تومان 137,000
قرارداد خرید و فروش اقساطی کالا

قرارداد خرید و فروش اقساطی کالا

قرارداد خرید و فروش اقساطی کالا یکی از پرکاربردترین انواع قراردادها و شیوه‌های پرداخت در میان مردم است. در این نوع از خرید و فروش کالا مبلغ کالای موردنظر طی چند مرحله از پرداخت و به صورت قسطی توسط شخص خریدار پرداخت خواهد شد. در قرارداد حاضر سعی شده تا ضمن رعایت نکات حقوقی و قانونی قرارداد فروش اقساطی کلیه مواردی که ممکن است به نحوی تسهیل‌گر معامله میان فروشنده و خریدار باشد نیز به نحو احسن رعایت گردد.

آخرین بروزرسانی: 1402/11/23
تعداد صفحات: 7

قرارداد خرید و فروش اقساطی کالا که در اصطلاح حقوقی به آن قرارداد بیع نیز گفته می‌شود، یکی از راه‌های قانونی در راستای فروش کالا و اجناس با شیوه پرداخت خاص است. با توجه به تفاوتی که قراردادهای خرید و فروش اقساطی با قراردادهای فروش عادی دارند تنظیم آن‌ها می‌باید توسط افراد متخصص در این زمینه صورت پذیرد. شما می‌توانید در صورت نیاز به این قرارداد از قرارداد خرید و فروش اقساطی کالای تهیه شده توسط تیم حقوقی لامینگو استفاده نموده و از هر جهت اطمینان خاطر لازم را در این زمینه به دست آورید.

بیع فروش اقساطی کالا به چه معنا است؟

عبارت فروش اقساطی یا خرید قسطی کالا گویای یکی از انواع شیوه‌های پرداخت مبلغ خرید و فروش یک جنس یا کالا است. در این نوع از پرداخت شخص خریدار مبلغ کالا را نه به صورت یکجا، بلکه به صورت قسطی و طی چند تعداد قسط به شخص فروشنده پرداخت می‌نماید. در این نوع قرارداد تعیین مبلغ کلی کالا، تعداد اقساط، مبلغ هر یک از قسط‌ها و همچنین تاریخ و مهلت پرداخت هر یک حائز اهمیت بسزایی است؛ از طرفی تعیین ضمانت اجرایی مناسب در صورت عدم پرداخت قسط نیز می‌باید مورد توجه واقع شود.

تعیین مشخصات کالای اقساطی

از دیگر نکاتی که باید در یک قرارداد خرید و فروش اقساطی کالا به آن توجه کرد بحث مشخصات و ویژگی‌های کالای موضوع قرارداد خرید و فروش اقساطی است. به هر میزان که مشخصات کالا دقیق‌تر و با ذکر جزئیات بیشتر بیان شود احتمال بروز اختلافات بسیار کمتر خواهد شد. بنابراین ذکر مواردی همچون:

• تعداد کالا / کالاها
• رنگ آن
• اگر دارای انواع مختلف است، نوع و مدل آن
• مارک کالا
 و مواردی از این قبیل دارای اهمیت بسزایی در این قرارداد است.

قرارداد خرید و فروش اقساطی کالا با رهن چیست؟

گاهی ممکن است شخص فروشنده پرداخت به صورت اقساطی را با شرط رهن نمودن کالای موضوع قرارداد یا به اصطلاح ترهین آن تا زمان پرداخت کامل اقساط قبول کند. در چنین شرایطی طرفین یعنی شخص خریدار و فروشنده موظف هستند تا زمان رهن کردن کالا، زمان فک رهن از کالای موضوع قرارداد و مواردی از این قبیل را به نحو روشن و دقیقی در قرارداد درج نمایند.

آیا می‌توان در قرارداد خرید و فروش اقساطی کالا از خریدار تضمین دریافت کرد؟

بله. یکی از رایج‌ترین کارها در قراردادهای فروش اقساطی بحث دریافت تضمین است. به عبارت دیگر شخص فروشنده از خریدار مبلغی به عنوان تضمین دریافت کرده و پس از پرداخت مبلغ کامل کالا یا کالاهای خریداری شده تضمین را به شخص خریدار مسترد خواهد نمود.

موضوعات رایج در قراردادهای خرید و فروش اقساطی

برخی از موضوعات و اجناس برای پرداخت به شیوه قسطی دارای محبوبیت بیشتری هستند که در ادامه برخی از آن‌ها را نام خواهیم برد و درنهایت فراموش نکنید که برای تنظیم هر یک از این قراردادها برای پیشبرد معامله‌هایتان حتماً از راهنمایی‌های افراد متخصص حقوقی در این زمینه استفاده نمایید.

• قرارداد خرید و فروش اقساطی خودرو
• قرارداد خرید و فروش اقساطی کالا
• قرارداد خرید و فروش اقساطی مسکن
• قرارداد خرید و فروش اقساطی گوشی موبایل / لپ‌ تاپ و وسایل الکترونیک
• قرارداد خرید اقساطی لوازم خانگی
خرید اقساطی کالای دیجیتال و کالاهای دست دوم

 در صورت بروز اختلاف در طول مدت قرارداد، مرجع حل اختلاف کجا خواهد بود؟

چنانچه به هر دلیلی در طول مدت قرارداد خرید و فروش اقساطی کالا، اختلاف یا دعوایی میان طرفین یعنی شخص خریدار و فروشنده بروز پیدا کند، مرجع رسیدگی‌کننده به این اختلافات دادگاه‌های حقوقی خواهند بود. با این حال طرفین می‌توانند میان خود شخصی را تحت عنوان داور انتخاب کرده تا در صورت وقوع هرگونه اختلافی بتوان به این شخص برای داوری در رابطه با آن اختلاف مراجعه نمود.

قرارداد خرید و فروش اقساطی کالا تهیه شده توسط تیم حقوقی لامینگو

در قرارداد تهیه شده توسط تیم متخصص حقوقی لامنیگو، تلاش ما بر آن بوده تا ضمن رعایت کلیه موارد و نکات حقوقی و قانونی مرتبط با این قرارداد، قراردادی کمک‌کننده، شفاف، با زبانی ساده و در عین حال دقیق و استاندارد برای شما عزیزان تهیه نماییم. امیدواریم با استفاده از این قرارداد تجربه موفق و خوشایندی را برایتان به ارمغان بیاوریم.

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885
تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.