود با خریداران دچار مشکل نشوند. در قسمت‌های ذیل سعی کرده‌ایم تا به مهمترین نکات به هنگام تنظیم قرارداد خریدوفروش مواد غذایی بپردازیم:

1- درج مشخصات دقیق مواد غذایی در قرارداد خرید و فروش مواد غذایی:

از آنجائی که دامنه‌ی مواد غذایی بسیار گسترده است و هر نوع ماده خوراکی و نوشیدنی شامل آن می‌گردد، لازم است طرفین قرارداد (فروشنده و خریدار)، انواع مواد غذایی موردنظر به منظور فروش، تعداد، نام برند، تاریخ تولید و انقضاء، درجه کیفی و سایر مشخصات موردنیاز را در قرارداد خریدوفروش مواد غذایی خود معین کنند. همچنین طرفین درخصوص داشتن و یا نداشتن گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی مواد غذایی موضوع قرارداد خود، می‌توانند با یکدیگر توافق کنند.

2- مبلغ قرارداد و شرایط پرداخت آن:

طرفین می‌توانند در قرارداد خریدوفروش مواد غذایی نحوه پرداخت مبلغ قرارداد را به صورت نقد و یا چک، داشتن پیش‌پرداخت و یا پرداخت مبلغ قرارداد به صورت یکجا مشخص کنند. همچنین نکته مهم دیگر تعیین تاریخ پرداخت مبلغ قرارداد است. در خصوص سایر هزینه‌ها از قبیل بیمه، مالیات، عوارض و هزینه‌های تحویل و تسلیم مواد غذایی به خریدار، طرفین می‌توانند با یکدیگر توافق کرده و در قرارداد مذکور شرایط آن‌ها را معین نمایند.

3- حتما محل تسلیم و تاریخ مواد غذایی را در قرارداد خرید و فروش خود ذکر کنید:

ذکر محل دقیق و همچنین تاریخ تسلیم و تحویل مواد غذایی به خریدار، از بروز اختلافات احتمالی آتی جلوگیری کرده و زمان انجام تعهد مهم فروشنده مبنی بر تسلیم مواد غذایی موضوع قرارداد را مشخص می‌کند.

4- مهمترین تعهدات فروشنده و خریدار:

از مهمترین تعهدات فروشنده، تسلیم مواد غذایی در موعد مقرر در قرارداد خریدوفروش مواد غذایی و منطبق بر مشخصات دقیق تعیین‌شده در قرارداد است. از دیگر وظایف مهم فروشنده این است که پس از فروش مواد غذایی به خریدار، دیگر حق انتقال مواد غذایی موضوع قرارداد مذکور را به شخص دیگری ندارد. 
با توجه به اینکه برخی مواد غذایی موردنظر طرفین به منظور خریدوفروش، از نوع مواد غذایی فاسدشونده بوده که مستلزم نگهداری در یخچال و یا فریزر می‌باشند، فروشنده تعهد دارد که برای حمل این نوع مواد غذایی از وسایل حمل‌و‌نقل متناسب و مجهز استفاده نماید.
از سویی  دیگر خریدار وظیفه دارد مبالغ قرارداد را در تاریخ مشخص‌شده پرداخت نماید. در صورت تأخیر در پرداخت مبلغ قرارداد، خریدار بایستی مبلغ مشخص‌شده در قرارداد را به عنوان خسارت تأخیر در انجام تعهد قراردادی، به فروشنده پرداخت نماید.

5- پیش‌بینی شرایط حق فسخ:

اصل بر این است که کلیه قراردادها مطابق قانون مدنی لازم‌الاجرا هستند؛ مگر اینگه شرایط فسخ در قرارداد مربوطه پیش‌بینی شده و یا مورد از موارد فسخ قانونی به شمار آید. بهترین راهکاری که ما پیشنهاد می‌کنیم این است که در صورت تمایل به فسخ قرارداد خریدوفروش مواد غذایی، شرایط اعمال آن را در قرارداد خود با خریدار درنظرگرفته و منتظر فسخ از طرق خیارات منحصر در قانون مدنی از قبیل خیار تأخیر ثمن، خیار غبن و غیره نباشید. چرا که اعمال فسخ از طرق قانونی در زمانی بسیار طولانی برای طرفین میسر بوده و در نهایت پس از پیگیری‌های قضائی مکرر ممکن است به نتیجه مطلوب برسند. 

6- پیش‌بینی فورس ماژور/ قوه قهریه در قرارداد خرید و فروش مواد غذایی:

شرایطی را درنظر بگیرید که به دلیل شیوع بیماری خاص، بروز جنگ، حوادث و بلایای طبیعی از قبیل سیل، زلزله و غیره جاده‌ها بسته شده و تردد از شهری به شهری دیگر ممنوع می‌گردد. در این مواقع امکان حمل و در نهایت تسلیم مواد غذایی به خریدار به دلیل وقوع عوامل فورس ماژور و یا قوه قهریه غیر ممکن می‌گردد. در این شرایط، طرفین می‌توانند در قرارداد خریدوفروش مواد غذایی خود بروز این عوامل را پیش‌بینی کنند و با عدم انجام موضوع قرارداد در ظرف مدت زمان معین، امکان فسخ را برای خود قائل شوند.

قرارداد خرید و فروش مواد غذایی لامینگو:

 در مجموعه لامینگو، با درنظرگرفتن تمامی دغدغه‌های شما عزیزان به هنگام خریدوفروش مواد غذایی، سعی کرده‌ایم قرارداد خرید و فروش مواد غذایی را به گونه‌ای تنظیم کنیم که مبتنی بر مندرجات قانونی و اصول حقوقی بوده و تمام جوانب مهم این قرارداد را لحاظ کرده باشد. اگر به قرارداد خریدوفروش مواد غذایی نیاز دارید، همین اکنون در کمترین زمان ممکن، آن را دانلود کنید و مورد استفاده قرار دهید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.