تومان 75,000
قرارداد اجاره گلخانه

قرارداد اجاره گلخانه

ازجمله قراردادهایی که امروزه طرفداران آن رو به افزایش است، قرارداد اجاره گلخانه است. این قرارداد، فی‌مابین موجر، که معمولاً همان مالک گلخانه است، و مستأجر منعقد می‌شود. ازجمله نکات مهم در این قرارداد، تعیین زمینه استفاده از گلخانه است. همچنین، لازم است مدت قرارداد و میزان اجاره‌بها یا مال‌الاجاره در قرارداد مشخص گردد. در قرارداد پیش رو که توسط متخصصان حوزه قراردادنویسی لامینگو نوشته شده است، علاوه‌بر نکات مذکور، مواردی چون فورس‌ماژور، کسورات قانونی، فسخ قرارداد و شیوه‌های مختلف حل‌وفصل اختلافات در نظر گرفته شده است.

7
تعداد صفحات:
1399/12/05
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد اجاره گلخانه

چرا ذکر زمینه استفاده از گلخانه، در قرارداد اجاره گلخانه الزامی است؟

براساس قوانین مربوطه، لازم است که در کلیه قراردادهای اجاره، موجر و مستأجر درخصوص زمینه بهره‌برداری از مورد اجاره به توافق برسند. قرارداد اجاره گلخانه نیز از این قاعده مستثنی نیست. به همین جهت، بهتر است هنگام تنظیم قرارداد خود به مورد استفاده از گلخانه موضوع قرارداد نیز توجه داشته باشید.

اهمیت تعیین مدت قرارداد

از آنجا که عقد اجاره عقدی موقت است، لازم است در کلیه عقود اجاره زمان شروع و پایان مدت قرارداد ذکر گردد. در غیر این صورت، قرارداد شما به‌کلی باطل خواهد بود.

تعیین میزان اجاره‌بها و نحوه پرداخت آن در قرارداد اجاره گلخانه

لازم است که علاوه‌بر تعیین میزان مبلغ رهن و اجاره‌بها، نحوه پرداخت آن نیز مشخص گردد. در این بند، ذکر اطلاعاتی چون تاریخ پرداخت و شماره کارت یا حساب مورد تأیید موجر الزامی است. همچنین، در صورتی که سندی مانند چک تقدیم موجر شده است، لازم است اطلاعات دقیق مربوط به سند را در این بند درج کنید.

تعیین هزینه‌های قرارداد و مسئولیت پرداخت آن

در نظر داشته باشید که مفهوم هزینه با مبلغ قرارداد متفاوت است. مبلغ قرارداد همان رهن یا اجاره‌بهای پرداختی به موجر است؛ اما منظور از هزینه، مبالغی است که لازم است در راستای بهره‌برداری یا نگهداری از مورد اجاره صرف شود. درخصوص قرارداد اجاره گلخانه، این هزینه‌ها می‌تواند برخی کسورات قانونی مانند بیمه باشد. در هر صورت، لازم است در قرارداد خود تعیین کنید چه کسی مسئول پرداخت هزینه‌هاست. 

تعهدات موجر و مستأجر در قرارداد اجاره گلخانه

بدیهی است که یکی از اصلی‌ترین تعهدات که برای موجر و مستأجر وجود دارد، رعایت زمان‌بندی‌های معین در قرارداد است. موجر موظف است گلخانه را در موعد مقرر به مستأجر تحویل داده و مستأجر نیز می‌باید مبلغ اجاره را در تاریخ معین‌شده در قرارداد به حساب موجر واریز نماید. به‌علاوه، مستأجر مکلف است درخصوص تخلیه و تحویل گلخانه موضوع قرارداد نیز زمان‌بندی مقرر را رعایت کند.
از دیگر تکالیف مستأجر، نگهداری و حفظ گلخانه است. مستأجر باید در نگهداری از گلخانه تلاشی متعارف داشته و درنهایت در پایان مدت قرارداد، گلخانه را به همان شکلی که از موجر تحویل گرفته بود، به او تسلیم کند. درصورت ورود هر نوع خسارت به گلخانه که به‌دلیل کوتاهی و بی‌مبالاتی مستأجر رخ داده باشد، مستأجر باید پاسخ‌گو بوده و کلیه خسارات وارده به موجر را جبران نماید.

آیا مستأجر می‌تواند گلخانه مورد اجاره را به دیگری اجاره دهد؟

براساس ماده 474 قانون مدنی، «مستأجر می‌تواند عین مستأجره را به دیگری اجاره دهد مگر این‌که در عقد اجاره خلاف آن شرط شده باشد.» بنابراین، چنانچه شما به‌عنوان موجر، قصد دارید مانع اجاره دادن گلخانه به شخصی غیر از مستأجر طرف قرارداد شوید، لازم است این نکته را در قرارداد خود قید کنید.

قرارداد اجاره گلخانه در چه شرایطی قابل فسخ است؟

جدا از محدود بودن موارد فسخ عقد اجاره در قوانین کشور ما، اجرایی کردن موارد قانونی فسخ قرارداد در مراجع قضایی با دشواری‌های زیادی همراه است. از این رو، درصورتی که پیش‌بینی می‌کنید در شرایط خاصی قصد فسخ قرارداد را داشته باشید، بهتر است آن شرایط را در قرارداد لحاظ کرده و برای خود حق فسخ قائل شوید.

پیش‌بینی فورس‌ماژور یا قوه قهریه

فورس‌ماژور یا قوه قهریه، به شرایطی گفته می‌شود که درصورت وقوع آن، موجر یا مستأجر توانایی اجرای تعهدات قانونی یا قراردادی خود را از دست می‌دهد. این شرایط، خارج از کنترل و اختیار طرفین بوده و قابل دفع نیست. مطابق قوانین کشور ما، درصورتی که کسی به‌دلیل بروز فورس‌ماژور نتواند تعهدات خود را ایفاء کند، ناقض شناخته نشده و مسئول جبران خسارات وارده نخواهد بود. 
شما می‌توانید با اختصاص دادن یکی از بندهای قرارداد خود به این موضوع، پیش‌بینی‌هایی مانند ایجاد حق فسخ در چنین شرایطی داشته باشید.

آیا لازم است شیوه حل‌وفصل اختلافات خود را در قرارداد اجاره گلخانه قید کنید؟

مراجعه به دادگاه‌های حقوقی، همواره یکی از گزینه‌های حل‌وفصل اختلافات است؛ خواه در قرارداد خود آن را قید کنید خواه نکنید. اما درصورتی‌که قصد دارید از شیوه‌هایی غیر از رجوع به مراجع قضایی، ازجمله داوری، به اختلافات خود رسیدگی کنید، لازم است آن را در قرارداد خود پیش‌بینی نمایید. 

سایر نکات

در پایان، لازم است کلیه صفحات قرارداد توسط طرفین امضاء شود و نسخه‌ای از آن در اختیار طرفین قرار بگیرد. همچنین، ضمیمه مدارکی ازجمله کپی مدارک شناسایی طرفین و سند مالکیت گلخانه را فراموش نکنید. اگر قرارداد شما توسط شاهد امضاء شده است، لازم است اطلاعات شاهد را در قرارداد قید کرده و مدارک شناسایی او را نیز ضمیمه قرارداد خود کنید.

چرا باید تنظیم قرارداد خود را به مجموعه لامینگو بسپارید؟

باتوجه به پیچیدگی‌ها و چالش‌های تنظیم قرارداد اجاره گلخانه که بخشی از آن مورد اشاره قرار گرفت، تنظیم این قرارداد نیازمند تسلط به اصول حقوقی و مهارت قراردادنویسی می‌باشد. تیم حقوقی لامینگو، پیش‌نویس این قرارداد را برای شما تنظیم کرده و فایل آن را برای دانلود در اختیارتان قرار داده است. می‌توانید هم‌اکنون این قرارداد را دریافت کرده و سؤالات خود را درباره آن از ما بپرسید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.