تومان 75,000
قرارداد خرید و فروش چوب

قرارداد خرید و فروش چوب

یکی از انواع قراردادهای خرید و فروش، قرارداد خرید و فروش چوب است که بیشتر برای نجاران یا اشخاصی که به‌نحوی از چوب استفاده می‌کنند، کاربرد دارد. در این قرارداد، مورد معامله ممکن است الوار (تنه درخت) یا چوب باشد. در نمونه قرارداد پیش رو که توسط متخصصان حوزه قراردادنویسی مجموعه لامینگو تنظیم شده است، کلیه اصول حقوقی مربوط به این معامله، از شیوه معرفی طرفین قرارداد گرفته تا موارد مربوط به نحوه پرداخت مبلغ قرارداد، زمان‌بندی‌های لازم و مرجع حل‌وفصل اختلافات طرفین، لحاظ شده است. همچنین، حقوق و تعهدات قانونی خریدار و فروشنده، در معاملات حضوری و غیر حضوری، در این قرارداد به‌تفصیل ذکر شده است.

6
تعداد صفحات:
1399/11/23
آخرین بروزرسانی:
تومان 75,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد خرید و فروش چوب

در قرارداد خرید و فروش چوب، ذکر چه مواردی الزامی است؟

1- ذکر کامل ویژگی‌های چوب یا الوار مورد معامله:

ازجمله بندهایی که لازم است در قرارداد خرید و فروش چوب با دقت نوشته شود، بند مربوط به ویژگی‌های چوب یا الوار است. در این بخش، لازم است مواردی مانند نوع، سن، رنگ و اندازه چوب را ذکر کنید. همچنین، اگر چوب مورد معامله دارای گارانتی یا خدمات پس از فروش است، لازم است در قرارداد قید شود.

2-  مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن:

لازم است بندی را به تعیین مبلغ قرارداد و شیوه پرداخت آن اختصاص دهید. چنانچه قصد دارید مبلغ معامله را به‌صورت قسطی بپردازید، میزان پیش‌پرداخت و قسط‌ها را، به‌همراه تاریخ پرداخت و اطلاعات شماره حساب یا کارت مقصد، در این بند مشخص کنید. همچنین، اگر سندی مانند چک به فروشنده تقدیم شده است، لازم است اطلاعات مربوط به آن نیز در قرارداد قید شود.

3- کسورات قانونی و هزینه‌های اجرای تعهدات قرارداد:

از دیگر مواردی که لازم است در قرارداد مورد اشاره قرار گیرد، کسورات قانونی، ازجمله مالیات، و همچنین، هزینه‌های اجرای تعهدات قرارداد، ازجمله هزینه تسلیم چوب مورد معامله، است.

4- زمان و محل تسلیم چوب مورد معامله:

لازم است تاریخ و محل دقیق تحویل و تسلیم چوب موضوع معامله را در قرارداد خود مشخص کنید.

در انعقاد قرارداد خرید و فروش چوب به‌صورت غیر حضوری، رعایت چه مواردی لازم است؟

ازجمله حقوقی که به‌طور کلی در قانون کشور ما برای خریدار در نظر گرفته شده است، حق بررسی کامل مورد معامله می‌باشد؛ اهمیت این حق برای خریدار در قانون ما به‌قدری است که درصورت عدم برخورداری خریدار از شرایط بررسی کالای مورد معامله، برای او حق فسخ در نظر گرفته شده است.
به‌دلیل اهمیت این حق، قانون‌گذار شرایط ویژه‌ای را برای خرید و فروش غیر حضوری مقرر کرده است و تمامی فروشندگان، ملزم به رعایت این موارد هستند.
براساس ماده 33 قانون تجارت الکترونیک، لازم است پیش از انعقاد قرارداد خرید و فروش، اطلاعات مربوط به کالای مورد معامله به‌طور کامل در اختیار خریدار قرار گیرد. ازجمله این اطلاعات عبارت است از: مشخصات فنی و ویژگی‌های کاربردی کالا، هویت تأمین‌کننده، نام تجاری که تحت آن نام به فعالیت مشغول می‌باشد و نشانی وی، آدرس پست الکترونیکی، شماره تلفن و یا هر روشی که مشتری، درصورت نیاز، بایستی از آن طریق با فروشنده ارتباط برقرار کند، کلیه هزینه‌هایی که برای خرید کالا بر عهده مشتری خواهد بود و کلیه شرایط و فرایند انعقاد و اجرای قرارداد.
با وجود در نظر گرفتن الزامات قانونی مذکور برای فروشنده، قانون‌گذار برای خریدار در قراردادهای از راه دور، به‌مدت حداقل 7 روز کاری، حق انصراف یا فسخ قائل شده است. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، تبعیت از این امر قانونی برای فروشندگان الزامی است.

موارد فسخ قرارداد خرید و فروش چوب کدام است؟

به‌طور کلی، در نظام حقوقی ما، اصل بر بقای تعهدات قراردادی است. با وجود پیش‌بینی برخی موارد حق فسخ برای خریدار و فروشنده در قانون مدنی، در عمل، به اجرا گذاشتن این موارد حق فسخ بسیار دشوار است. از این جهت، توصیه ما به شما این است که در قراردادهای خود، بندی را به موارد فسخ قرارداد اختصاص داده و درخصوص شرایط ایجاد حق فسخ برای هرکدام از طرفین قرارداد به‌روشنی صحبت کنید. 
شما همچنین می‌توانید موارد قانونی فسخ قرارداد را از خود یا طرف مقابل سلب کنید.

فورس‌ماژور یا قوه قهریه، چه تأثیری بر اجرای قرارداد خرید و فروش چوب می‌گذارد؟

فورس‌ماژور یا قوه قهریه، به شرایطی گفته می‌شود که با وجود آن، امکان اجرای قرارداد برای یکی از طرفین وجود نداشته باشد. این شرایط، غیر قابل پیش‌بینی و خارج از کنترل و اراده اشخاص است؛ برای مثال، ممکن است زمانی که فروشنده قصد دارد چوب مورد معامله را برای شما ارسال کند، به‌دلیل بارش سنگین برف یا ایجاد ممنوعیت تردد، تمامی مسیرها به محل تحویل چوب مسدود گردد. در این شرایط، عدم تسلیم چوب توسط فروشنده به خریدار، نقض تعهد تلقی نخواهد شد و فروشنده موظف است بلافاصله پس از رفع مانع، چوب مورد معامله را نزد خریدار ارسال نماید.
شما می‌توانید در قرارداد خود، بندی را به بحث فورس‌ماژور اختصاص داده و درخصوص آن با طرف معامله خود توافقاتی داشته باشید.

تعیین مرجع حل اختلاف در قرارداد خرید و فروش چوب

مراجعه به دادگاه‌های حقوقی، همواره یکی از شیوه‌های حل اختلاف طرفین است. اما شما می‎توانید، درصورت تمایل، شخص یا سازمانی را به‌عنوان داور تعیین کرده و به‌جای مراجعه به دادگاه، اختلافات خود را ازطریق داوری حل‌وفصل نمایید.

چرا باید تنظیم قرارداد خود را به تیم حقوقی لامینگو بسپارید؟

باتوجه به چالش‌هایی که در قرارداد خرید و فروش چوب وجود دارد، تنظیم این قرارداد توسط متخصصان حوزه قراردادهای خرید و فروش، احتمال وقوع مشکلات حقوقی را به حداقل می‌رساند. در قرارداد پیش رو که توسط تیم حقوقی لامینگو نوشته شده است، کلیه نکات حقوقی لازم، ازجمله تعهدات قانونی و قراردادی طرفین، فورس‌ماژور، کسورات قانونی و موارد فسخ قرارداد ازجانب هریک از طرفین، مورد توجه قرار گرفته است. این قرارداد، با لحاظ حقوق فروشنده و خریدار نوشته شده و پس از بارها بازبینی، در اختیار شما قرار گرفته است. درصورت داشتن هر نوع سؤال یا ابهام، تردید نکرده و با مشاوران مجموعه ما تماس بگیرید.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.