157,000 تومان لامینگو
تومان 47,100
قرارداد مشارکت در پرورش ماهی

قرارداد مشارکت در پرورش ماهی

پرورش ماهی؛ کسب و کاری پررسیک، با حاشیه سود بالا. پرورش ماهی همواره با توجه به استقبال و علاقه چشمگیر مردم ایران به ماهی، جزو کسب و کارهای پرطرفدار و البته پرریسک در این کشور قلمداد می‌شود. با توجه به اینکه راه‌اندازی و احداث مزرعه پرورش ماهی در همان ابتدا به سرمایه قابل توجهی نیاز دارد و اداره آن نیز انرژی و وقت زیادی را می‌طلبد، خیلی از افراد ترجیح می‌دهند با همکاری شریک دیگر و تشریک مساعی اقدام به راه‌اندازی و اداره یک مجموعه پرورش ماهی نمایند. از آنجا که یکی از لوازم مهم تحصیل موفقیت در هر شراکتی داشتن قراردادی استاندارد و مناسب است، شرکا پس از انجام صحبت‌های مقدماتی نیازمند قرارداد مشارکت متناسب با نیاز‌های خود خواهند بود. در ادامه به مهترین نکات مربوط به قرارداد مشارکت در پرورش ماهی اشاره خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

آخرین بروزرسانی: 1402/05/15
تعداد صفحات: 14

قرارداد مشارکت در پرورش ماهی

قراردادهای مشارکت از جمله قراردادهای پرکاربرد و پرطرفدار حقوقی به شمار می‌آیند. قرارداد مشارکت به واسطه مسائل حقوقی، مدیریتی و مالی متعددی که دارد به نوبه خود قراردادی پیچیده و مفصل تلقی می‌گردد. اغلب شرکا ترجیح می‌دهند به جای اکتفا نمودن به صحبت‌های شفاهی و قول و قرارهای دوستانه، به موجب یک قرارداد مشارکت استاندارد، روابط خود در طول دوران شراکت را با ذکر جزئی‌ترین مسائل در چارچوبی حقوقی و الزام‌آور قاعده‌مند سازند. قرارداد مشارکت قراردادی است که به موجب آن شرکای یک کسب و کار مکلف می‌گردند آورده‌های خویش را در راستای رسیدن به هدفی معین به کار گیرند و با یکدیگر نهایت همکاری و تعامل را داشته باشند. هر نوع قرارداد مشارکتی با توجه به موضوع خاص خود، دارای بند‌ها و شروط منحصر به فردی است که عدم درج صحیح و کوتاهی در تنظیم آن‌ها می‌تواند منافع شرکا را به طور جدی تهدید کند و گاه حتی شراکت را برای مدتی طولانی به بن‌بست بکشاند.
یکی از پرطرفدارترین قراردادهای مشارکت در ایران، قرارداد مشارکت در پرورش ماهی است. قرارداد مشارکت در پرورش ماهی قراردادی است که به موجب آن طرفین متعهد به تأسیس، راه‌اندازی و اداره یک مزرعه پرورش ماهی به خصوص مطابق با شرایط و مفاد قرارداد می‌شوند. در یک قرارداد استاندارد مشارکت در پرورش ماهی، لازم است در رابطه با کلیه مسائل مرتبط با شراکت از جمله: چگونگی اداره و مدیریت پرورش ماهی، نوع و کیفیت ماهی‌های موضوع پرورش، تعیین دقیق آورده شرکا، نحوه تقسیم سود و زیان، تعهدات شرکا و غیره تعیین تکلیف شود. لازم به ذکر است، قرارداد پرورش ماهی به واسطه موضوع خاصی که دارد دارای بندها و شروط منحصر به فردی است که اهمال و کوتاهی در درج آنها می‌تواند به قیمت به بن‌بست خوردن مشارکت و ایراد ضرر و زیان هنگفت به شرکا تمام شود. در ادامه به برخی از مهمترین نکات قراردادی و حقوقی مرتبط با قرارداد مشارکت در پرورش ماهی اشاره می‌کنیم:

1) موضوع قرارداد:

موضوع قرارداد مشارکت باید به طور دقیق و جامع در قرارداد ذکر گردد. موضوع قرارداد مشارکت در پرورش ماهی عبارت است از:
الف) مشارکت در راه‌اندازی و تأسیس مزرعه پرورش ماهی و تأمین تجهیزات آن
ب) مدیریت و اداره پرورش ماهی مذکور با بهره‌گیری از سرمایه، تخصص، تجارب و توان‌مندی‌های هر یک از شرکا و مطابق با مفاد و شرایط مقرره شده در قرارداد
لازم است مشخصات، مساحت و تجهیزات مستقر در مجموعه پرورش ماهی موضوع قرارداد نیز در قرارداد مورد اشاره واقع شود.

2) آورده و سهم شرکا در شراکت:

در هر مشارکتی شرکا برای شروع کسب و کار و رسیدن به هدفی مشترک آورده‌ای به میان می‌آورند. ممکن است شما مالک زمین بزرگ با منابع آبی زیاد و مجهزی باشید و آورده شما در مشارکت، ملک مذکور باشد یا اینکه متخصص و کارگر باتجربه‌ای در زمینه پرورش ماهی باشید که آورده‌اش در مشارکت، خدمت، تجربه و کار می‌باشد. به هر روی، ارزش و میزان دقیق آورده‌ها باید در این بند از قرارداد درج گردد و بالتبع آن سهم احد شرکا در مشارکت تعیین گردد.

3) تقسیم سود و زیان:

اساساً انگیزه و هدف اصلی شرکا از تشکیل مشارکت تحصیل سود و منفعت است. بنابراین یکی از بندهای مهم و اساسی هر قرارداد مشارکتی، بند مربوط به نحوه تقسیم سود و زیان، زمان تقسیم و فرآیند شکلی آن قلمداد می‌شود. در قرارداد مشارکت در پرورش ماهی نیز همچون هر قرارداد مشارکت دیگری، پیش‌بینی این بند و تبیین چگونگی تقسیم سود و زیان، نحوه تقسیم آن و سهم هر شریک از سود و عواید از اهمیت زیادی‌ برخوردار است. معمول است که در قراردادهای مشارکت، سهم هر شریک از سود و زیان‌ به نسبت سهم وی در مشارکت (با توجه به آورده) تعیین می‌شود. ماده 575 قانون مدنی نیز در همین راستا مقرر می‌نماید: «هر یک از شرکاء به نسبت سهم خود، در نفع و ضرر سهیم می‌باشد ..... »
در برخی از قراردادهای مشارکت نیز شرکا توافق می‌کنند برای مدت معینی سود حاصله از مشارکت فی‌مابین شرکا تقسیم نگردد و در جهت رشد و اعتلای کسب و کار هزینه گردد. توصیه می‌شود درصدی از سود ماهیانه یا فصلی کسب و کار نیز به عنوان اندوخته در حساب مشترک شرکا ذخیره شود تا در مواقع نیاز صرف امور کسب و کار شود. بند مربوط به تقسیم سود و زیان با کامل‌ترین جزئیات در قرارداد مشارکت در پرورش ماهی لامینگو به رشته تحریر در آمده است.

4) اداره پرورش ماهی و تصمیم‌گیری‌ها:

قرارداد مشارکت در پرورش ماهی از جمله قراردادهای مشارکتی است که دارای نکات و جزئیات مدیریتی قابل  توجهی است. بسیاری از اختلافات فی‌مابین شرکا در زمان تصمیم‌گیری و اداره شراکت رخ می‌دهد. در اینجاست که یک قرارداد کامل و استاندارد که مبین تمام مسائل جزئی مدیریتی باشد می‌تواند سبب نجات مشارکت و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه شرکا گردد. چنانچه قرارداد مشارکت منعقده بطور کامل به مسائل مدیریتی شراکت، وظایف و مسئولیت‌های شریک اداره‌کننده، نحوه اتخاذ تصمیمات و فرآیند آن نپرداخته باشد، در صورت بروز اختلاف در تصمیم‌گیری ممکن است شراکت مزبور برای مدتی به بن‌بست بخورد و کار برای شرکا به شدت دشوار ‌شود. بنابراین لازم است در قرارداد مشارکت، بطور دقیق به چگونگی اداره و مدیریت پرورش ماهی و فرآیند اخذ تصمیمات پرداخته شود و هیچ‌گونه اهمال و سهل انگاری در تنظیم این بند رخ ندهد. در قراردادهای مشارکت، گاهاً شخص ثالثی برای اداره کسب و کار به عنوان مدیر انتخاب می‌شود. گاهی نیز یکی از شرکا با موافقت سایرین بر مسند مدیریت کسب و کار تکیه می‌زند. در این بند از قرارداد لازم است مسئولیت‌ و وظایف روزانه مدیر با ذکر جزئیات قید گردد و برای ترک فعل و تقصیر مدیر ضمانت اجرای شایسته‌ای پیش‌بینی گردد.
خوشبختانه در قرارداد مشارکت در پرورش ماهی لامینگو، مسائل مدیریتی مربوط به شراکت با جزئی‌ترین فروض و نکات مورد پیش‌بینی قرار گرفته است و می‌تواند خیال شما را از این بابت کاملاً راحت سازد.

5) خروج ارادی و قهری شریک:

در بسیاری از مشارکت‌ها علت اصلی پذیرش شراکت از سوی یک شریک حضور شریک دیگر در آن است، به نحوی که اگر آن شخص خاص در آن مشارکت حضور نداشت، شریک دیگر هیچ‌گاه تن به چنین مشارکتی نمی‌داد. بنابراین در مشارکت اصولاً شخصیت هر شریک برای شریک دیگر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید شرایط خاصی برای خروج از شرکت و انتقال سهم‌الشرکه پیش‌بینی گردد. محدود و مقید نمودن حق خروج شریک از شرکت و پیش‌بینی حق اولویت برای شرکا در خرید سهم شریک خارج‌شونده امری رایج است. خروج شرکا همیشه به صورت ارادی نیست بلکه گاهی خروج شریک از مشارکت به شکلی قهری و به واسطه مرگ، ورشکستگی، اعسار، حجر و ناتواتی اتفاق می‌افتد. فلذا لازم است در قرارداد، در رابطه با این موارد نیز ضوابط و قواعدی پیش‌بینی گردد.

6) شرط محرمانگی و رقابت:

احداث یک مجموعه پرورش ماهی با توجه به استقبال روزافزون از این کسب و کار قطعا یک مشارکت پر ریسک قلمداد می‌شود. چرا که رقیبان بسیار زیادی در این مسیر وجود دارند. از طرفی هر کسب‌ و کار اطلاعات محرمانه و فنونی دارد که خاص خود آن کسب و کار می‌باشد و به شدت برای آن ارزشمند است. در این بند از قرارداد لازم است ضمن تعیین دقیق مصادیق اطلاعات محرمانه و عمل متضمن رقابت، کلیه شرکا را از افشاء اطلاعات محرمانه کسب ‌و کار موضوع قرارداد و همچنین همکاری با مجموعه‌های رقیب یا رقابت مستقل بر حذر داشت. شایان ذکر است وضع ضمانت اجراهای متناسب برای نقض اینگونه تعهدات از مهم‌ترین موارد یک قرارداد پرورش ماهی خواهد بود.

7) اخذ مجوزها و پروانه‌های قانونی:

احداث پرورش ماهی با توجه به موضوع آن نیازمند اخذ یک سری مجوزها و پروانه‌های قانونی است. از جمله مجوزهای لازم جهت احداث پرورش ماهی می‌توان به مجوزهای بهداشتی، پروانه موافقت اصولی، جواز تأسیس پرورش ماهی و پروانه بهره‌برداری صادره از سوی کمیسیون صدور پروانه و شیلات و همچنین مجوز مثبت وجود حق استفاده از منبع آب اشاره داشت.

8) ریسک خود را پوشش دهید:

کسب و کار پرورش ماهی از کسب و کارها و مشاغل پر ریسک به شمار می‌آید. در پرورشگاه‌های ماهی خطرات زیادی از جمله آتش‌سوزی، از بین رفتن ناگهانی ماهی‌ها در اثر شیوع و سرایت بیماری و ایراد صدمات جسمی و جانی به کارگران مجموعه وجود دارد. فلذا لازم است شرکا جهت پوشش ریسک و خطرات احتمالی، اقدام به اخذ بیمه‌نامه‌هایی نظیر بیمه‌نامه مسئولیت مدنی کارفرما در برابر کارگران، بیمه‌نامه آتش‌سوزی و بیمه شیلات و آبزیان در برابر بیماری‌ها نمایند.

چرا بهتر است از قرارداد مشارکت در پرورش ماهی لامینگو استفاده کنیم؟

لازمه هر مشارکت موفقی، داشتن قراردادی جامع و استاندارد است. تنظیم قرارداد مشارکت مدنی به واسطه جزئیات و نکات حقوقی، مدیریتی و مالی مفصلی که دارد امری تخصصی است و سهل‌انگاری در تنظیم و پیش‌بینی شروط و بندهای آن می‌تواند تهدیدی بزرگ برای منافع شرکا قلمداد گردد و سبب ایجاد مشکلات و اختلافات متعدد در طول دوران مشارکت گردد. قرارداد مشارکتی که به طور اصولی و استاندارد تنظیم نشده است، می‌تواند شراکت شما را برای مدتی طولانی به بن‌بست بکشاند و زمان و هزینه‌های شرکا را تلف نماید. از آنجا که قرارداد مشارکت در پرورش ماهی لامینگو، توسط تیمی باتجربه و متخصص در امور مشارکت مدنی تنظیم شده است، واجد تمامی بندها و شروط لازم و استاندارد قرارداد مشارکت در پرورش ماهی می‌باشد و می‌تواند خیال شما را از بابت داشتن قرارداد ایمن و مطمئن راحت سازد.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.