تومان 75,000
قرارداد اجاره قالب فلزی بتن

قرارداد اجاره قالب فلزی بتن

یکی از ابزارهای بسیار مهم در عملیات ساختمان‌سازی، قالب بتن است. در میان انواع مختلف قالب بتن، قالب فلزی به‌دلیل مستحکم بودن، بیشترین طرفدار را دارد. بسیاری از اشخاص، اجاره قالب بتن را به خرید آن ترجیح می‌دهند. در قرارداد اجاره قالب فلزی پیش رو که توسط تیم حقوقی مجموعه لامینگو نوشته شده است، علاوه‌بر قواعد عمومی عقد اجاره، مقتضیات خاص اجاره قالب فلزی نیز مورد توجه قرار گرفته است. ازجمله بندهای این قرارداد عبارت است از میزان اجاره‌بها و نحوه پرداخت آن، هزینه‌های اجرای قرارداد، تعهدات موجر و مستأجر، فورس‌ماژور و موارد فسخ قرارداد.

7
تعداد صفحات:
1399/12/17
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره قالب فلزی بتن

قرارداد اجاره قالب فلزی از چه مقرراتی تبعیت می‌کند؟

به‌طور کلی، قراردادهای اجاره تابع مقررات فصل چهارم قانون مدنی است. قرارداد اجاره قالب فلزی نیز از این قاعده مستثنی نیست و هنگام تنظیم آن می‌بایست این مقررات را مد نظر قرار داد. براساس قانون مدنی، ازجمله ملزومات عقد اجاره عبارت است از:

1- مشخص بودن زمینه بهره‌برداری از مورد اجاره:

در نظر داشته باشید که لازم است زمینه بهره‌برداری از مورد اجاره برای طرفین قرارداد مشخص باشد. مستأجر موظف است از مورد اجاره همان بهره‌برداری توافق‌شده با موجر را داشته باشد.

2- تعیین مدت قرارداد:

لازم است هنگام تنظیم قرارداد اجاره، زمانی را برای شروع و پایان آن در نظر بگیرید. درصورتی‌که زمان آغاز مدت اجاره در قرارداد قید نشود، تاریخ تنظیم قرارداد به‌عنوان تاریخ شروع تلقی خواهد شد؛ اما چنانچه پایان مدت قرارداد اجاره مشخص نشود، قرارداد به‌طور کلی باطل خواهد بود.

در قرارداد اجاره قالب فلزی چه بندهایی وجود دارد؟

1- طرفین قرارداد

بدون شک، هر قراردادی با معرفی طرفین آن شروع می‌شود. در بند معرفی طرفین، لازم است اطلاعاتی مانند کد ملی، شماره شناسنامه، شماره تماس، نشانی و کد پستی قید شود.

2- موضوع قرارداد

موضوع کلیه قراردادهای اجاره، «تملیک منفعت» است. آنچه اهمیت دارد، مشخص نمودن مورد اجاره و بیان کامل ویژگی‌های آن است. بیان این ویژگی‌ها در متن قرارداد، به مستأجر این اطمینان را می‌دهد که مال مورد نظر خود را دریافت خواهد کرد. ازطرفی، با مشخص بودن وضعیت مال مورد اجاره هنگام تحویل به مستأجر، امکان اخذ خسارات وارده ازجانب مستأجر به مال برای موجر آسان‌تر خواهد شد. 

3- مبلغ قرارداد و هزینه‌ها

ازجمله مواردی که لازم است در قرارداد مشخص شود، مبلغ قرارداد است. برخی ممکن است مبلغ قرارداد را به‌صورت رهن کامل پرداخت کنند؛ برخی نیز در بازه زمانی مشخصی مبلغی را به‌عنوان اجاره‌بها به موجر می‌پردازند. اما معمولاً افراد ترکیبی از هر دو را انتخاب می‌کنند. در هر صورت، لازم است میزان مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن مشخص شود. همچنین، اگر سندی مانند چک به موجر تقدیم شده است، لازم است کلیه اطلاعات مربوط به آن را نیز در قرارداد ذکر کرد.
از دیگر مسائلی که در قراردادهای اجاره اهمیت دارد، مسئولیت پرداخت هزینه‌هایی است که لازم است در راستای اجرای تعهدات قرارداد یا بهره‌برداری از مال مورد اجاره صرف شود. درخصوص قرارداد اجاره قالب فلزی، می‌توان به هزینه‌های حمل‌ونقل اشاره کرد.

4- تعهدات مستأجر

از دیگر مواردی که درج آن در قرارداد اجاره قالب فلزی الزامی است، تعهدات مستأجر است. همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، یکی از تکالیف مستأجر بهره‌برداری از مورد اجاره مطابق با ضوابط و استانداردهای موجر است. به‌علاوه، مستأجر موظف است مبلغ اجاره را مطابق با زمان‌بندی‌ قیدشده در قرارداد به موجر بپردازد.
درنهایت، لازم است مستأجر مورد اجاره را به همان شکلی که در ابتدای مدت قرارداد از موجر تحویل گرفته بود، به وی بازگرداند.

5- تعهدات موجر

موجر نیز، مانند مستأجر، موظف است زمان‌بندی‌های مقرر در قرارداد را رعایت کرده و مورد اجاره را سر موعد به مستأجر تحویل دهد. همچنین، معمولاً مسئولیت و هزینه‌ انجام تعمیرات کلی و اساسی مورد اجاره بر عهده موجر است. بنابراین، موجر موظف است شرایط بهره‌برداری مستأجر از مال مورد اجاره را فراهم کرده و درصورت نیاز، اقدام به تعمیر آن نماید.

قرارداد اجاره قالب فلزی در چه صورتی قابل فسخ است؟

مطابق قوانین کشور ما، قرارداد اجاره قابل فسخ نیست؛ مگر در موارد پیش‌بینی‌شده در قانون یا با توافق طرفین. چنانچه این احتمال برای شما وجود دارد که درصورت تحقق شرایط خاصی قصد فسخ قرارداد را داشته باشید، بهتر است بندی را به موارد فسخ قرارداد اختصاص داده و برای خود حق فسخ پیش‌بینی کنید؛ چراکه اجرایی کردن موارد قانونی حق فسخ در عمل با دشواری‌های زیادی همراه است.

پیش‌بینی فورس‌ماژور در قرارداد اجاره قالب فلزی

فورس‌ماژور یا قوه قهریه، به شرایطی گفته می‌شود که در آن امکان اجرای تعهدات، برای یکی از طرفین، ناممکن می‌گردد. این شرایط غیر قابل پیش‌بینی است و امکان رفع آثار آن برای طرفین قرارداد وجود ندارد. براساس قوانین کشور ما، چنانچه در چنین شرایطی تعهدات قراردادی اجرا نشود، نقض تعهد رخ نداده و شخص مسئول جبران خسارات وارده نخواهد بود. همچنین، در غالب موارد، قرارداد به حالت تعلیق در می‌آید و با رفع شرایط فورس‌ماژور، مجدداً جریان پیدا می‌کند.
شما می‌توانید با اختصاص بندی از قرارداد خود به این موضوع، برای قرار گرفتن در چنین شرایطی پیش‌بینی‌هایی داشته باشید. 

حل‌وفصل اختلافات

علاوه‌بر رجوع به مراجع قضایی، می‌توان برای حل‌وفصل اختلافات از نهاد داوری استفاده کرد. شما می‌تواند شخص یا هیئتی را به‌عنوان داور برگزیده و اختلاف خود را، به‌جای دادگاه‌های حقوقی، به داور ارجاع دهید. حکم داور، مانند احکام صادره از دادگاه‌ها، براساس ضوابط قانون اجرای احکام مدنی قابل اجراست.

نکات پایانی

درنهایت، می‌توانید مواردی مانند عکس قالب فلزی مورد نظر یا ویژگی‌های فنی آن را ضمیمه قرارداد خود کنید. همچنین، بهتر است مدارک هویتی طرفین و شاهدان، پیوست قرارداد شود.

چرا باید قرارداد خود را به تیم حقوقی لامینگو بسپارید؟

متخصصان حوزه قراردادنویسی در لامینگو، پیش‌نویس قرارداد اجاره قالب فلزی را، باتوجه به مقتضیات خاص این قرارداد و با رعایت کلیه اصول حقوقی قراردادهای اجاره، آماده کرده و فایل آن را در اختیار شما قرار داده‌اند. شما می‌توانید این قرارداد را دانلود کرده و درصورت نیاز، از مشاوره مجموعه ما استفاده کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.