تومان 75,000
قرارداد اجاره چاه آب

قرارداد اجاره چاه آب

یکی از قراردادهای بسیار پرطرفدار، قرارداد اجاره چاه آب است. این قرارداد، مانند سایر قراردادهای اجاره، تابع احکام فصل چهارم قانون مدنی است. به‌علاوه، توجه به مقررات قانون توزیع عادلانه آب و آیین‌نامه‌های اجرایی آن هنگام تنظیم این قرارداد ضروری است. تیم حقوقی لامینگو، پیش‌نویس این قرارداد را برای شما آماده کرده است. در این پیش‌نویس، کلیه نکات مربوط به تعیین موضوع قرارداد، مبلغ قرارداد و هزینه‌ها، تعهدات موجر و مستأجر، فورس‌ماژور و موارد فسخ قرارداد لحاظ شده است. به‌علاوه، الزامات قانونی مندرج در قانون توزیع عادلانه آب و کلیه مقررات مربوطه در این قرارداد درج شده است.

7
تعداد صفحات:
1399/12/13
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره چاه آب

قرارداد اجاره چاه آب، یکی از انواع قراردادهای اجاره است که به‌خصوص در میان کشاورزان رواج زیادی دارد. در فرایند تنظیم این قرارداد، علاوه‌بر مقررات عمومی عقود اجاره، لازم است مفاد قانون توزیع عادلانه آب و آیین‌نامه‌های اجرایی آن مورد توجه قرار گیرد.

اهمیت اخذ مجوز بهره‌برداری از چاه آب

براساس ماده 3 قانون توزیع عادلانه آب، استفاده از منابع آب‌های زیرزمینی باید با اجازه و موافقت وزارت نیرو انجام گیرد. مطابق این ماده، پروانه حفر و بهره‌برداری از چاه آب، می‌بایست به‌صورت جداگانه اخذ شود. بنابراین، لازم است هنگام تنظیم قرارداد خود به این موضوع توجه داشته باشید و درصورتی‌که چاه آب موضوع قرارداد فاقد پروانه بهره‌برداری است یا مدت اعتبار آن به پایان رسیده است، شروع اثر قرارداد را منوط به کسب یا تمدید پروانه بهره‌برداری کنید.

ممکن است بپرسید در قرارداد اجاره چاه آب، اخذ این مجوز بر عهده کدام‌یک از طرفین قرارداد است؟

کسب پروانه بهره‌برداری بر عهده مالک چاه آب است. اگر موجر قصد داشته باشد این تکلیف را به مستأجر محول کند، لازم است مستأجر طی وکالت‌نامه‌ای این تکلیف را بر عهده گیرد. این وکالت می‌تواند ضمن قرارداد اجاره یا جدا از آن به مستأجر داده شود.

شیوه تعیین موضوع در قرارداد اجاره چاه آب

در تمامی عقود اجاره، موضوع قرارداد «تملیک منفعت» است. لازم است اطلاعات و مشخصات کامل چاه آب مورد اجاره و همچنین، زمینه بهره‌برداری از آن را در این بخش ذکر کنید.

اهمیت تعیین مدت قرارداد

براساس ماده 468 قانون مدنی، چنانچه مدت اجاره مشخص نباشد، قرارداد باطل خواهد بود. بنابراین، لازم است زمان شروع و پایان مدت قرارداد را ذکر کنید.

مبلغ قرارداد

برای تعیین مبلغ قرارداد، شیوه‌های مختلفی وجود دارد. شما می‌توانید رهن کامل، پرداخت اجاره‌بها یا مال‌الاجاره یا ترکیبی از هردو را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که چنانچه سندی مانند چک به موجر تقدیم کرده‌اید، لازم است کلیه اطلاعات آن را در این بند قید کنید.

هزینه‌های قرارداد

لازم است در قرارداد خود، درخصوص مسئولیت پرداخت برخی هزینه‌ها ازجمله هزینه کسب یا تمدید پروانه بهره‌برداری از چاه آب تصمیم‌گیری کنید.

تعهدات مستأجر در قرارداد اجاره چاه آب

براساس ماده 6 قانون توزیع عادلانه آب، «صاحبان و استفاده‌کنندگان از چاه یا قنات، مسئول جلوگیری از آلودگی آب آن‌ها هستند و موظفند طبق مقررات بهداشتی عمل کنند. چنانچه جلوگیری از آلودگی آب خارج از قدرت آنان باشد، مکلفند مراتب را به سازمان حفاظت محیط زیست یا وزارت بهداری اطلاع دهند.»

علاوه‌بر مورد فوق، مستأجر موظف است در راستای بهره‌برداری از چاه آب موضوع قرارداد، کلیه قوانین و مقررات مربوطه را رعایت نماید. درصورتی‌که در اثر تقصیر یا کوتاهی مستأجر، چاه آب توسط مراجع ذیربط مسدود شده یا مجوز بهره‌برداری از آن ابطال گردد، مستأجر مسئول جبران خسارات وارده به موجر خواهد بود.

مستأجر همچنین لازم است زمان‌بندی‌های مندرج در قرارداد را، درخصوص مواعد پرداخت اجاره‌بها، رعایت نماید. پس از پایان مدت قرارداد نیز چاه آب باید مطابق با تاریخ مندرج در متن قرارداد به موجر تحویل گردد.

تکالیف موجر در قرارداد اجاره چاه آب

موجر نیز مانند مستأجر، مکلف به رعایت زمان‌بندی‌های درج‌شده در قرارداد است و می‌باید چاه آب موضوع قرارداد را در موعد مقرر به مستأجر تحویل دهد. همچنین، موجر موظف است موجبات بهره‌برداری از چاه آب موضوع قرارداد را برای مستأجر فراهم کند.

موارد فسخ قرارداد اجاره چاه آب

در مقررات کشور ما، موارد فسخ قرارداد محدود به برخی موارد مشخص است که اجرایی کردن آن‌ها در عمل دشواری‌های زیادی به‌همراه دارد. چنانچه شما قصد دارید برای خود حق فسخ ایجاد کنید، بهتر است شرایط یا مدت زمان حق فسخ را در قرارداد خود ذکر کنید.

فورس‌ماژور یا قوه قهریه

فورس‌ماژور یا قوه قهریه، به شرایطی اطلاق می‌گردد که در آن امکان اجرای تعهدات قانونی یا قراردادی از اشخاص متعهد سلب می‌شود. در چنین موقعیتی، فرد ناقض تعهد شناخته نشده و مسئولیتی در راستای جبران خسارات نخواهد داشت. شما می‌توانید با اختصاص بندی از قرارداد خود به موضوع فورس‌ماژور، توافقاتی برای کنترل وضعیت قرارداد در این شرایط داشته باشید.

حل‌وفصل اختلافات

علاوه‌بر مراجعه به دادگاه‌های حقوقی، ارجاع اختلافات به داوری نیز می‌تواند یکی از گزینه‌های شما برای حل‌وفصل اختلافاتتان باشد. شما می‌توانید ضمن قرارداد اجاره یا جدا از آن، شخص یا اشخاصی را به‌عنوان داور برگزیده و درصورت بروز اختلاف، به آن‌ها مراجعه نمایید. حکم داور، همانند احکام صادره از مراجع قضایی، قابلیت اجرا دارد.

چرا باید برای تنظیم قرارداد خود به مجموعه لامینگو اعتماد کنید؟

باتوجه به نکات مذکور، تنظیم قرارداد اجاره چاه آب توسط متخصصان حوزه قراردادنویسی امری ضروری است. کارشناسان حقوقی مجموعه لامینگو، پیش‌نویس این قرارداد را تهیه کرده و پس از بازبینی‌های مکرر، فایل آن را در اختیار شما قرار داده‌اند. می‌توانید هم‌اکنون این قرارداد را دانلود کرده و سؤالات خود را از ما بپرسید.

 

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.