تومان 75,000
قرارداد خرید و فروش تراکتور

قرارداد خرید و فروش تراکتور

بسیاری از افراد، به اقتضای شغل خود، از تراکتور به‌منظور انجام امور باغی، زراعی یا جابه‌جایی وسایل سنگین، استفاده می‌کنند. تنوع موارد استفاده از تراکتور و همچنین، اهمیت شیوه بیان ویژگی‌های فنی آن، نوشتن قرارداد خرید و فروش تراکتور را قدری پیچیده می‌کند. در این قرارداد، تعیین شیوه پرداخت مبلغ و هزینه‌ها، تکالیف خریدار و فروشنده، ویژگی‌های تراکتور مورد معامله و شرایط حق فسخ از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌‌علاوه، درصورتی‌که خرید و فروش خود را از راه دور انجام می‌دهید، لازم است مقررات خاصی را که درخصوص قراردادهای از راه دور وجود دارد، بشناسید. از این رو، استفاده از خدمات حقوق‌دانان پیش از نوشتن این قرارداد، کمک شایانی به شما خواهد کرد.

7
تعداد صفحات:
1399/11/26
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد خرید و فروش تراکتور

هنگام انعقاد قرارداد خرید و فروش تراکتور، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

بدون شک، یکی از مهم‌ترین نکاتی که لازم است به‌طور کامل و مفصل در قرارداد خرید و فروش تراکتور ذکر شود، نوع تراکتور مورد معامله و ویژگی‌های آن است. لازم است بخشی را به تعیین مشخصات تراکتور اختصاص داده و به ذکر ویژگی‌هایی که برای شما حائز اهمیت است، ازجمله کاربرد و موارد استفاده از تراکتور، نوع چرخ‌ها، قدرت موتور، رنگ بدنه و مواردی از این قبیل، بپردازید.
از دیگر مواردی که لازم است در قرارداد مورد اشاره قرار گیرد، گارانتی یا ضمانت تراکتور می‌باشد. همچنین، اگر معامله شما شامل وسایل جانبی است، بهتر است در قرارداد خود این وسایل را عنوان کنید.

اهمیت تعیین هزینه‌ها و کسورات قانونی در قرارداد خرید و فروش تراکتور

در نظر داشته باشید که هزینه قرارداد با مبلغ قرارداد تفاوت دارد. درواقع مبلغ قرارداد، همان قیمت تراکتور است؛ اما منظور از هزینه، پرداخت مبالغی مانند هزینه حمل و تحویل کالای مورد معامله می‌باشد. ازطرفی، هزینه‌های دیگری مانند مالیات یا بیمه نیز در این گونه قراردادها وجود دارد که لازم است هنگام تنظیم قرارداد، مورد توجه قرار داده و برای آن تصمیم‌گیری کنید.

انعقاد قرارداد خرید و فروش تراکتور به‌صورت غیر حضوری، چه حقوقی را برای خریدار به‌دنبال دارد؟

ازجمله حقوقی که به‌طور کلی در قانون کشور ما برای خریدار در نظر گرفته شده است، حق بررسی کامل مورد معامله می‌باشد؛ اهمیت این حق برای خریدار در قانون ما به‌قدری است که درصورت عدم برخورداری خریدار از شرایط بررسی کالای مورد معامله، برای او حق فسخ در نظر گرفته شده است.
به‌دلیل اهمیت این حق، قانون‌گذار شرایط ویژه‌ای را برای خرید و فروش غیر حضوری مقرر کرده است و تمامی فروشندگان، ملزم به رعایت این موارد هستند.
براساس ماده 33 قانون تجارت الکترونیک، لازم است پیش از انعقاد قرارداد خرید و فروش، اطلاعات مربوط به کالای مورد معامله به‌طور کامل در اختیار خریدار قرار گیرد. ازجمله این اطلاعات عبارت است از: مشخصات فنی و ویژگی‌های کاربردی کالا، هویت تأمین‌کننده، نام تجاری که تحت آن نام به فعالیت مشغول می‌باشد و نشانی وی، آدرس پست الکترونیکی، شماره تلفن و یا هر روشی که مشتری، درصورت نیاز، بایستی از آن طریق با فروشنده ارتباط برقرار کند، کلیه هزینه‌هایی که برای خرید کالا بر عهده مشتری خواهد بود و کلیه شرایط و فرایند انعقاد و اجرای قرارداد.
با وجود در نظر گرفتن الزامات قانونی مذکور برای فروشنده، قانون‌گذار برای خریدار در قراردادهای از راه دور، به‌مدت حداقل 7 روز کاری، حق انصراف یا فسخ قائل شده است. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، تبعیت از این امر قانونی برای فروشندگان الزامی است.

چگونه می‌توان در قرارداد خرید و فروش تراکتور برای طرفین حق فسخ در نظر گرفت؟

در قانون ما، اصولاً قراردادها قابل فسخ نیستند؛ به‌جز برخی موارد خاص، که البته اجرایی کردن آن‌ها با دشواری‌های فراوانی همراه خواهد بود. از این جهت، چنانچه قصد دارید، برای خریدار یا فروشنده، حق فسخ پیش‌بینی کنید، بهتر است آن را در قرارداد خود عنوان کنید.
در نظر داشته باشید که شیوه پیش‌بینی این حق برای هرکدام از طرفین، اهمیت بسیاری دارد؛ چراکه یک اشتباه کوچک در این باره، ممکن است منجر به نامعتبر شدن کل قرارداد شما گردد. به این منظور، لازم است وجود حق فسخ را به مدت زمانی مشخص یا شرایطی خاص، مانند عدم اجرای تعهدات مندرج در قرارداد یا میزان مشخصی تأخیر در انجام تعهدات قراردادی، محدود کنید.

عدم اجرای تعهدات در چه شرایطی از نظر قانون بدون اشکال است؟

فرض کنید در راستای اجرای تعهدات قرارداد خرید و فروش تراکتور، فروشنده موظف به ارسال تراکتور از شمال کشور به جنوب کشور است؛ اما در تاریخ ارسال تراکتور، به‌دلایلی که برای فروشنده قابل پیش‌بینی نبوده، تمامی راه‌های ارتباطی از شمال به جنوب کشور مسدود می‌گردد. در این شرایط، که اصطلاحاً فورس‌ماژور یا قوه قهریه نامیده می‌شود، عدم ارسال تراکتور ازجانب فروشنده نقض تعهد تلقی نخواهد شد؛ اما به‌محض برقراری مجدد راه‌های ارتباطی، ارسال تراکتور بر فروشنده واجب خواهد بود.
شما می‌توانید در قرارداد خود، بندی را به بحث فورس‌ماژور اختصاص داده و برای حل مشکلات احتمالی در چنین شرایطی، پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشید.

نکات پایانی

علاوه‌بر نکات ذکرشده، لازم است هنگام تنظیم قرارداد، اطلاعات کامل هویتی طرفین را ذکر کنید؛ از این طریق، وجود تهدیداتی مانند سرقتی بودن تراکتور را به حداقل می‌رسانید. همچنین، لازم است شیوه پرداخت مبلغ قرارداد را تعیین کرده و اطلاعات هرگونه سند تقدیمی، ازجمله چک یا سفته را، در قرارداد قید کنید. 
در پایان، می‌توانید بندی را به مرجع حل‌وفصل اختلافات طرفین اختصاص دهید.

چرا باید برای تنظیم قرارداد خرید و فروش تراکتور، به لامینگو اعتماد کنید؟

به‌منظور جلوگیری از وقوع مشکلات حقوقی در آینده، لازم است پیش از امضاء قرارداد، به مشاوران حقوقی مراجعه کنید. تیم حقوقی ما در لامینگو، این کار را برای شما آسان کرده و فایل پیش‌نویس این قرارداد را برای شما آماده کرده‌اند. با استفاده از این قرارداد، علاوه‌بر برخورداری از قراردادی که با رعایت اصول حقوقی و پیش‌بینی همه جوانب تنظیم شده است، در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی می‌کنید. اگر قصد خرید یا فروش تراکتور را دارید، می‌توانید با خیالی آسوده به ما اعتماد کرده و فایل قرارداد را دانلود نمایید. 

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.