تومان 75,000
قرارداد خرید و فروش ضایعات

قرارداد خرید و فروش ضایعات

بدون شک، یکی از پرکاربردترین قراردادها، قرارداد خرید و فروش ضایعات است. خرید و فروش ضایعات، در میان بسیاری از اشخاص، از کارخانه‌های بزرگ گرفته تا خرده‌فروشان یا دلالان ضایعات، در سطوح مختلف، رواج دارد. در این قرارداد، مواردی ازجمله شیوه تعیین موضوع و مورد معامله، تعیین مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن، زمان‌بندی اجرای قرارداد، حقوق و تکالیف طرفین نسبت به یکدیگر و موارد فسخ قرارداد از اهمیت بالایی برخوردار است. در قرارداد پیش رو که توسط تیم حقوقی مجموعه لامینگو تنظیم شده است، کلیه این موارد و همچنین، نکات حقوقی خرید و فروش غیر حضوری ضایعات، به‌تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است.

6
تعداد صفحات:
1399/11/26
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد خرید و فروش ضایعات

در تعیین موضوع یا مورد معامله قرارداد خرید و فروش ضایعات، توجه به چه نکاتی ضروری است؟

خرید و فروش ضایعات، ممکن است به شیوه‌های مختلفی انجام گیرد. یک شیوه ساده و بدون چالش انجام این معامله، که از امنیت حقوقی و مالی بیشتری نیز برخوردار است، تعیین دقیق نوع و میزان ضایعات مورد معامله است؛ در این حالت، تنظیم قرارداد خرید و فروش ضایعات چالش‌های کمتری به‌همراه خواهد داشت. 
اما شیوه دیگری که در سطح جامعه رواج قابل توجهی پیدا کرده است، خرید و فروش کلی ضایعات است؛ به این معنا که فروشنده و خریدار اطلاعات دقیقی درخصوص ضایعات مورد معامله ندارند. در این نوع معامله، علاوه‌بر ریسک مالی، ریسک حقوقی نیز وجود دارد؛ چراکه براساس قانون کشور ما، نتیجه وجود ابهام در تعیین موضوع معامله، باطل شدن قرارداد خواهد بود. چنانچه شما مشغول به خرید و فروش کلی ضایعات هستید، توصیه ما به شما این است که حدالامکان، مورد معامله را مشخص کنید تا احتمال ایجاد مشکلات حقوقی در قرارداد شما به حداقل برسد.

چگونگی تعیین مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن در قرارداد خرید و فروش ضایعات

لازم است بندی را به تعیین مبلغ قرارداد و شیوه پرداخت آن اختصاص دهید. چنانچه قصد دارید مبلغ معامله را به‌صورت قسطی بپردازید، میزان پیش‌پرداخت و قسط‌ها را، به‌همراه تاریخ پرداخت و اطلاعات شماره حساب یا کارت مقصد، در این بند مشخص کنید. همچنین، اگر سندی مانند چک به فروشنده تقدیم شده است، لازم است اطلاعات مربوط به آن نیز در قرارداد قید شود.

مسئولیت پرداخت هزینه‌ها در قرارداد خرید و فروش ضایعات

توجه داشته باشید که علاوه‌بر تعیین مبلغ قرارداد، لازم است هزینه‌های اجرای قرارداد نیز مورد توجه قرار گیرد. منظور از هزینه‌ها، مخارج مربوط به مواردی ازجمله تحویل مورد معامله یا کسورات قانونی مانند مالیات است.

در انعقاد قرارداد خرید و فروش ضایعات به‌صورت غیر حضوری، رعایت چه مواردی لازم است؟

به‌طور کلی، شرایط خرید و فروش کالا به‌صورت غیر حضوری، در قانون تجارت الکترونیک مورد بررسی قرار گرفته است. در انجام خرید و فروش‌های غیر حضوری، وصف دقیق مورد معامله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. همچنین، براساس ماده 33 قانون تجارت الکترونیک، لازم است مواردی ازجمله هویت تأمین‌کننده، نام تجاری که تحت آن نام به فعالیت مشغول می‌باشد و نشانی وی، آدرس پست الکترونیکی، شماره تلفن و یا هر روشی که مشتری، درصورت نیاز، بایستی از آن طریق با فروشنده ارتباط برقرار کند، کلیه هزینه‌هایی که برای خرید کالا بر عهده مشتری خواهد بود و کلیه شرایط و فرایند انعقاد و اجرای قرارداد به اطلاع خریدار برسد. 
به‌علاوه، مهم‌ترین حقی که در این قانون برای خریدار پیش‌بینی شده است، «حق انصراف از خرید» می‌باشد؛ خریدار حداقل به‌مدت 7 روز کاری، حق دارد بدون تحمل جریمه یا ارائه دلیل، از خرید خود صرف نظر کند. تنها هزینه‌ای که درصورت انصراف خریدار به او تحمیل می‌شود، هزینه بازگرداندن کالا خواهد بود.

قرارداد خرید و فروش ضایعات در چه شرایطی قابل فسخ است؟

به‌طور کلی، در نظام حقوقی ما، اصل بر بقای تعهدات قراردادی است و موارد قانونی فسخ بسیار محدود بوده و اجرایی کردن آن دشوار خواهد بود. بنابراین، چنانچه پیش‌بینی می‌کنید ممکن است تحت شرایط خاصی قصد بر هم زدن قرارداد را داشته باشید، بهتر است این شرایط را در قرارداد مشخص کرده و برای آن حق فسخ در نظر بگیرید.
به‌علاوه، توصیه ما به شما این است که درصورتی‌که مورد معامله خود را به‌صورت تقریبی تعیین کرده‌اید، در فرض وجود تفاوت مشخصی میان توافق صورت‌گرفته در قرارداد و تحویل نهایی، برای خود حق فسخ قائل شوید. شما همچنین می‌توانید موارد قانونی فسخ قرارداد را از خود یا طرف مقابل سلب کنید.

فورس‌ماژور یا قوه قهریه و تأثیر آن بر اجرای قرارداد خرید و فروش ضایعات

فورس‌ماژور یا قوه قهریه، به شرایطی گفته می‌شود که با وجود آن، امکان اجرای قرارداد برای یکی از طرفین وجود نداشته باشد. این شرایط، غیر قابل پیش‌بینی و خارج از کنترل و اراده اشخاص است؛ برای مثال، ممکن است زمانی که فروشنده قصد دارد ضایعات مورد معامله را برای شما ارسال کند، به‌دلیل بارش سنگین برف یا ایجاد ممنوعیت تردد، تمامی مسیرها به محل تحویل ضایعات مسدود گردد. در این شرایط، عدم تسلیم ضایعات توسط فروشنده به خریدار، نقض تعهد تلقی نخواهد شد و فروشنده موظف است بلافاصله پس از رفع مانع، ضایعات مورد معامله را نزد خریدار ارسال نماید.
شما می‌توانید در قرارداد خود، بندی را به بحث فورس‌ماژور اختصاص داده و درخصوص آن با طرف معامله خود توافقاتی داشته باشید. 

سایر نکات

علاوه‌بر مواردی که مورد اشاره قرار گرفت، لازم است بندهایی را به مباحث زمان‌بندی و محل تسلیم ضایعات مورد معامله، تعهدات طرفین نسبت به یکدیگر و مرجع حل‌وفصل اختلافات احتمالی اختصاص داد. در پایان، لازم است قرارداد در 2 نسخه یکسان تنظیم شده و در اختیار هر دو طرف قرارداد، قرار گیرد.

چرا باید تنظیم قرارداد خود را به تیم حقوقی لامینگو بسپارید؟

باتوجه به چالش‌هایی که در قرارداد خرید و فروش ضایعات وجود دارد، تنظیم این قرارداد توسط متخصصان حوزه قراردادهای خرید و فروش، احتمال وقوع مشکلات حقوقی را به حداقل می‌رساند. ازطرفی، وجود یک پیش‌نویس قرارداد آماده، به روند پیشبرد معاملات شما سرعت قابل توجهی می‌بخشد. در قرارداد پیش رو که توسط تیم حقوقی لامینگو تنظیم شده است، کلیه نکات حقوقی لازم، ازجمله تعهدات قانونی و قراردادی طرفین، فورس‌ماژور، کسورات قانونی و موارد فسخ قرارداد ازجانب هریک از طرفین، مورد توجه قرار گرفته است. همچنین، فروض مختلف تعیین ضایعات موضوع قرارداد در این پیش‌نویس لحاظ شده است. امید داریم که استفاده از این قرارداد، تجربه خوبی برای شما به‌همراه داشته باشد.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.