تومان 100,000
قرارداد چاپ کتاب

قرارداد چاپ کتاب

«قرارداد سرمایه‌گذاری مؤلف» یا «قرارداد عادی چاپ کتاب»، قراردادی است که در آن برخلاف قرارداد مشارکت در چاپ کتاب، مؤلف کلیه هزینه‌های چاپ کتاب را مستقلاً به ناشر می‌پردازد و حقوق مادی مرتبط با کتاب را بطور کامل برای خود محفوظ می‌دارد. در این قرارداد، هیچ‌گونه مشارکتی فی‌مابین ناشر و مؤلف صورت نمی‌گیرد و رابطه فی‌مابین ناشر و مؤلف، با تکمیل چاپ کتاب و تحویل نسخ کتاب موضوع قرارداد به مؤلف، به طور کامل پایان می‌پذیرد.

6
تعداد صفحات:
1399/11/12
آخرین بروزرسانی:
تومان 100,000
قیمت قرارداد:

برخی از مشتریان قرارداد‌های لامینگو

قرارداد چاپ کتاب

هر نویسنده یا مؤلفی دیر یا زود تصمیم به چاپ نوشته‌ها و آثار خود می‌گیرد. مؤلف برای چاپ نوشته‌های خود در قالب کتاب، نیازمند مراجعه به ناشری معتبر و حرفه‌ای است. گام بعدی پس از انتخاب و مراجعه به ناشر، تنظیم یک قرارداد حقوقی استاندارد و کامل جهت قاعده‌مند نمودن روابط، تعهدات و حقوق طرفین قرارداد یعنی ناشر و مؤلف است. قرارداد فی‌مابین ناشر و مؤلف جهت چاپ نمودن کتاب، خود به انواع مختلفی (بالغ بر 4 نوع) تقسیم می‌گردد که دو مدل از رایج‌ترین انواع آن، «قرارداد مشارکت در چاپ کتاب» و «قرارداد سرمایه‌گذاری مؤلف یا قرارداد عادی چاپ کتاب» هستند.
پیش از این، در رابطه با «قرارداد مشارکت در چاپ کتاب» به تفصیل مطالبی خدمت مخاطبین لامینگو ارائه شده است. شما می‌توانید از قسمت بانک قراردادهای لامینگو به مطالب مربوط به «قرارداد مشارکت در چاپ کتاب» دسترسی پیدا کنید. فلذا در این مطلب، به «قرارداد سرمایه‌گذاری مؤلف یا قرارداد عادی چاپ کتاب» که از این پس به اختصار «قرارداد چاپ کتاب» نامیده می‌شود، می‌پردازیم.

الف) منظور از «قرارداد چاپ کتاب» چیست؟

در این قرارداد، مؤلف کلیه هزینه‌های چاپ کتاب را به تنهایی می‌پردازد و در مقابل بدون آنکه خدشه‌ای به حقوق مادی و معنوی وی وارد شود، نسخ چاپ شده کتاب را از ناشر تحویل می‌گیرد. بنابراین برخلاف «قرارداد مشارکت در چاپ کتاب» که به موجب آن، تمام یا بخشی از هزینه‌های چاپ را ناشر متقبل می‌شد و در مقابل در حقوق مادی ناشی از کتاب و سود حاصل از فروش آن شریک می‌گردید، در قرارداد چاپ کتاب، ناشر هیچ شراکت و سهمی در هزینه‌های چاپ کتاب ندارد و مؤلف مکلف است مستقلاً کلیه هزینه‌های لازم را بپردازد. در حقیقیت در این قرارداد ناشر صرفاً در نقش یک پیمانکار ظاهر شده و با چاپ شدن کتاب، رابطه وی با مؤلف به طور کامل قطع می‌شود و هیچ‌گونه سهمی از حاصل فروش نخواهد داشت.

ب) یک «قرارداد چاپ کتاب» استاندارد شامل چه نکات و شروطی است؟

قرارداد چاپ کتاب به دلیل ماهیت خاص و منحصر به فردی که دارد واجد نکات و شروط خاص و ویژه‌ای است، که در سایر قراردادها به چشم نمی‌خورد. نکات و شروط خاصی که در قرارداد چاپ کتاب باید بدان‌ها پرداخته شود، عبارتند از:

1. چاپ کتاب مطابق با اوصاف و ویژگی‌های مقرر در قرارداد:

طبیعی است که هر نویسنده، اوصاف و ویژگی‌های خاصی را برای چاپ کتاب خود در نظر دارد. فلذا لازم است به موجب قرارداد، ناشر مکلف به رعایت اوصاف و ویژگی‌های مندرج در قرارداد گردد و ضمانت اجرایی نیز برای عدم انطباق کتاب با اوصاف مذکور پیش‌بینی گردد. مرسوم است که ویژگی‌ها و اوصافی نظیر جنس کاغذ، قطع کتاب، طراحی روی جلد، نوع چاپ و .... در قرارداد چاپ کتاب درج می‌گردد.

2. تیراژ کتاب: 

لازم است در قرارداد چاپ کتاب، تعداد نسخی که ناشر مکلف است به چاپ برساند به طور دقیق معلوم گردد. توصیه ما به شما آن است که پیش از شروع چاپ کلیه نسخه‌ها، یک نسخه چاپ شده از کتاب در اختیار مؤلف قرار گیرد تا مؤلف انطباق کامل کتاب با ویژگی‌ها و اوصاف بیان‌شده در قرارداد را احراز نماید و پس از آن ناشر مبادرت به چاپ الباقی نسخ کتاب نماید.

3. مبلغ قرارداد:

در راستای حفظ هر چه بهتر منافع هر دو طرف قرارداد، بهتر است مبلغ قرارداد به صورت یک‌جا به ناشر پرداخت نشود، چرا که اصولاً از زمان انعقاد قرارداد تا به چاپ رسیدن کتاب، مدت قابل‌توجهی سپری می‌گردد. فلذا توصیه تیم حقوقی لامینگو آن است که پرداخت مبلغ قرارداد حداقل طی 2 یا 3 مرحله و به شرط تحقق شاخص‌ها و تعهدات پیش‌بینی شده برای هر مرحله صورت گیرد.
در قرارداد چاپ کتاب لامینگو، مراحل چندگانه پرداخت، شاخص‌ها و تعهدات کلیدی هر مرحله با جزئیات کامل مشخص شده است و می‌تواند خیال شما را از بابت هزینه‌ای که می‌نمایید راحت نماید.

4. تعیین موعد برای اخذ مجوزها و چاپ کتاب:

چاپ کتاب در ایران نیازمند اخذ شابک (ISBN) از خانه کتاب، فیپا از سازمان اسناد و کتابخانه ملی و مجوزهای قانونی نظیر مجوز ارشاد از سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی است. لازم است در قرارداد جهت تسریع اخذ این مجوزها و گواهی‌ها، مواعدی تعیین گردد. همچنین لازم است موعد چاپ کلیه نسخ کتاب موضوع قرارداد نیز به طور دقیق معلوم گردد. برای التزام بیشتر ناشر به رعایت مواعد مذکور، توصیه می‌گردد ضمانت‌اجرای متناسبی در قرارداد پیش‌بینی شود.

5. ویراستاری، طراحی و صفحه‌آرایی کتاب:

در قراردادهای چاپ کتاب، پرداختن به این امر که ویراستاری کتاب، طراحی و صفحه‌آرایی آن و سایر موارد مشابه بر عهده کدام یک از طرفین است، امری ضروری قلمداد می‌گردد. 

6. حقوق مادی و معنوی:

معمولاً در قراردادهای چاپ کتاب، جهت اطمینان‌خاطر بیشتر مؤلف، بندی در رابطه با وضعیت حقوق مادی و معنوی مرتبط با کتاب موضوع قرارداد ذکر می‌گردد. این بند تصریح می‌کند که قرارداد حاضر موجد هیچ‌گونه حقی برای ناشر نبوده و کلیه حقوق مادی و معنوی مرتبط با کتاب برای مؤلف محفوظ خواهد بود.

7. سایر شروط مهم و ضروری که در قرارداد چاپ کتاب لامینگو قابل مشاهده است.

ج) چرا بهتر است از «قرارداد چاپ کتاب» لامینگو استفاده کنم؟

قرارداد چاپ کتاب لامینگو توسط تیمی حرفه‌ای و با تجربه تنظیم شده است و شامل جزئی‌ترین نکات و شروطی که لازم است در یک قرارداد استاندارد چاپ کتاب ذکر گردد است. شما می‌توانید با استفاده از قرارداد چاپ کتاب لامینگو طعم بی‌نظیر داشتن قراردادی ایمن و مطمئن را بچشید. 

  

در صورت داشتن هرگونه سوالی با ما تماس بگیرید

021-91070885

تهیه شده توسط بهترین ‌‌ها

آیا این قرارداد مورد نیاز شما نیست و یا در انتخاب آن شک دارید؟

چنانچه به هر دلیلی در انتخاب این قرارداد تردید دارید، می‌توانید با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی ضمن مشورت با مشاورین حقوقی ما، قرارداد مورد نیاز خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ

پرسش خود را مطرح نمایید

پرسش شما با موفقیت ثبت شد ، پاسخ از طریق پیامک یا ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.